2024.07.02. | Szabó Edit
A gyömbéres citromfűszörp szódával vagy friss, hideg vízzel hígítva tökéletes frissítő a nagy nyári melegben. Elkészítése egyszerű, semmiféle konyhai jártasságot nem igényel. Érdemes kipróbálni…
A gyömbér és a citromfű pozitív élettani hatásairól hosszan lehetne mesélni, ezért ez a szörp nemcsak finom, de egészséges is. A gyömbér jó szolgálatot tesz emésztőszervi problémák, hasi görcsök, puffadás esetén, de ismert görcsoldó, köhögés- és gyulladáscsökkentő hatása, ezen felül rengeteg vitamin és ásványi anyag található benne, ami jót tesz a szervezetünknek. A citromfű köztudottan nyugtató hatású, de a belőle készült tea emésztési panaszok esetén is kiváló szolgálatot tesz.
Mi most másfél liter vízzel készítettük, de a mennyiség tetszés szerint változtatható, csak figyeljünk az arányokra.
Hozzávalók:
1,5 l víz
60 dkg cukor
1 nagy csokor friss citromfű
2 kezeletlen citrom
3 evőkanál reszelt gyömbér
Elkészítése:
1. A vízből és a cukorból szirupot főzünk, és hagyjuk kihűlni.
2. A citromfűágakat megmossuk és lecsepegtetjük, a citromokat megmossuk és felkarikázzuk, a gyömbért megmossuk, majd héjastól lereszeljük egy nagylyukú reszelőn.
3. A gyömbért, a citromfüvet és a citromot a kihűlt sziruphoz adjuk, és lefedve, hűvös helyen egy napon át pihentetjük. Majd leszűrjük, a levet újra felforraljuk, és forrón, alaposan kitisztított, sütőben 70-80 fokon, 20 percen át csírátlanított üvegekbe töltjük.
4. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni, és mehet is a polcra. (A dunszttal kapcsolatban a cikk végén olvasható részletesebb tájékoztatás.)
5. Jégre töltve, szódával felhúzva, néhány cseppnyi citromlével megbolondítva, citromkarikával díszítve kínáljuk.
Borsmenta-tipp: ha a beáztatott citromfű-gyömbér-citrom kombót a leszűrés után újra felöntjük hideg vízzel, kinyerhetjük belőle a még benne lévő értékes anyagokat. Finom, édes italt kapunk, amit leszűrve, a citromkarikák kifacsart levével pikánssá téve azonnal kínálhatunk.
Megjegyzés: a dunszt a befőzés végső, hőkezelési fázisa. Nedves és száraz dunszt egyaránt létezik. A száraz dunszt lényege, hogy a befőttek, lekvárok minél lassabban hűljenek ki. A lezárt üvegeket azonnal többrétegű papírba/konyharuhába csavarjuk, és takaróval bélelt ládába, akár hűtőtáskába pakoljuk, szorosan egymás mellé. Pokróccal, párnával letakarjuk. Addig hagyjuk a dunsztban, amíg magától ki nem hűl. Ha jól betakartuk, ez akár több napig is tarthat.