2018.03.31. | Szabó Edit
Kékfrankos, Kadarka, Furmint. A nevek mögött ezúttal nem borok, hanem pincék bújnak meg. A három épületből álló komplexum a Kézdy család borgyűjteményét rejti. A borok kóstolhatóak, Kézdy Dániel azt is elmondja, hogyan…
Honnan kapta a nevét a pince?
Adta magát az elnevezés, a Kálvária Pince ugyanis a budakalászi Kálvária utcában, a Kálvária-domb aljában található. A város központjától alig száz méterre vagyunk, mégis tökéletes itt a nyugalom, ideális a hely a borok értő kóstolásához, az elmélyüléshez. Ha pedig valakinek van kedve és energiája két kóstolás között megtenni a háromperces meredek sétát a domb tetejére, fantasztikus panorámában gyönyörködhet.
Mit tudunk a pince múltjáról, mikor épült, mire használták korábban?
A pincesor története több száz évre vezethető vissza. Az általunk megvásárolt részt a kutatások szerint 1834-ben vájták ki a dombból, és a kezdetektől borospinceként használták, de az utóbbi évtizedekben teljesen elhanyagolták őket, állaguk leromlott. A Kézdy család részben az önkormányzattól, részben magányszemélyektől vásárolta meg, kifejezetten értékteremtési céllal. A felújítás során fontos volt számunkra, hogy a helyi hagyományokat tiszteletben tartsuk, a pinceajtók színei – a kék, a zöld és a szürke – például a településen élő három fő népcsoportra, a svábokra, a szerbekre és a magyarokra utalnak. Ők tették a legtöbbet a korábban igen híres budai és dunakanyari borok magas minőségének kialakításáért. Az önkormányzat fontos célja a környék teljes megújítása. A mi munkánkkal új korszak kezdődött a Kálvária-dombon, de további fejlesztésekre még bőven van lehetőség, hiszen korábban 12-15 pincét számláltak a környéken.
Mi a Kézdy család célja az épületegyüttessel?
Régóta kerestünk már olyan helyet Budapest környékén, ahol megfelelő módon tárolhatjuk az összegyűjtött borainkat, de amikor rátaláltunk a budakalászi pincékre, azonnal tudtuk, hogy a tároláson kívül más szerepük is lesz. A helyszín tökéletesen alkalmas arra, hogy ideális környezetben tartsunk egyszerre autentikus és szakmai borkóstolásokat, borbemutatókat, de szervezünk ide különböző magánkóstolókat is, aminek köszönhetően jó néhány borász barátunk megfordult már a pincében.
Mennyire szolgálja az elmélyült kóstolást a belső tér kialakítása?
A felújítás egy kicsit elhúzódott, de a végeredmény szerencsére közel van ahhoz, amit korábban édesapámmal, Kézdy Györggyel együtt megálmodtunk. A belső térben még lesznek apróbb változások, de összességében készen állunk arra, hogy a boroknak professzionális hátteret biztosítsunk, és a vendégeinket ideális körülmények között fogadjuk. Klasszikus pincehangulatban, mégis kényelmesen, csendben és nyugalomban lehet kóstolni nálunk.
Milyen borok vannak a pincében?
Negyven különböző borvidék több mint 600-féle borát őrizzük. Elsősorban a hazai szőlőfajtákból készülő magyar borokra fókuszálunk, de csekélyebb számban vannak külföldi referenciaborok is a készletünkben. A választékunk a tokaji borokból, és azon belül is az aszúkból a legszélesebb, talán azt sem túlzás állítani, hogy egyedülálló válogatásaink vannak ebben a témában. Ezek mellett részletesen foglalkozunk a hazai szőlőfajták közül a kékfrankossal, a furminttal, a kadarkával, a juhfarkkal és a hárslevelűvel, de ez a sor tovább bővül, amennyiben lesz rá igény. Egy bor akkor kerülhet be a Kálvária Pince válogatott tételei közé, ha valamilyen szempontból különleges. Néhány pincészettől egészen egyedi válogatásaink vannak, de lehet itt kóstolni nagyon keresett régi borokat is, például a Királyudvar legendás 2000-es évjáratú Úrágya furmintját, Homonna Attila 2005-ös Határiját, a St. Andrea Szőlőbirtok Tóbérc kékfrankosát, vagy Gere Attila 2000-es évjáratú Solusát. Azt szeretnénk, ha az egyediséget hordozó, különleges magyar borok mind itt lennének egy helyen, és akkor kerülnének a fogyasztó elé, amikor a legjobb formában vannak.
Kik lehetnek részesei egy-egy ilyen különleges kóstolónak?
Előzetes bejelentkezés és egyeztetés után bárkit szívesen látunk, aki elfogad néhány egyszerű játékszabályt, vagyis betartja a házirendünket. Szeretnénk, ha a pince egyfajta zarándokhellyé válna, de ez komoly felelősséget is ró ránk. A sikeres működés elengedhetetlen feltétele, hogy a környező helyekkel is jó viszonyt ápoljunk, ezért a vendégeinknek szívesen ajánljuk, hogy túrázzanak vagy biciklizzenek egyet a közeli Pilisben, ebédeljenek meg a környék egyik legjobb éttermeként számon tartott Schieszlben, és utána térjenek be hozzánk.
Milyen tematikus kóstolóesteket, egyéb programokat terveztek?
Tartottunk már néhány sikeres bevezető programot, húsvéthétfőn pedig kadarkakóstolóra várjuk az érdeklődőket. A programjainknak alapvetően két fő iránya lesz. Egyrészt szeretnénk Budakalászról és a környékről felépíteni egy rendszeresen kóstoló, klubszerű közönséget. Számukra különböző tematikus kóstolókat szerveznénk, és elhívnánk a Kárpát-medence legjobb borászait, olyan mestereket, akiktől a hazai borászok, borkedvelők is szívesen tanulnak. A többi programunk azoknak a kisebb-nagyobb csapatoknak, baráti társaságoknak, családoknak szól, akik szívesen eljönnének Budakalászra, és ott töltenének akár egy délutánt, akár egy egész napot. A szakmaiságból és az igényességből nem engedünk, tehát akiknek ez a két alapelv nem fontos, azok rossz helyen kopogtatnak. A Kálvária Pince nem a hangos bulik, legénybúcsúk, hanem az elmélyült, szakmai kóstolók helyszíne. Nyílt programjainkat mindig meghirdetjük a Facebook-oldalunkon, és bármilyen kéréssel, kérdéssel, ötlettel lehet keresni bennünket.
Lesz a helynek állandó nyitva tartása?
Egyelőre nem, de előzetes bejelentkezés után minden érdeklődőt szeretettel és egy pohár borral fogadunk.
Kínáltok a borok mellé valami harapnivalót is?
Hideg ételeink igény és kérés szerint mindig lesznek, de melegkonyhában hosszabb távon sem gondolkodunk. Azt viszont fontosnak tartjuk, hogy a hidegtálakon lehetőleg helyi ízeket kínáljunk, de itt azért még van hová fejlődni.
Veled is lehet majd találkozni a pincében, vagy képzett személyzetre hagyod a vendéglátást?
Egyelőre minden egyes rendezvényen személyesen részt veszek, ez a munkánk elengedhetetlen része, csak így tudjuk közvetíteni azt a családunk által is fontosnak tartott üzenetet, hogy a magyar borok egyediek, és időnként egészen különlegesek. A választék folyamatosan megújul, ezért érdemes a kínálatot követni, és egy-egy izgalmas tételben alaposan elmerülni. Ehhez kívánok a kollégáimmal együtt állandó, szakszerű segítséget nyújtani.
Hogyan lehet a legkönnyebben eljutni a pincéhez?
Budapest központjától 20-30 perc, az M0-ás autópályától kevesebb mint 10 perc autóútra vagyunk, a szentendrei HÉV vonalától 5 perc kényelmes sétával érhető el a pince, de a vállalkozóbb szellemű borrajongók biciklivel is idetekerhetnek. Várjuk őket szeretettel!
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal