2017.12.12. | Bőti László
Belestünk a tőlünk nyugatabbra mindennapi ebédforrásként is szolgáló food truckok világának hazai kulisszái mögé…
Szeretjük, keressük, de valahogy se kiköpni, se lenyelni nem tudjuk a food truck-jelenséget, pedig a többnyire négy keréken gördülő konyhák kis hazánkban is kezdenek egyre komolyabb piaci tényezővé válni. Minőségükkel, új ízeikkel és mifelénk eddig szokatlan megjelenésükkel hamar a közönség kedvencei lettek, amit jól mutat egyre bővülő számuk is. Pár éve még csak néhány tucatnyi színvonalas járműből állt a flotta, manapság viszont már száz fölött van azoknak a száma, amelyeket a Food Truck Show-t is jegyző egyesületük a komoly szereplők közé sorol.
Felmerül hát a kérdés, hogy ha ilyen sokan szeretnék étterem helyett egy felturbózott kisteherautóból árulva elkápráztatni főztjükkel a vendégeiket – meg persze biztosítani a saját egzisztenciájukat –, akkor miért nem botlunk beléjük nap mint nap? Hol vannak akkor, amikor napközben, átrobogva a város egy forgalmas csomópontján csak felkapnánk valami meleg ételt, vagy amikor ebédszünetben unott arccal indulunk megszokott kifőzdénk felé?
A válasz – idehaza nem meglepő módon – a döntéshozói fejekben keresendő, ugyanis semmilyen törvényi szabályozás nem tiltja konkrétan, hogy úgy áruljanak, ahogy az a világ nyugati felén, vagy az őshazájukban, az USA-ban megszokott, vagyis lent az utcán. Szebbek, mint egy lángosos bódé, nem büdösebbek, mint egy gyorsétterem, illetve ugyanannyi és ugyanolyan élelmiszerbiztonsági előírásoknak kell megfelelniük, mint egy étteremnek. Ezek ellenére – az utcai és egyéb rendezvényeket kivéve – valahogy legtöbbször nem kerül rá az engedélyre az a pecsét. Pedig mindenki sokat nyerne a felfutásukon, az egyszerű fogyasztótól az alkalmazottakon át a tulajdonosokig.
Jó lenne a városlakóknak, és különösképpen az irodai dolgozóknak, hiszen gyorsan és könnyen juthatnának minőségi alapanyagokból készült friss, meleg ételhez akár az irodaház kapujában, ráadásul hetente új termékek közül válogathatnának anélkül, hogy akár csak egy utcával is odébb kéne menniük. Míg a nagy, üzemi kantinokban erre ritkán van lehetőség, addig a food truckok esetében csak annyit kell tenni, hogy a következő hétre egy másféle konyhát vivő kocsit kell hívni, és meg is van oldva a változatosság.
Mindez persze egyelőre csak a magánterülettel is rendelkező irodaházak esetében működik, így a hétköznapokra más megoldást kell találni. Pontosabban csak a megvalósítás várat magára, hiszen a helyzet rendezésére már számos elképzelés született. Az egyik ilyen a food truck-drosztok létrehozása lenne – a taxidrosztok mintájára. Ezeken a pontokon több food truck állomásozhatna egyszerre, és részükre nemcsak víz-, valamint áramvételezési lehetőséget alakítanánk ki, de személyzeti mosdó és öltöző részleg is lenne hozzájuk. Itt a kocsik meghatározott időközönként cserélődnének, így juttatva változatos kínálathoz a helyieket és egyenlő lehetőséghez a tulajdonosokat.
Addig azonban, amíg a fenti ötlet megvalósul, vagy amíg a hivatalok jobb belátásra nem térnek, maradnak a fesztiválok, a kitelepülések, valamint a cateringfelkérések. Utóbbiak egyre növekvő száma például jól mutatja, hogy az iparágban igenis van potenciál, és bár sokan telítettnek hiszik a piacot, azon bőven megférne még egymás mellett pár szereplő.
Mi hiszünk benne, hogy egyszer ezt a szegmenst is eléri a változás szele, addig azonban arra biztatunk mindenkit, hogy járjon nyitott szemmel, és azonnal szóljon mindenkinek, ha a sarkon egy jó illatokat árasztó kocsi tűnik fel!
Fotó:
facebook