Vissza
A műfajteremtő
2016.10.20. | Burai László
Ha agyonütnének sem tudnám megmondani, hogy melyik volt az első budapesti borbár, de az biztos, hogy a Drop Shop az úttörőkhöz tartozik. És ott van ma is az elsők között, nem is érdemtelenül.
A 2010-es év sok szempontból emlékezetes volt a borkedvelőknek – elsőre a hűvös-esős évjárat ugrik be, sok pince teljesen ki is hagyta ezt az évet a gyengébb minőség miatt. A budapesti borkedvelők viszont örülhettek a Balassi Bálint utcában nyílt új borbárnak, a Drop Shopnak. A koncepció nem sokat változott a kezdetek óta; ahogy ők fogalmaznak, a palackokban rejlő történeteket szeretnék elmesélni. Ha mindezek mellé még azt is hozzátesszük, hogy a kínálat erősen támaszkodik a külföldi borokra, akkor már mindenki sejtheti, hogy miért vált egy csapásra a hely a vájt fülű borkedvelők kedvencévé.
Az biztos, hogy ide véletlenül nem téved be az ember, a Jászai Mari térnél már ritkul a turisták tömege, a borbár külső megjelenése sem csalja be őket. A sötét, kissé minimalista berendezés és a rengeteg palack a külső szemlélőknek végeláthatatlan labirintus, amit viszont a borkedvelők szeretnének az utolsó sarokig megismerni. Ebben a személyzet tökéletes partner, komoly hangsúlyt fektetnek a szakmaiságra, a pohárral kínált borokat rendszeresen kóstolják, képben vannak a fajtákkal és a borászokkal, ismerik a termőterületeket, és tudják, milyen stílusú bort ajánljanak az előző pohár után.
A klasszikus borbáron túlmutat a Drop Shop, amit a Gizella Pincével közös összefogásuk is jól példáz. Szilágyi László borai már az induláskor is szerepeltek az itallapon, a vendégek is szerették ezeket, így felmerült, hogy szívesen elmennének közösen szüretelni Tokajba. Ez végül olyan jól sikerült, hogy egy közös bor is született, ami a résztvevők száma után a 47 csepp nevet kapta. Azóta már több évjáratban is megismételték ezt, a bor kizárólag itt kapható, és mondani sem kell, hogy a vendégek egyik legnagyobb kedvence.

A külföldi kínálatuk erősen koncentrál Ausztriára, ami induláskor még elég egyedinek számított, ám mára az osztrák bor divatba jött, egyre több helyen lehet őket kóstolni. A Drop Shop azonban még csavart egyet ezen, és évek óta szervez egy mesterkurzusokon alapuló rendezvényt, ahol osztrák borászok társaságában járnak körül alaposabban egy-egy témát. Aki pedig lemarad erről, annak sem kell búsulnia, hiszen a legszebb borok biztosan bekerülnek a kínálatba is.
Ausztrián túl természetesen hangsúlyt fektetnek a világ jelentős borvidékeire is: ugyanúgy megtaláljuk itt Champagne, Burgundia, Toszkána legszebb borait, mint a riojákat vagy Új-Zéland izgalmas sauvignon blanc-jait. Itt mindenki választhat magának kedvére valót, és a kínálat is olyan sűrűn változik, hogy még a törzsvendégek sem unják meg egyhamar.
Talán mondani sem kell, hogy ide minden alkalommal érdemes asztalt foglalni. Lehet, hogy délutánonként még könnyedén találunk helyet, de este már más a helyzet. Bár klasszikus vacsorázóhelyként biztosan nem gondolnánk a borbárra, de éhen sem marad senki, egészen pazar a kínálat. Erre is odafigyelnek, egészen finom felvágottak, sonkák, továbbá ezek mellé jól megválogatott olajbogyó, aszalt paradicsom és különböző sajtok választhatók.
Sok-sok emlékezetes bor, színes éjszaka kötődik a Drop Shophoz, kevés helyen lehet ilyen széles és izgalmas borkínálatot kóstolni Budapesten, ha valaki szívesen kalandozna a magyar választékon túl is.
Nézz körül a többi borbárban is!
Keressünk apropót! – Apropó, Budapest
Irány az éjszaka! – Etap, Budapest
Irány az éjszaka – Pécsett! – Eleven, Pécs
Fotó:
facebook

