Borok kedd estére

2016.09.29. | Szabó Edit
De vajon mit ivott itt Ady? Miközben élénk vitát folytatott Hatvanyval a Nyugat sorsáról és a költészet mibenlétéről, vajon vörös volt a poharában, vagy fehér?
 


Hatvan közelében, ahol a Mátra első lankái épp csak emelkedni kezdenek, barátságos dombok között találjuk a Nagygombos Borászatot. Azt éppenséggel nem mondhatjuk, hogy itt bújik meg, a hozzá tartozó kilencvenhektárnyi szőlőterületet nehéz lenne elrejteni a kíváncsi tekintetek elől. Szerencsére nem is akarják, a tulajdonosok éppen azért hívtak oda minket, hogy megmutassák, amijük van, és meséljenek a terveikről.

A romosságában is méltóságteljes, klasszicista stílusban épült borház előtt Takács-Barta Anna, a birtok egyik tulajdonosa és Vicián Károly borász fogad bennünket. A határban javában zajlik a szüret, csattognak a metszőollók, gyűlik a ládákba a rozénak való merlot és zweigelt. A rózsaszín bor itt nem melléktermék, épp ellenkezőleg. Anna azt szeretné, ha mindenki a rozéjáról ismerné a nagygombosi birtokot, ezért mindent meg is tesznek a tökéletes minőség eléréséért. Kézzel szüretelnek, kíméletesen préselnek, kerülik a vegyszereket, és bár az egyetlen fehérboruk, a hárslevelű kivételével mindent fajélesztővel erjesztenek, nem adnak a borhoz sem mesterséges aromát, sem színezőanyagot.



Noha a terület a Mátra lábánál fekszik, itt még nyoma sincs az ottani ásványos talajnak. A szőlő homokos löszön fejlődik, és láthatóan igen jól érzi magát. Igaz, a régebbi ültetvények többségénél komoly a tőkehiány – ennek pótlását is tervezik a jövőben –, de ami megmaradt, majd kicsattan az egészségtől: a tavaszi telepítésű tramini valósággal megtáltosodott, az indák szinte az égig érnek. A talajtani adottságok miatt az itt születő boroktól aligha várhatunk izgalmas ásványosságot, különleges termőhelyi jelleget, de Anna szerint nem is ez a cél. „Mi pontosan tudjuk, hogy nem a mi palackjaink között kell keresni az ország legjobb borát – mondja rendkívül józanul. – Olyan bort szeretnénk készíteni, amit egy szimpla kedd este bárki kinyithat a vacsorához vagy a tévéműsor mellé.”

Mi is nyitunk egyet, hadd lássuk, milyen a Nagygombos legegyszerűbb rozéja. A merlot és zweigelt házasításával készült bor üde, barátságos, kedves. Semmi különös, egyszerűen csak jólesik belőle egy pohárral a nyárias őszben. Ötvenezer palack készül belőle, el is fogy minden évben, akárcsak a mélyebb színű kékfrankos rozé, amely hangulatában talán már kicsit közelebb áll a sillerhez. Szerethető szamócás, hecsedlis világgal hódít, de nem behízelgő, van tartása. Korrekt, jól iható bor, pici grépfrútmagos kesernyével a végén. Vinnénk a tévé elé.



Amerre a szem ellát, szépen művelt szőlősorok között kanyarognak a dűlőutak. A kilencvenhektárnyi ültetvény egy tagban fekszik, ez kissé könnyebbé teszi a növényvédelmet, sőt a munkaszervezés is sokkal gazdaságosabb. Részben ennek köszönhető, hogy az itt készült borok vásárlásakor nem kell túl mélyen nyúlnunk a pénztárcánkba. A birtokon a már említett fajták mellett kékfrankos, blauburger, és egy viszonylag kevéssé ismert burgundiai eredetű szőlőfajta, a gamay noir is terem. Az ebből készült rozéról néhány komolyabb borértő igen elismerően szólt az utóbbi években. A feldolgozónál épp gamay-t préseltek, így volt alkalmunk megkóstolni a mustot is, és az erjedésben lévő bort is. Érdekes élmény, de ember legyen a talpán, aki az édes, málnás murciba képes belelátni, hogy milyen is lesz majd a végeredmény.

A feldolgozótól gömbakácokkal szegélyezett út vezet a főúri pompát árasztó borház felé. Látszik, hogy a birtok története nem tegnap kezdődött, de még csak nem is tegnapelőtt. Ha királyok és hercegek nem is, de grófok és bárók valóban egymásnak adták itt a kilincset néhány évszázaddal ezelőtt. Az alapító gróf Grassalkovich Antal volt, aki az 1700-as évek elején virágzó uradalmat álmodott a dombok közé. Akkor még főként állattenyésztéssel foglalkoztak itt, de azért nyomokban már a szőlő is megjelent. Az igazi szőlőskert ideje egy évszázaddal később jött el, amikor a birtok Deutsch Bernát és Deutsch József tulajdonába került. A termés feldolgozására 1872-ben építtették a ma már műemléki védelmet élvező, teljes hosszában alápincézett borházat. A családhoz tartozó báró Hatvany Lajos, a híres író, kritikus gyakran időzött a birtokon, és a fáma szerint magával hozta Nagygombosra kedves barátját, Ady Endrét is. De vajon mit ivott itt Ady? Miközben élénk vitát folytatott Hatvanyval a Nyugat sorsáról és a költészet mibenlétéről, vajon vörös volt a poharában, vagy fehér? Talán sosem fogjuk megtudni, mindenesetre különös hangulatot ad a helynek, hogy az öreg lépcsőket az ő lába is koptatta valaha.



Kóstoljunk is erre a hírre rögvest egy gamay rozét! Illik a pillanathoz. A címkén a 2014-es évszámot olvassuk, efféle bornál ez ritkaság, a rozét nem szokás tartogatni. Nagygomboson viszont kísért a hely szelleme, itt megadják az időt mindennek. Ez legalább megmaradt a főúri nyugalomból. A bor rózsaszínébe élénk hagymahéjas árnyalatok vegyülnek, néhol már a borostyán felé mélyül, szokatlan színvilág egy könnyű nyári italtól. Illatában enyhe oxidáció érezhető, de ezen könnyedén felülkerekedünk. Kóstolva mélyütés. Telt, gazdag, selymes, az érlelési aromák intenzíven kísérik a még fellelhető gyümölcsösséget. Inkább érlelt fehérborra emlékeztet, sokrétű, izgalmas, sosem várt mélységek tárulnak fel benne. Ehhez képest a 2015-ös még csikónak tűnik, pedig az erő megvan ebben is, de ki tudja, hogy áll majd neki a kor. Jóslatokba nem bocsátkoznánk; ha valaki szeretne igazán meglepőt kóstolni, ízlelje meg egymás után ezt a két bort, aztán gondolja végig, mi minden történik velünk 365 nap alatt.

Sétálgatunk a borház öreg pincéjében. A hordók többségét már nem használják, viszont a három betontartályt felújították, egalizálásra tökéletesen alkalmasak, az egyikben épp van is bor. A történelem nem kímélte a nemes építményt, a szocializmus időszakában államosították a birtokot, és a nagyüzemi termelés nyomot hagyott a szőlőn is, a pincén is. A rendszerváltás után Gál Tibor lett itt az első gazda. A híres egri borász 1999-ben nyerte meg a területre kiírt privatizációs pályázatot, és sok szépet álmodott Nagygombosról. Elkezdődött a fejlesztés, és megjelentek a birtok életének első palackozott borai is, a címkén a már jól ismert gombbal. Gál Tibor úgy vélte, hogy Nagygombos a könnyen elérhető, jó ár-érték arányú borok hazája, de gyakran emlegette, hogy egyszer készíteni fog itt egy jó vörös küvét. Hogy pontosan mire gondolt, az sajnos soha nem derült ki. 2005-ben váratlanul meghalt egy autóbalesetben, és a nagygombosi szőlők néhány évre újra gazdátlanokká váltak.



A jelenlegi tulajdonos, a Barta család 2009-ben vásárolta meg a területet a mádi ültetvényük mellé, amolyan kistestvérnek. A birtokot azóta Anna irányítja, a borokat Károllyal együtt készítik. Eljött az ideje, hogy megkóstoljuk, mit mutat a birtok vörösben. Az Antal cuvée, akárcsak a gamay rozé, már nem a gombos címkés, egyszerűbb borok közül való, a Gróf Grassalkovich sorozat minden palackja valami komolyabbat rejt. A merlot, cabernet sauvignon és pinot noir házasításával készült küvé fűszeres illata szép, ám kóstolva egyértelmű, hogy a hordó győz a bor felett. Útkereső bor ez, Anna be is vallja, hogy próbálkoztak már reduktív vörössel, volt ászokhordós év, ez pedig az újhordós változat. Valószínűleg valahol a három között lehet az igazság, de sokat kell még kísérletezni, mire rátalálnak a megfelelő arányokra. „Nagyon jó lenne tudni, mire gondolhatott Gál Tibor” – mondja Anna. A nagyszerű borász hasznos tanácsai sokaknak hiányoznak. Bő évtizede már, hogy nincs velünk, de azok, akik mellette nőttek fel, ma is az ő szemléletét követik.

Takács-Barta Anna tele van tervekkel, fontosnak tartja, hogy sok mindent kipróbáljanak. Most például az amforás erjesztés gondolata tetszett meg neki, de közben zajlik a szőlőterületek felújítása, próbálják megfejteni Gál Tibor vörös küvéjének titkát, és egyszer, nem is olyan sokára jó lenne, ha a borház is visszakaphatná régi pompáját. Anna szeretné, ha a látogatók a klasszicista épület felújított erkélyéről csodálhatnák a birtokot – természetesen egy pohár hűvös rozéval a kézben.
 
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto - weboldal
Szabó Edit -








 

címkék

amerika (4) aprókertek (31) ausztria (6) az év bortermelője (10) ázsiai (5) bacsó andrás (4) badacsony (48) bakonyi péter (5) balassa bor (4) balaton (130) balatonboglári borvidék (17) balatonfüred csopaki borvidék (25) balla géza (8) beszélgetünk (20) bikavér (40) bio (21) biobor (6) biodinamikus (9) bocuse d'or (10) bodrog borműhely (5) bolyki jani (7) bor (297) borász (54) borászok borásza (13) borbár (36) borfesztivál (45) bori mami (5) boriroda (13) boriskola (5) borkorcsolya (24) borkóstoló (69) bornapló (14) borshanta (21) borterasz (17) borteszt (291) bortúra (32) borvacsora (23) borvendéglő (5) borverseny (34) bott frigyes (5) bott pince (33) bottszerda (21) brut (14) brut nature (5) budai zöld (4) budapest (237) bujdosó (4) cabernet franc (27) cabernet sauvignon (10) cava (9) CEWI (15) chardonnay (21) csányi pincészet (9) csirke (17) csokoládé (13) cukrász (4) cukrászda (12) cuvée (18) debreczeni mónika (4) dél-balaton (14) demeter zoltan (5) desszert (10) desszertbor (5) dobogó pincészet (4) dobosi (4) édes (117) eger (72) egészséges (11) egri borvidék (12) egri csillag (8) egzotikus (12) eper (5) erdőbénye (8) eszterházy (4) eszünk (6) étterem (164) etyek (31) etyek budai borvidék (34) etyeki kúria (19) évforduló (4) ezerjó (14) fehérbor (131) fesztivál (47) figula (5) figula pincészet (4) főzünk (10) franc&franc (7) franciaország (9) friss (4) frittmann (7) furmint (86) furmint február (16) gál szőlőbirtok és pincészet (7) gálné dignisz éva (7) gere attila pincészete (6) gilvesy (4) gin (15) gizella pince (7) gomba (4) grillételek (4) grillszezon (4) gyerekbarát (16) gyöngyös (5) gyöngyöstarján (5) gyöngyözőbor (33) gyümölcsös (6) hajós (6) hal (5) haraszthy (4) hárslevelű (37) hawaii (8) házhozszállítás (4) heimann (10) heimann családi birtok (4) hétszőlő (4) horváthország (6) hulladékmentesség (4) húsvét (10) indiai (9) interjú (156) ipacs szabó istván (4) iszunk (17) jótékonyság (5) juhfark (20) kadarka (50) káli-medence (15) karácsony (29) karantén (23) kávé (43) kavezok (9) kékfrankos (25) kéknyelű (16) kenyér (14) késői szüret (7) kislaki bormanufaktúra (5) koktél (14) kolonics pincészet (5) könnyű (16) könnyűvér (6) könyv és kávé (4) környezettudatosság (6) koronavírus (29) kóstoló (60) Kőszeg (25) kovács nimród (5) kovács nimród winery (15) köveskál (9) közben esznek (11) kreinbacher birtok (11) krémleves (4) kristinus (4) külföld (10) kunsági borvidék (22) laposa birtok (5) leves (31) london (21) luka enikő (4) mád (17) magnamátra (11) magyar bor nagydíj (4) mátra (70) mediterrán (4) ménesi borvidék (5) mérész sándor (6) merlot (28) mi a kő (5) michelin-csillag (10) miskolc (11) monyo brewing co (6) mór (18) művészinterjú (18) nagyi receptje (5) narancsbor (5) natúr bor (12) nemzetközi borvásár (4) néró (5) neszmélyi borvidék (4) nyakas pince (4) nyár (18) nyaralás (5) nyári (7) olaszország (55) olaszrizling (34) őstermelői piac (7) paletta (4) pálffy szőlőbirtok (9) pálinka (19) pálinkaverseny (14) pannonhalma (13) pannonhalmi apátsági pincészet (9) pannonhalmi borvidék (5) paulus (5) pázmánd (40) pécs (10) pékség (7) pét-nat (24) pezsgő (97) pezsgovilagbajnoksag (4) piac (14) pinot noir (22) pizza (6) pofonegyszerű (5) portugália (9) pósta borház (4) programajanló (29) promóció (9) puglia (4) rácz jenő (5) rajnai rizling (27) recept (288) reduktív (4) rókusfalvy birtok (6) rosalia (6) rozé (50) saláta (14) sanzon (10) sárospatak (4) sauska (8) sauvignon blanc (34) sebestyén (4) shiraz (4) somló (52) somlói apátsági pince (6) sommelier (11) soproni borvidék (25) sör (46) sós (113) spanyolország (19) spárga (4) specialty kávé (11) st andrea (14) super 12 (6) sütemény (54) süti (18) svét (19) syrah (18) szakácsverseny (5) szamorodni (12) száraz (90) száraz szamorodni (5) szászi birtok (4) szekszárd (60) szekszárdi borvidék (18) szent andrás sörfőzde (6) szent györgy-hegy (23) szentesi józsef (7) szepsy istván (4) szicília (8) sziegl pince (4) szőke mátyás (4) szüret (5) tállya (14) támogatott írás (6) tanfolyam (5) tarcal (11) taschner kurt (4) tavasz (14) tavaszi recept (10) tea (9) tenger (4) tenger gyümölcsei (7) terasz (4) természet (4) természetes bor (28) tészta (18) tesztelünk (254) thummerer (4) tokaj (160) tokaj oremus szőlőbirtok (8) tokaj-hegyalja (114) tokaji aszú (47) török (50) torta (5) tramini (6) tudnivalok (4) túra (7) újbor (6) Unger Bormanufaktúra (24) ünnep (7) utazás (85) utazási tippek (47) utazunk (48) vacsora (12) váli péter (4) vega (15) vegán (4) velencei-tó (22) verseny (15) veszprém (4) vida péter (4) villány (36) villányi borvidék (100) vörösbor (154) vylyan (32) wassmann pince (5) zarándokút (9) zengő (4) zenit (6) zöld veltelini (19) zsirai pincészet (10) zweigelt (4)