2016.03.02. | Burai László
KávéBár Bazár, Cup Tasters Magyar Bajnokság 2016
A múltkor már írtam a Cup Tasters bajnokságra felkészülő baristákról és a versenyszám kihívásairól, azóta a saját bőrömön is megtapasztaltam, hogy milyen ebben az izgalmas kávés műfajban versenyezni.
Ahogyan az előző cikkben már írtam, ez a versenyszám a kávé kóstolásáról szól; szerencsére nem felismerni kell az egyes termőterületeket, elég csak kiválasztani azt az egy csészét, amiben nem ugyanaz az ital van, mint a másik kettőben. A nehézséget az adja, hogy 8 esetben egymás után kell eltalálni a helyes megoldást, ráadásul a különbségek időnként elenyészőek.A múltkor már írtam a Cup Tasters bajnokságra felkészülő baristákról és a versenyszám kihívásairól, azóta a saját bőrömön is megtapasztaltam, hogy milyen ebben az izgalmas kávés műfajban versenyezni.
A verseny előtti napokban kaptam egy tippet, hogy két „előfutamban” is akad egy-egy üres hely, ahova nem érkezett nevezés. Gondoltam egy merészet, és írtam a szervezőknek, hogy szívesen kipróbálnám magam a műfajban, természetesen versenyen kívül. Péntek este egy komolyabb aszúsor közben kaptam a választ, hogy szeretettel várnak másnap a versenyen. Nem a legprofibb hozzáállás, a többiek hetek óta nem ittak alkoholt, nem ettek fűszeres ételeket, és általában tartózkodtak a markáns ízektől, illatoktól. Ilyen előzmények után tényleg csak a puszta kíváncsiság hajtott, hogy kívülállóként vajon mire lehetek képes.
A verseny előtti eligazításon már mindenkin láttam a kis feszültséget, amit én a nagy tétnek tudtam be: a győztes Sanghajban képviselheti Magyarországot a világbajnokságon. A mezőnyben nem szerepelt korábbi bajnok: Cserkó Péter idén a szlovák mezőnyben versenyzett, a korábbi világbajnok Horváth Lajos pedig a színfalak mögött készítette elő a versenyzőknek a feladatot; ő állította össze ugyanis a hármasokat, amiből ki kellett választani a kakukktojást.
Az első kör után hamar kiderült, hogy a verseny nagyon kemény lesz, a legjobb versenyző is csak hatot talált el a nyolcból, és az idők sem voltak fényesek. A második körben Fazekas Andrea hét találatával jelezte, hogy szeretne bajnok lenni, pár éve ez csak egy hajszálon múlt. A harmadik kör után már tisztán látszott, hogy nagyon erős sorokat állított össze Horváth Lajos, nem tűnt úgy, hogy bárki hibátlanul teljesíteni tudná a feladatot. Érdekes módon ez engem idegessé tett, nőtt bennem a versenydrukk, bármennyire is amatőr vagyok, nem szerettem volna az utolsó helyen végezni.
Mire az asztalok mögé szólították a futamom résztvevőit, már dolgozott bennem a feszültség, remegett a kanál a kezemben rendesen. És ez nem is múlt el, a harmadik triónál is kocogtattam még a csésze falán a kanalat. A feladat tényleg nem volt egyszerű, a nyolc csoportból talán kettő volt, ahol egyértelműnek tűnt a megoldás. Próbáltam minden hármasnál találni valamilyen meghatározó ízjegyet, majd a többi csészében is felfedezni ugyanazt. A két sorozat közti víz ugyan kicsit segített elkülöníteni az ízeket, de borzasztó nehéz volt az apróságokra koncentrálni, megtalálni az időnként nüansznyi különbségeket. A másik két versenyző nagyon megfontolt volt, elsőként végeztem a sorral, ekkorra már elmúlt a feszültségem is, kíváncsian vártam a leleplezést. Az első kettőt kicsit elhamarkodtam, ezeket nem is találtam el, utána már jobban oda tudtam figyelni. Végül négy találattal és a legjobb idővel zártam a futamomat. Vetélytársaim sem voltak sokkal szerencsésebbek, így „futamgyőztesként” elégedetten fejeztem be a versenyzést, de tudtam, hogy éles helyzetben ez bizony kevés lett volna a továbbjutáshoz.
A bajnoki cím végül egy nagyon fura döntő után dőlt el. Valójában a sort összeállító Horváth Lajos volt aznap a legjobb, hiszen Balogh Csaba két(!) helyes találattal lett magyar bajnok, míg Fazekas Andrea és Vid Richárd egy-egy sikeres kiválasztással végeztek mögötte a dobogón. Azzal teljesen mértékben egyet lehet érteni, hogy a világbajnokságon csak a legjobb eredményt elért versenyző képviselje Magyarországot, de nem vagyunk biztosak benne, hogy a döntőbeli sor sokat segített a résztvevők önbizalmának építésében.
Emlékezetes verseny volt. Balogh Csabának sok sikert kívánunk, szurkolunk neki, hogy sikerüljön jól szerepelnie Sanghajban.