2017.05.25. | Bőti László
Sörfőzők, sörfanok, sörpadok és izgalmakat rejtő sörcsapok, meg persze a főzdékből kiáradó malátaillat töltötte meg hétvégén a hajdani Fővárosi Sörfőző épületegyüttesének tövében megbúvó Főzdepark udvarát…
A 2014 óta létező, magukat nem kézművesként vagy kisüzemiként, hanem a „kraft” jelzővel definiáló főzdéket tömörítő kis „kolónia” immáron második alkalommal rendezte meg a habokban gazdag, sok tekintetben kicsit más sörfesztiválját.
Hogy miben más? Kínálatában és hangulatában mindenképp, hiszen nem az alkalomra felvett hostessek kínáltak faházikókból követhetetlenül sok, vegyesen nagy- és kisüzemekből származó söröket, hanem jórészt az alkotók, a főzdék munkatársai álltak a csapok mögött. Mindezt ráadásul gyakorlatilag az üzemeik ajtajában tették, így még hangulatosabbá és egy kicsit a pincetúrákhoz hasonlatossá varázsolva az eseményt.
Idén ráadásul további programokkal is igyekeztek megtölteni a hétvége három napját, így nemcsak a sörök megalkotóival lehetett beszélgetni, de főzdelátogatásokon és szakmai beszélgetéseken is részt vehettek az érdeklődők. A szervezők a tavalyi bakikból tanulva sok mindenen változtattak, és bízunk benne, hogy ez így lesz jövőre is, hiszen nem lenne baj, ha az árakra való tekintettel megjelennének a kártyaterminálok (köszi, MONYO!) és az elfogadható árú folyadékpótlást kínáló szódapontok is. Mert a kezdeményezésben amúgy – hogy stílusosak legyünk – van kraft!
A pénteki, általunk meglátogatott nap hangulatát most képekkel és egy rövid kóstolási jegyzettel próbáljuk meg átadni, amely a főzdék most debütáló vagy külön erre az alkalomra megalkotott finomságait egytől-egyig tartalmazza. Az állandó kínálat kóstolására úgyis ott vannak azok a morcos téli hónapok.
HopTop Brewery: Tropical Swinger Club
Ha az ember több tételt szeretne végigkóstolni, akkor értelemszerűen nem érdemes egy kesernyében erős sörrel padlóra küldeni az ízlelőbimbókat, így mi is egy gyümölcsös, két órával korábban még a tartályban hullámzó verzióval kezdtünk. Aztán kiderült róla, hogy sokkal több van benne, mint gondolnánk, és nemcsak egyszerű nyári sörként, hanem tartalmasabb, mégis frissítő italként is megállja a helyét májustól-szeptemberig, bármely napszakban fogyasztva! Mindezt az IPA-alapnak és annak köszönheti, hogy úgy sikerült a trópusi, szerintünk főként mangós-marakujás ízvilágot az alapsörre rádolgozni, hogy minden kortyban kicsit kibújik a háttérből a komló, ugyanakkor az IPA testessége is megmaradt, csak kellemesre lágyult. Olyan ez a gyümölcsös sörök között, mint a kraft főzdék a kisüzemiek sorában: kicsit más.
Horizont Sörök: Hopmaster’s Session IPA
A fesztiválon „Szétkomló” fantázianév alatt futó teremtmény nem csak a ráaggatott becenévre, de a máskor sokszor alaptalanul puffogtatott exkluzív és limitált jelzőkre is bőven rászolgált! A különlegességét az adja, hogy mindössze 150 liter készült belőle, ráadásul az érdeklődők szeme láttára, egy úgynevezett hidegkomlózóban, amit aztán közvetlenül kötöttek a csapra. Az eljárás lényege, hogy a már leerjedt, gyakorlatilag kész sört a berendezésben hidegen, az alapreceptekben megszokottnál nagyobb mennyiségű komlóval keverik (itt 40 g/l), amiből így óriási mennyiségű illatanyag mellett csak kevés keserűanyag oldódik ki. A végeredmény éppen ezért brutálisan illatos, ugyanakkor nem annyira arc- és nyelvlebontóan keserű, mint egy hasonló mértékben komlózott átlagos IPA. A korty vége édesen-illatosan keserű, hol bodzavirágra, hol valamilyen édességre, hol pedig vajjal meglocsolt ételre emlékeztet minket. Mindehhez közepes test és 4,5%-ös alkoholtartalom társul, ami igazán frissítővé teszi. Olyan IPA, amit egész nyáron innánk, ha lenne belőle!
Balkezes: LD50 – Amarillo 2016
Egy széria első, igen érdekes és figyelemreméltó tagja. Alapvetően egy kétszer hidegkomlózott IPA-ról van szó, amibe azonban sem a forralás alatt, sem a klasszikus, keserűanyagok kioldására szolgáló szakaszban nem kerül komló, csak a hűlés különböző fázisaiban, illetve már hidegen. Az eredmény egy inkább sütire, mint klasszikusan komlóra emlékeztető illatú, a korty lenyelése után grépfrútos, narancsos-cukros, nagyon érdekes utóízt hagyó érdekesség lett! Kesernye épp csak annyi van benne, hogy kiegyensúlyozza az egészet (az előzőnél például sokkal kevesebb), ugyanakkor nagyon kerek, nagyon összetett, az ízek is pont kellemes ideig maradnak a szájban. Ahhoz hogy finom „vonalait” igazán értékelni tudjuk, illik odafigyelve kóstolni, és talán némi tapasztalat sem árt. Ugyanakkor közérthető is, hiszen a második kortynál ezt írtuk fel róla: „Úgy gyümölcsös, hogy nem az.”
MONYO Brewing Co.: Deep Pit
A főzdénél úgy gondolták, hogy ha már újdonság, akkor azzal a lendülettel megdobogtatják valamely hobbi hódolóinak szívét is. Így az Egy füst alatt – BBQ PopUp csapatával közösen olyan sört készítettek, amely ideális a BBQ húsokhoz. A klasszikus angol ivósör, a bitter egy kicsit erősebb, komlósabb változatát alkották meg (ESB), 5,1%-os alkoholtartalommal. Elsőre olyan, mintha egy karamellás, kávés ízesítésű komlóitalt szürcsölnénk, aztán picit melegedve már egy citrommal turbózott, kólás sör mellett érezzük magunkat. Bár furcsán hangzik, mégis nagyon kellemes, és a korty végén megjelenő citrusos savasságtól kifejezetten frissítő is, tényleg valódi ivósör. Mindez közepes testtel és nem túl hosszú, kevés kesernyével kísért lecsengéssel párosul. Sokkal egyedibb, mint elsőre hittük, és bár a BBQ szegyből készült, fonott „császár-kalácszsemlébe” csomagolt szendvicsünk eddigre már elfogyott, bátran merjük füstös húsok mellé ajánlani!
Mad Scientist: Blood Orange IPA
Gyümölcsös sörrel kezdtünk, és bár nem így terveztük, és nem is ez illene a végére, de gyümölcsös sörrel zártunk. Az ok prózai: nem ugrálunk rajta azóta is, de elmenni sem tudunk mellette. A legelsőnek bemutatott sörön kívül ez volt a másik, amivel kezdeni szerettük volna a kóstolást közvetlenül a sajtóköszöntő után, csakhogy még nem volt csapon. Sem akkor, sem bő két órával később, amikor a rendezvény megnyitotta kapuit a nagyközönség számára. Így aztán a végére maradt, ami természetesen nem vágta teljesen nyakon, de lehet, hogy jobban is muzsikálhatott volna. Egyébként egy olyan gyümölcsös IPA-ról van szó, amit a gyümölcsökkel együtt erjesztettek, így azok sokkal diszkrétebben jelennek meg benne. A komlók és a vérnarancs kesernyéje nagyon szépen összecsengenek, azonban ennél is úgy gondoljuk, hogy nem kezdőknek való, klasszikus gyümölcsös sör. Az ilyen tételeknél meglátásunk szerint az átlagközönség általi fogadtatást nagyban befolyásolhatja, hogy mit írnak a címkére/csapra.
Uradalmi Sörmanufaktúra: Lumen
Ahogy a sörforradalomnál az IPA, úgy ezek szerint a főzdéknél most a hidegkomlózás volt a hívó szó, amiből egyébként, mint láthattuk, csupa jó „főtt” ki. Most sincs ez másként, ugyanis egy szűretlen, 6,8%-os alkoholfokú, kellemesen testes, egyszerre édes és keserű, illatában mézet és trópusi gyümölcsöket felvonultató American IPA-val van dolgunk. Igazán érdekes, hogy még az erőteljes keserűség is selymesen jelenik meg benne, és hogy melegedés közben sem tör nagyon előre. Tartalmas, határozott, ugyanakkor pár korsó erejéig jól iható, zárásnak kiváló, mégsem telítő darab!
Jövőre veletek, ugyanitt!
Fotó:
Bárdosi Márk