2016.05.04. | Burai László
Abban, hogy megszerettem a kávét, több dolog is döntő fontossággal bírt, de talán a legmeghatározóbb az volt, amikor először kóstoltam jól elkészített filterkávét. Akkor íródott felül bennem minden, amit a kávéról korábban gondoltam, és ez az utazás azóta is tart.
Milyen egy jó filterkávé? Első ránézésre jobban hasonlít a teára, mint kávéra, színe kevébé intenzív, mint az eszpresszónak és illatában sem azt idézi. A filterkávé illata jó esetben csupagyümölcs, nem ritka a málna, csipkebogyó, barack, de a bergamot sem! Akár egy jó bornál, itt is nyugodtan beszélhetünk egyensúlyról: a sav és test aránya meghatározó, sokszor a termőhelyre is jellemző és aromákban is széles a spektrum: itt már a pörkölés jegyei is visszaköszönnek sokszor, de az citrusok, eper vagy áfonya sem ritka vendég a csészében.Elsőre a „pour-over”, eszközökre fókuszálnék, leginkább népszerűségük és egyszerűségük miatt. Biztos mindannyian emlékszünk azokra a kávégépekre, ahol a forró vizet a gép a kávéőrleményre szivattyúzta hangos szörcsögéssel, miközben a lenti üvegkancsó szép lassan megtelt.
Sokféle eszköz létezik (V60, Chemex, Kalita, Gino, stb.), de az alapja mindegyiknek hasonló: az őrleményen keresztül folyik le a víz egy szűrőn keresztül, ami készülhet papírból, textilből, de akár fémből is. Az ördög azonban az apró részletekben rejlik, nézzük is meg, hogy mik befolyásolhatják a végeredményt!
-Az őrlemény finomsága: minél finomabb, annál nagyobb felszínen érintkezik a víz a kávéval, így ettől függ, hogy mennyit old ki belőle, illetve befolyásolja a lefolyás sebességét is.
-Idő: nem mindegy, hogy mennyi ideig érintkezik a víz a kávéval, mennyi idő alatt folyik rajta keresztül. Ezt akár azzal is lehet befolyásolni, hogy több részletben, lassan adagoljuk a folyadékot.
-A kávé mennyisége: ez egész egyértelmű, hogy ha több a kávé, hosszabb ideig tart, amíg a víz átfolyik rajta, azaz ebben az esetben is hosszabb a kontaktidő.
Csak ezt a három változót variálva rengeteg különböző végeredményt kaphatunk és akkor még nem vettük figyelembe a víz minőségét és hőmérsékletét sem. Érdekes kísérlet az, amikor csak egy tulajdonságot változtatva markánsan eltérő végeredményt kapunk.
Ha szerencsénk van, akkor a barista ismeri olyan jól a kávét, hogy megtalálja azt az eszközt, amivel az adott kávé legszebb arcát tudja megmutatni a nekünk. A hétvégén SCAE Brewers Cup selejtezőin lemérhető lesz, hogy hol tartanak a legjobb magyar baristák ebben a műfajban, a Hungexpon zajló verseny győztese pedig Magyarországot képviselheti majd a világbajnokságon Dublinban!