Megvannak az idei VinAgora borverseny legjobbjai!
A 26. VinAgora Nemzetközi Borverseny ismét megerősítette pozícióját Közép-Európa egyik legelismertebb borversenyeként. A korábban csak kétévente megrendezett, mára már több mint három évtizedes múltra visszatekintő rendezvény minden évben képes megújulni, miközben változatlanul a minőség, az objektivitás és a nemzetközi mérce szerint történő bírálat mellett kötelezi el magát.
A borversenyek meghatározó szerepet töltenek be az ágazat fejlődésében, egyrészt értékes szakmai visszajelzést és elismerést biztosítanak a termelők számára, másrészt megbízható támpontot nyújtanak a fogyasztóknak a minőségi borok kiválasztásában. A nemzetközi megmérettetések különösen fontosak, mivel lehetőséget nyújtanak a borászatok számára, hogy kiemelkedjenek a globális piacon, miközben hozzájárulnak a pincészetek folyamatos fejlődéséhez és a borpiac dinamizmusához. A VinAgora a Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetsége (VinoFed) által ajánlott 100 pontos, pozitív bírálati rendszer alapján zajlik, és hazánk egyetlen nemzetközileg is akkreditált borversenyeként tartják számon.
Az idei évben különös figyelem irányult két szőlőfajtára, lehetőséget biztosítva a szakmai közönség számára, hogy mélyebben megismerje e fajták sokszínűségét és minőségi potenciálját. A „Fajták Fókuszban” névre keresztelt programban a sauvignon blanc és a kékfrankos fajtákból készült borok kerültek a figyelem középpontjába. A versenyt megelőző kampánynak köszönhetően a két kiemelt fajta mintaszáma jelentősen emelkedett.
A borverseny 70 tagú nemzetközi zsűrije egytől egyig elismert borszakértőkből, borászokból, sommelier-kből, oktatókból és borkereskedőkből állt. A zsűri tagjai között olyan neves szakemberek foglaltak helyet, akik rendszeresen részt vesznek más vezető nemzetközi borversenyeken is. Idén a bizottságok összeállítása a korábbi évek értékeléseinek alapos vizsgálata után alakult ki. A sokszínű bíráló testület nemcsak szakmai tapasztalatában, hanem földrajzi összetételében is gazdag volt: a Kárpát-medence szakemberei mellett többek között Franciaországból, Olaszországból, Németországból, Brazíliából, Görögországból és Libanonból is érkeztek bírálók. Ez a nemzetközi jelenlét nemcsak a verseny presztízsét erősíti, hanem biztosítja azt is, hogy a bírálat során különböző fogyasztói elvárások és borkultúrák szempontjai is megjelenjenek.
A bírálók munkájának modern technológiai hátterét a WineCompass szoftver támogatta, ami gyors, pontos és átlátható pontozást biztosított. A rendszer lehetővé tette az adatok valós idejű feldolgozását és összevetését, valamint hozzájárult a zsűritagok közötti szakmai konszenzus kialakításához. A Borkult által fejlesztett WineCompass borbíráló szoftver megbízhatósága, komplexitása és pontossága által megvalósulhatott a borok egyszerű, pontos és gyors beazonosítása, elemzése és értékelése.
Erős mezőnyből kerültek ki idén is a szakmai zsűri által éremmel díjazott borok. Az éremkiosztás szabályainak következtében csak a nevezett minták 30%-a részesülhet nagy arany-, arany- vagy ezüstéremben, azonban ezek megoszlását a végső pontszámok határozzák meg.
Lássuk az eredményeket!
Közel 1000 borminta sorakozott fel arra várva, hogy a pohárba töltve néhány pörgetés után elnyerje a zsűri tetszését. A megmérettetésre összesen 929 bor érkezett 16 különböző országból, melyek mintegy háromnegyede hazánkból származott.
Az odaítélt érmek megoszlása jól tükrözi a mezőny általános minőségi színvonalát: a díjazott tételek 30%-a ezüst-, 65%-a aranyérmet kapott, míg a borok felső 5%-a érdemelte ki a nagy arany minősítést. A verseny érmeinek ötödét külföldi borok nyerték el, a legnagyobb sikerrel Spanyolország zárt, melyet Franciaország, majd Brazília követ. Érdekesség, hogy a VinAgora történetében először szerepelt a nevezők listájában Új-Zéland, ahonnan a legnagyobb utat járták be a versenyre érkező palackok.
A véglegesített ponthatárok értelmében 83 ezüst-, 187 arany-, 15 nagy arany- és 7 Champion-éremmel jutalmazták a felső 30%-ot az éremkiosztási szabályoknak megfelelően. A borok eredményei alapján számos különdíj is gazdára talált. A Fajták Fókuszban programban a zsűri pontszámai alapján összeállt a Sauvignon blanc és a Kékfrankos TOP25 listája.
Champion-díjas tételek:
Csendes fehérborok: Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet – Our Sea Chardonnay 2023
Csendes rosék: Prantner Pince – Rosé 2024
Csendes vörösborok: Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet – Villányi Franc 2018
Pezsgők: Kreinbacher Birtok – Kreinbacher Brut Classic NV
Természetes édes borkülönlegességek: Tóth és Tóth Debrői Borok – Debrői Hárslevelű késői szüret 2023
Botritizálódott borok: Gróf Degenfeld Szőlőbirtok – Tokaji Aszú 6 puttonyos 2017
Gyöngyözőborok: Feind Pincészet – Irsai Olivér gyöngyöző 2024
Cabernet franc: Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet – Villányi Franc 2018
Kékfrankos: Riczu Tamás Borászata – Villányi Kékfrankos 2021
Irsai Olivér: Fodor Borbirtok – Balatoni Irsai Olivér 2024
Cabernet sauvignon: Lelovits Tamás Pincészete – SOLO Villányi Cabernet Sauvignon Premium 2021
Olaszrizling: Szatmári Pincészet – Olaszrizling 2021
Chardonnay: Koch Borászat – Koch & Evans Chardonnay 2022
Merlot: Egri Korona Borház – Selection Egri Merlot 2017
Rajnai rizling: Pannonhalmi Főapátság – Pannonhalmi Rajnai Rizling 2023
Sauvignon blanc: SKIZO by Sike Balázs – Balatoni Sauvignon Blanc 2024
Syrah: Matias Borászat – Syrah 2022
Pinot Noir: Androsics Birtok – Pinot Noir Rosé 2024
Best of Country
Amennyiben egy külföldi országból legalább 15 minta érkezik, a nevezett minták közül a legmagasabb pontszámot elért aranyérmes bor különdíjban (Best of Country) részesül. Ezt idén az alábbi borok érdemeltek ki:
Best of Czech Republic: Vinařstvi Josef Dufek – Pinot Blanc, VOC 2021
Best of Brazil: Vinícola Campestre – Troppo Maturo Zanotto 2020
Best of France: Mas du Novi – Ô de Novi 2019
Best of Italy: Sui Nui Spumanti Societ? Agricola – Prosecco DOC Treviso Millesimato Brut 2024
Best of Slovakia: Vienna DC – Chateau Rúbaň Grand 2020
Best of Spain: J. García Carrión – Pata Negra Valdepe?as Reservado 2014
Különdíjak:
A „Legeredményesebb családi pincészet”:
Bock Borászat (Villányi borvidék) Nyolc nevezett borból 2 nagy arany- és 4 aranyérmes borral gazdagodott.
A „VinAgora felfedezettje”:
Káldi Wine (Szekszárdi borvidék)
A „Legérdemesebb, környezettudatos termelésből származó bor”:
Riczu Tamás Borászata – Villányi Kékfrankos 2021 (Villányi borvidék)
„Elkötelezetten parafadugó-zárást alkalmazó borászat”:
Vylyan Pincészet (Villányi borvidék)
Sauska (Tokaji borvidék, Villányi borvidék)
A „Legeredményesebb fiatal borász”:
Szentpéteri Attila – Szentpéteri Borpince (Kunsági borvidék)
Valamennyi díjazottnak szívből gratulálunk!