2019.05.14. | Klich Zsuzsa
A mentát, a citromfüvet és a rebarbarát Kati nénitől kaptuk ajándékba, amikor a komposztálható ételmaradékokat átvittük hozzá, neki ugyanis van kertje. Mindenki örült, mi a legjobban, mert hasznosítottuk a hulladékot, és még szörp és kompót is készült az ajándékból…
Komposztálni kell, ez nem kérdés, de egyszerűen nem tudtam rávenni magam, hogy gilisztákat költöztessek a lakásba, így más megoldás után kellett néznünk. Azt hiszem, sikerült megtalálnom a legjobbat: zöldhulladék hasznosítása és közösségi élmény egyben!
Több kedves barátom szülei is laknak a közelünkben, mindannyian kertes házban. Őket látogatjuk meg Csillával nagyjából kéthetente. Addig a hűtőben lévő kis dobozban várja sorsa beteljesülését a komposztálható háztartási hulladék: az almacsutka, a krumpli- és a hagymahéj, a zöldségek levele. Éva néninél mindig megcsodáljuk Zsófi papagájt, aki hangos csókolommal köszön, Kati néni pedig ellát a kertből mentával, citromfűvel. Legutóbb rebarbarát is kaptunk.
Most megmutatjuk, micsoda finomságok készültek villámgyorsan ezekből az illatos alapanyagokból.
Rebarbarakompót
Hozzávalók:
- 50 dkg rebarbara
- 20 dkg kristálycukor
- 3 dl víz
- (ha tartósítani akarjuk, fél kávéskanál nátrium-benzoát)
Elkészítés:
1. A rebarbarát megmossuk, meghámozzuk (nem kell nagyon alaposan), majd 2-3 cm hosszú darabokra vágjuk.
2. Egy nagyobb lábosban a cukrot és a vizet kissé forraljuk együtt, szirupot is főzhetünk belőle (én jobban szeretem hígabb lében).
3. Beledobjuk a rebarbaradarabokat, és 8 percig főzzük. Ne felejtsük ott, mert gyorsan szétmállik!
4. Tisztára mosott (csírátlanított) üvegekbe merjük (a tetejére adagoljuk a vízben feloldott tartósítószert), szorosan lezárjuk, és mehet a dunsztba!
Ebből a mennyiségből 2 kisebb üvegnyi kompót készíthető. Ha a többszörösét szeretnénk, adjunk hozzá mindenből arányosan többet.
Kínálhatjuk sültek mellé, de sajtrágcsálással egybekötött kanalazgatása is szuper!
Megjegyzés: mi a dunszt? – A befőzés végső hőkezelési fázisa. Van nedves és száraz dunszt.
A nedves dunszt valójában gőzölés, amelynek során az étel megromlását okozó baktériumok és mikroorganizmusok elpusztulnak. A száraz dunszt lényege, hogy a befőttek, lekvárok minél lassabban hűljenek ki. A légmentesen lezárt üvegeket azonnal többrétegű papírba/konyharuhába csavarjuk, és takaróval bélelt ládába, akár hűtőtáskába pakoljuk, szorosan egymás mellé. Pokróccal, párnával letakarjuk. Addig hagyjuk a dunsztban, amíg magától ki nem hűl. Ha jól betakartuk, ez akár több napig is eltarthat.
Mentás citromfűszörp
Hozzávalók:
- 2 nagy marék citromfű
- 5-10 borsmentalevél
- 1 kg kristálycukor
- 1 l víz
- fél tasak / 25 g citromsav
Elkészítés:
1. Este lemossuk az esetlegesen sártól szennyezett citromfű- és mentaleveleket, ezután beáztatjuk őket egy liter vízben. Hűtőbe tesszük.
2. Reggel felforraljuk, főzzük kb. 10 percig.
3. Kiszedjük a leveleket, feloldjuk a citromfüves-mentás vízben a cukrot és a citromsavat.
4. Főzzük 5-6 percet, majd tisztára mosott üvegekbe töltjük.
5. Alaposan lezárjuk, száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Hideg vízzel vagy szódával hígítva kínáljuk. Szenzációs hűsítő a nyári melegben (is)!
Megjegyzés: a képen a Borsmentán is megtalálható sajtos puffancs a szörp kísérője. Remek páros!
Borsmenta–tipp 1: használjunk kisebb üvegeket! Praktikusabb, és jobban el is áll benne a befőtt, a szörp.
Borsmenta-tipp 2: a makacs ragasztómaradékot hiába próbálod körömkefével, áztatással, forró vízzel eltávolítani, soha nem lesz tökéletes. A mosószóda-étolaj keverékkel azonban könnyedén megtisztítható a felület. Készíts masszát, kend be vele az üveget, néhány perc múlva töröld le, és ta-dámm! Gyönyörű lesz.
Zero waste (hulladékcsökkentési) tipp: ha nincs otthon üvegünk, kérdezzük meg a szomszédokat és az ismerősöket, így általában összejön az a néhány darab, ami szükséges. Ha több kellene, nézzük meg a hulladékcserebere-hulladékvadász oldalakat, ott – máskor is – jó eséllyel megtaláljuk, amit keresünk. (Én például a „Budapest Minden Ingyen” csoportból szereztem be az üvegeket.)
Fotó:
Klich Zsuzsa