2017.04.09. | Ercsey Dániel
Ötszáz borturistát vár Szekszárdra az április 29-én startoló Bikavér Borongoló. Az Iván-völgyi kadarkatúra mintájára létrejött program ötletgazdájával, Eszterbauer Jánossal beszélgettünk…
Az ottani borászok vendégeként évek óta részt veszel az Iván-völgyi kadarkatúrán. Hogyan jutott eszedbe, hogy létrehozz egy hasonló programot a bikavérnek is?
Az Iván-völgyi rendezvény minden várakozást felülmúlóan sikeres, hatalmas az érdeklődés, az idén is szinte azonnal elfogytak rá a jegyek. Ezért gondoltam, hogy másik hasonló eseményt is elbírna a város. A borásztársak hatalmas lelkesedéssel fogadták a Bikavér Borongoló ötletét, mondták sorban az elképzeléseiket, mindenki hozzátett valamit, míg kialakult a végleges program.
Hogyan válogattátok össze a résztvevő pincészeteket?
Elsősorban a földrajzi közelség alapján, vagyis a város északi felében elhelyezkedő pincékre építettük a programot. Hét helyi borászat és három vendég várja majd az érdeklődőket. Minden helyszínen 2-2 bort és helyi alapanyagokból készült falatkákat kínálunk. A túra során Dúzsi Tamás Pincészete, a Merfelsz, a Prantner, a Sárosdi, a Vesztergombi és a Márkvárt Pince, a Schieber Pincészet, a Mészáros Borház, a Heimann Családi Birtok és az Eszterbauer Borászat bikavéreit lehet majd megkóstolni.
Miért éppen a bikavér lett az esemény „hívószava”?
A Szekszárdi Borászok Céhe – amely 71 taggal a borvidék élvonalát jelenti – már tizenegy éve tart szakmai kóstolókat havi rendszerességgel. A naptári terv mindig egy évre előre elkészül, kijelöljük a helyszínt és a kóstolt fajtát. A borok vizsgálata és véleményezése meghatározott tematika szerint zajlik, a nyilvánosság kizárásával. Ezzel a szakmai összefogással jött létre a szekszárdiak viszonylagos egysége, és közösen határoztuk meg a jövőképet is. Az üzenetünk lényege az, hogy Szekszárd igazi arcát a kékfrankos, a kadarka és a bikavér borokkal lehet megmutatni. Így az Iván-völgyi kadarkatúra mellett a Bikavér Borongoló is a közös céljaink megvalósulását segíti.
Túl azon, hogy a résztvevők jól érezzék magukat, mi a célja a rendezvénynek?
Szekszárd hosszú ideig lemaradásban volt más borvidékekkel szemben, hiszen a rendszerváltást követő első 10-15 évben néhány kiváló egyéni termelő jelölte ki a a borvidék útját, de szélesebb körben nem tudtunk eredményeket felmutatni. Az utóbbi bő évtizedben viszont behoztuk a szakmai lemaradást, és ezt nemcsak a borkereskedések polcai tükrözik, hanem a nemzetközi borversenyeken elért eredményeink is. Amiben még hátrányt szenvedünk, az a turisztikai vonzerő. A villányihoz hasonló, régi pincesorokat Szekszárdon a szocializmus idején elbontották, és az erőteljes iparosítás gyári munkásokat, panellakókat nevelt a paraszt-polgárokból. Villány, Eger, Sopron vagy akár a Balaton többet tudott megőrizni a múltjából és a műemlékeiből, mint ez a város. A turisztikai vonzerő növeléséhez önmagában nem elég a kiváló bor, ezért Szekszárd kereste az új utakat.
Hogyan kezdtétek? Melyek voltak az első lépések?
Talán meglepő, de a pinceépítészetünk volt az egyik legelső vonzerő. Heimann Ferenc szekszárdi mesternek köszönhetően itt kezdtek el épülni azok a csodálatos, egyedi, római, cseh, gótikus kupolás és keresztboltozatos pincék, melyek láttán minden turista elcsodálkozik. Aki még nem látta, úgy gondolja, hogy a mai építészet már képtelen ilyeneket alkotni. Aztán megteremtettük a Szekszárdi Szüreti Napok hagyományát, amely – minden túlzás nélkül állíthatom – ma az ország egyik legszínvonalasabb szüreti és boros rendezvénye. Ezt követően pedig elhatároztuk, hogy a borvidék belsejét is bemutatjuk az érdeklődőknek. A turisták hajlamosak csak a városra koncentrálni, és a programjuk sokszor néhány pince csillagtúraszerű meglátogatásában merül ki, pedig az igazi látványosság a borvidék belsejében rejtőzik. Zegzugos völgyekben, változatos tájakon lehet kalandozni, és aki szeretné megismerni a vidék hangulatát, részt vehet a borvidéki félmaratonon, benevezhet az Iván-völgyi kadarkatúrára, és most már a Bikavér Borongolóra is, amelynek során a város északi részén szórványban megmaradt pincék is láthatóak.
Milyen borokkal találkoznak majd a vendégek a Bikavér Borongolón?
Minden résztvevő borászat azt a borát mutatja majd, amelyik számára kedves. Sokat közülük már szekszárdi palackból töltenek a gazdák, de nem kizáró ok az sem, ha valakinek más a palackja.
A kóstolókon kívül milyen egyéb programmal készültök?
Aki nem fáradt el az egész napos túrázásban és kóstolgatásban, azt a Bormúzeum várja különleges esti programmal. Úgy vélem, ez majd főként a fiatalok éjszakába nyúló, elhajlós helyszíne lesz, de az a tapasztalatunk, hogy sokan igénylik az esti közös bulizást.
Egy ilyen kimerítő nap után nyilván sokan szeretnének a városban éjszakázni. Föl van készülve ennyi szállóvendégre Szekszárd?
Az utóbbi években számtalan kisebb-nagyobb szálláshellyel gazdagodott a város, aminek köszönhetően hétközben dúskálunk a szabad szobákban, de hétvégén és rendezvények idején sokszor még így is kevésnek bizonyul az ágyszám. Ötszáz vendéget biztosan el tudunk szállásolni, de mindenkit arra biztatunk, hogy idejében gondoskodjon szobáról. A honlapon mi magunk is ajánlunk szálláshelyeket az érdeklődőknek.
Ha valakinek a túra során egyik vagy másik bor megtetszik, hogyan tudja megvásárolni?
Több palack borral nem lenne igazán kényelmes a túra, de természetesen gondoltunk azokra is, akik szívesen vásárolnának a kóstolt tételekből. A program végén a Bormúzeumnál lesz vásárlási lehetőség, így mindenki hazaviheti az élmény egy részét – palackba zárva.