2018.04.21. | Szabó Edit
Rendes körülmények között most készítenénk vele egy interjút. De a körülmények egyáltalán nem rendesek. Konyári János 2017. május 22-én, 66 éves korában elment...
Interjúnk 2013-ban, egy másik díj kapcsán született. Jó most újraolvasni…
2008-ban megkaptad „Az Év Bortermelője” címet, az idén pedig az általad vezetett IKON Pincészetet tüntették ki „Az Év Pincészete” díjjal. Sokat jelent egy ilyen elismerés?
Az Év Pincészete címet többször is megpályáztuk már, és nagyon örülünk, hogy ebben az évben sikerült elnyerni. Ettől persze változni nem fog semmi, az eddigi szellemben dolgozunk tovább, de mindig jó, ha felpezsdül kicsit az élet, és irányul ránk egy kis médiafigyelem.
Mit fed a többes szám? Kik állnak az Ikon Pincészet mögött?
Ez nem családi, hanem baráti vállalkozás: két barátommal alapítottuk, én végzem a főborászi teendőket, de már Bori lányom is besegít. Remélem, egyszer majd átveszi a szerepemet.
2007-ben épült meg a pince, akkor volt az első szüretünk is. Lassan, de folyamatosan nő a palackozott mennyiség, nagyjából abban a ritmusban, ahogyan eredetileg is szerettük volna. A pincéhez jelenleg 40 hektár szőlőterület tartozik, évente 350 ezer palackot töltünk le.
Korábban felépítetted a családi pincét, ami igen jól működik. Miért vágtál bele egy új vállalkozásba?
Dani fiam volt a családi pincészet fő szorgalmazója. Nagyon szereti, és remekül elvezeti, úgyhogy nekem maradt egy kis szabadidőm, ezért végül engedtem a barátok unszolásának. Ők szerettek volna egy értelmes hobbit, én pedig örültem, hogy kipihenhetem az egyik munkát a másikkal. Nem pályáztunk arra, hogy a miénk legyen Európa legjobb borászata, de nagyon odafigyeltünk, és ennek meg is lett az eredménye. Csak vörösbort adó szőlőfajtákkal dolgozunk, és mivel az ültetvény nagy része egy tagban van, nagyon költséghatékonyan tudunk dolgozni a birtokon.
Mi jellemző az Ikon boraira?
Az a cél, hogy kedvesek, finomak legyenek. Szeretnénk könnyen iható, jól élvezhető vörösborokat palackba zárni. Ügyelünk, hogy tisztaságukat, eleganciájukat se durva cserzőanyagok, se éretlen savak ne zavarják, ezért csakis tökéletes, érett szőlővel dolgozunk.
Melyik borotokra vagy a legbüszkébb?
Jelenleg a cabernet franc-alapú Evangelista és a négy szőlőfajta házasításával készülő Tulipán a pincészet legizgalmasabb bora, de hamarosan forgalomba kerül egy újdonság, amelynek a fogadtatására nagyon kíváncsi vagyok. Syrah-alap, egyötöd részben cabernet franc-nal házasítva. Nemrég töltöttük le, hamarosan kóstolható lesz. A syrah-ültetvényünk nagyon szép, örülök, hogy megmutathatjuk ezt a bort a fogyasztóknak, de nem érzem kényszernek, hogy minden évben előrukkoljunk valami újdonsággal. A stabilitás megteremtése sokkal fontosabb.
Egész sor díjat, kitüntetést, elismerést mondhatsz magadénak. Melyikre vagy a legbüszkébb?
Mindenért hálás vagyok, mert jó érzés, ha elismerik a munkámat, de hadd meséljek el egy érdekességet. Tudni kell, hogy nagyon szeretem a focit. Van egy lelkes borivónk Mexikóból, maga is nagy futballrajongó, és nemrég azért vásárolt nálunk egy karton bort, hogy a Real Madrid meccsén megmutathassa a VIP páholy vendégeinek. Ennek nagyon örültem.
Ha éppen egyik borászatban sincs dolgod, mivel töltöd az idődet?
Sokat utazom, szeretek olvasni, de nagyon szívesen főzök is a családnak, ha úgy adódik. Meg aztán a kilenc unoka is gondoskodik számomra programokról, unatkozni nem nagyon szoktam.
Hol szeretnél tartani tíz év múlva?
Szakmailag nem kívánok annál többet, amit mostanra elértünk. Egy-két szép bort azért még jó lenne készíteni, de ennél is fontosabb, hogy mindenki egészséges legyen, és nyerjen bajnokságot a Fradi. Gazdag ember nem vagyok, nem is leszek, de nem is szeretnék többet, mint amim van. Nincs okom panaszra.