Vissza
A Hableány újraéledése Badacsonyban
2019.10.01. | Barossné Koós Andrea
Teljesült a régi álom: Badacsony szívében, a Hableány épületében kapott helyet a Laposa Családi birtok borászata, és a legendás étterem is újra várja a vendégeket…
1883-as megnyitását követően a legendás Hableány szálló hamar a badacsonyi élet fontos részévé vált. A kor számos közjogi méltósága, híressége megfordult itt, még Jókai Mór is megemlékezett az itt eltöltött hangulatos estékről. Így volt ez sok évtizeden keresztül, aztán viharos idők jöttek, majd ránk köszöntött a szocializmus.

Az 1960-as években megkétszerezték a létesítmény területét, amelynek következtében hatalmas vendéglátó komplexum jött létre. Az étterem fontos szerepet játszott a település és a környék életében, esküvők, születésnapok, komoly rendezvények otthona volt, és a Laposa család története ezekben az időkben fonódott össze a hellyel. Az épületben üzemelő csemegeboltban dolgozott ugyanis a három Laposa gyerek, Lilla, Zsófi és Bence anyai nagymamája, és később a szülők is itt kötöttek házasságot.
A 140 éves múlttal rendelkező épület később a pusztulás útjára lépett, szomorú volt látni, hogy ez a jobb sorsra érdemes ingatlan éveken keresztül áll üresen, gazdátlanul. Végül 2014-ben a Laposa család vásárolta meg, és átmeneti megoldásként streetfood ételeket kínáló éttermet és teraszt nyitottak benne, Kishableány néven. Pár évnyi próbaüzem után újra bezártak, de most már azért, hogy elkezdődhessen egy komoly építkezés, amelynek eredményeként az idén megnyílt az épületben a borászat új birtokközpontja, az étterem és egy tágas rendezvénytér. A felújítás során szem előtt tartották, hogy az épület eredeti formája, funkciója megmaradjon, még a régi, Kumpost Éva által készített mázas kerámia faliképeket is megőrizték.
.jpg)
A vadonatúj birtokközpont nyitott a látogatók előtt, így aki erre jár, bepillantást nyerhet a borkészítés folyamatába. Az étterem és a borászat olyan szorosan összetartozik, hogy a hatalmas acéltartályokat rejtő teret csak egy üvegfal választja el a Hableánytól, így az asztalunknál üldögélve is láthatjuk a bent folyó munkát. A vendégtérben egy kedves helytörténeti kiállítás is helyet kapott, melynek segítségével megismerhetjük a Laposa család felmenőit és az épületet üzemeltető Barabás család történetét.
Az étterem kínálata igazodik a miliőhöz, a modern bisztrófogások letisztult, minimalista, tálalásban érkeznek. Az étlapot átbogarászva megakadt a szemünk a rántott burgonyán és a dödöllén – azonnal eldöntöttük, hogy ezeket biztosan megkóstoljuk. Örömmel láttuk, hogy a kisebbeknek külön fogásokkal kedveskedik a konyha, nekik húslevest kínáltak tésztával és zöldségekkel, valamint rántott csirkemellet parázsburgonyával és salátával.
.jpeg)
Nem hétköznapi estét választottunk a Hableány felfedezésére. Ottjártunkkor az első magyar ginmanufaktúra, az Opera Gin csapata „vendégszerepelt” az étteremben. Amíg az ételeinkre vártunk, Varsányi Ferenc, az Opera Gin nagykövete, a Hotsy Totsy bár tulajdonosa serényen pakolászott a rögtönzött bárpult mögött, a vállalkozás egyik tulajdonosa, Dámosy Bálint pedig a borókás italokról mesélt. A hagyományos gin-tonik mellett erre az estére Laposáék rajnai rizlingjére és rozéjára is komponáltak egy-egy italt: az előbbit bodzalikőrrel, lime-mal és tonikkal, az utóbbit levendulasziruppal, lime-mal és szódával készítették. Ezek az ízig-vérig nyári koktélok tökéletesen illeszkedtek a balatoni estéhez.
.jpeg)
Érkeztek az ételeink. Elsőként a tanyasi csirkemell rántott burgonyával és kukoricavariációkkal. A szaftosra sült húshoz krumplipüréből készített, bundázott golyókat, kukoricamártást, sült bébikukoricát és popcornt kaptunk. A másik tányérra aranybarnára sült malaccsászárt, sárgaborsópürét, dödöllét és savanyított hagymát tálaltak. Remekül összeállított, jó minőségű alapanyagokból készített, fantáziadús és ízletes volt mindkét fogás. A kiszolgálásban azonban sajnos érezhető volt némi bizonytalanság, a kéréseink olykor elfelejtődtek, az ételek rossz ütemben érkeztek. Az apró hibákat az újranyitás lázának és a különleges estének tudtuk be, és azóta már bizonyára minden olajozottan működik.

Kitűnő volt a hangulat, jókedvűen kóstolgattuk a különböző ginalapú koktélokat, és végül még azt a London Dry típusú gint is megízleltük, amibe a magyaros ízvilág kedvéért a honi termesztésű borókabogyó mellé a levendula és a mák aromáit is odacsempészték az ital megalkotói.
.jpg)
A Hableány jól vizsgázott, és őszintén reméljük, hogy hamarosan ugyanolyan népszerű, emblematikus hellyé válik az északi parton, amilyen Jókai Mór idejében volt. Szívből kívánjuk, hogy így legyen!
Fotó:
Barossné Koós Andrea
Hableány