2017.10.24. | Németh-Hehl Szilvia
A Geopen kiadó és a Magyar Bocuse d’Or Akadémia sajtótájékoztatón jelentette be nemrég, hogy immár magyarul is elérhető a Paul Bocuse Intézet – A főzés magasiskolája című enciklopédia…
Ilyesféle enciklopédiák ritkán pihennek otthon a konyha polcán, hiszen ha meg is találjuk őket eldugott online webshopokban, vaskosságuk általában visszariaszt, ráadásul nem is híres séfek vagy inspiráló bloggerek receptjeit tartalmazzák, hanem útmutatót arról, hogy hogyan készítsük a béarni mártást, vagy hogyan filézzünk ki egy naphalat. A most megjelent könyv ezeket az alaptechnikákat öleli fel, fázisfotókkal és alapos leírásokkal bemutatva, hogy egy amatőr is megtanulhassa őket, így emelve magasabb szintre az otthon elkészített ételek színvonalát. Ez a főzés magasiskolája.
A 716 oldalas enciklopédia több mint 80%-át teszi ki a 250 séfmódszer bemutatása. Igényes fotók segítségével ismerkedhetünk meg minden friss és szárított fűszernövénnyel (nem lesz többé kérdés számunkra, milyen is a zsálya…), húsokkal és egyéb alapanyagokkal, majd jöhetnek azok a szószok és alaplevek, amelyekre a francia konyhaművészet alapjai épülnek. Ez a tudás gyakran kimarad még a gyakorlott háziasszonyok tárházából is, hiszen ritkán állunk neki házi majonézt keverni vagy alaplevet főzni, pedig ha egyszer összekóstoljuk a házit a boltival, azonnal megértjük, hogy megéri a fáradságot.
A könyv a húsok világában is komolyabban eligazítja az olvasót, láthatjuk, hogyan kezdjünk neki a hártyázásnak, a filézésnek, így többé nem függünk a hentesünk precíz kezétől. A további oldalakon pedig megismerhetjük a zöldségek különböző feldolgozási módjait, a házi készítésű tészták receptjeit, de még az igazi omlett titkát is.
Ha az alapismereteken túljutottunk (figyelem, ezt leírni könnyű, végigcsinálni komoly vállalás), akkor jöhetnek a Paul Bocuse Intézet híres séfjeinek receptjei. Lesznek, amelyek elsőre talán kifognak rajtunk, de ne adjuk fel, hiszen a gyakorlat teszi a mestert!
A záró fejezetekben pedig megismerkedhetünk a vendégvárás, a terítés alapfogalmaival, valamint a borok felszolgálásának mikéntjével is.
Hogy kinek ajánljuk ezt a súlyos, ámde rendkívül informatív kiadványt? Mindenkinek, akit zavar, ha egy recept evidenciaként hivatkozik egy mártásra vagy egy alaplére, de annak elkészítését nem ismerteti; mindenkinek, aki szeretne komolyabban elmélyülni a főzés alapjaiban, hogy magabiztosabban forgathassa a fakanalat; mindenkinek, akit mélyebben érdekel a gasztronómia; és természetesen azoknak is, akik gyűjtik a szakácskönyveket.
A főzés magasiskolája hiánypótló alapmű. Az ára borsos, de egy igazán elszánt gourmet családban jól mutat majd a fa alatt.
Az ünnepélyes könyvbemutató remek alkalmat adott arra is, hogy bemutatkozzon az a tíz fiatal magyar szakács, akik közül egy képviselheti majd Magyarországot jövőre, a Bocuse d’Or Europe torinói döntőjében.
A hazai versenyt december 3-án rendezik. A versenyzőknek kötelező alapanyagként a főtémához borjúcombot, kacsamájat és salottahagymát, a vegetáriánus tányérhoz pedig rizottórizst, fürjtojást és gombát kell felhasználniuk.
Íme, a jelöltek:
Dualszky-Kovács Péter
Elek Richárd
Garai Ádám
Haraszti Zsolt
Kiss Krisztián
Pohner Ádám
Tóth Pál
Várnai Péter
Veres István
Volenter István
Fotó:
Kállai Márton