2017.12.08. | Bőti László
„Tizenkettő egy tucat” – legyintenek sokan a manapság oly divatos borbárok előtt elhaladva, hogy aztán egy kevésbé feszengős sörözőben vagy egy odahaza felbontott üveg bor mellett folytassák az estét. Nekik ajánljuk a VinoPianót…
Nem tagadjuk, e pillanatban eléggé rajongunk ezért a hangulatos borbárért, ami másfél éve találta meg végleges helyét Budapest IX. kerületében, ott is az Élesztő udvarban. A miértre számtalan válaszunk van, úgyhogy talán vegyük is őket szépen sorra:
Ajánljuk, mert bár nem kell érte kilépni a Belváros jó közlekedési kapcsolatokkal megáldott sűrűjéből, a legbelsőbb és egy ideje már túlzsúfolt bulinegyedet itt végre a hátunk mögött hagyhatjuk. Elég csak valahol felpattannunk az elmúlt több mint tíz évben már igencsak hozzánk nőtt sárga Combinóra, elutazni a Corvin-negyedig, és ötpercnyi séta után már le is huppanhatunk egy szimpatikus asztal mellé.
Ajánljuk, mert belépés után a tágas pincehelyiségben nem érezzük úgy, hogy a többiekhez vagy a berendezéshez képest alulöltöztünk, hogy nem vagyunk elég nagyvilágiak, vagy hogy itt most modoros frázisokban kéne beszélgetnünk. A belső tér barátságos, se nem „hipszter”, se nem „vintage”, se nem „műelegáns fekete”, hanem egyszerűen csak kellemes.
Ajánljuk, mert egy kicsit a kínálata is eltér a megszokottól, hiszen olyan tételekkel foglalkoznak, amik egyrészt nem köszönnek ránk bármelyik boltban, másrészt amelyek elkészítése során a borász igyekezett minél kisebb mértékben beavatkozni a természet folyamataiba. Éppen ezért kis hazai birtokok korlátozott palackszámú, organikus, többnyire spontán erjedt és igencsak izgalmas borait kóstolhatjuk poharazva, így „hóbortunkkal” a természetet is kisebb mértékben károsítjuk.
Ajánljuk, mert végre egy olyan helyről van szó, ahol pár óra iszogatás után nem kell arra gondolni, hogy milyen jó lesz hazafelé könyékig merülni egy szénhidrát-utánpótlást jelentő gyorskajás papírzacskóba, hiszen éhségünket helyben is csillapíthatjuk, ráadásul nem is akárhogy! A kínálatot ínycsiklandó, szabadon összeválogatható „tapascsomagocskák” adják, amikbe a számos, húsos és húsmentes kence mellé különböző kolbászokat, sajtokat és egyéb finomságokat is kérhetünk. Mindezek ráadásul hazai, a helynek is otthont adó Élesztőházban vasárnaponként megrendezett Pancson áruló termelőktől származnak, és nem utaztak több száz kilométert a tányérunkig.
Ajánljuk, mert tesznek róla, hogy a fogyasztóik ne csak a címkén vagy a falakra kifüggesztett posztereken találkozhassanak a borászokkal, így szerdánként rendszeresen „Arcot a bornak” elnevezésű estéket tartanak, amikor kötetlenül lehet beszélgetni egy-egy termelővel. Lehet tőlük kérdezni, aláírást kérni, vagy épp megveregetni a vállukat.
Egész héten ajánljuk, de ha csak úgy be akarunk esni, akkor a hétfő-keddet válasszuk, a többi napon érdemes asztalt foglalni, előtte pedig átböngészni a Facebook-oldaluk eseménynaptárát, amit mindig igyekeznek jó előre feltölteni csemegékkel.
És végül ajánljuk, mert életünk egyik legjobb májpástétomát ettük ott, aminek a receptjét ráadásul most meg is osztjuk veletek!
Vörösboros csirkemájpástétom
(6-8 főre)
Vajas Balázs receptje
Hozzávalók:
50 dkg csirkemáj (szív nélkül, tisztított tömeg)
1 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
½ teáskanál szárított vagy 1 ág friss kakukkfű
30 ml balzsamecet
50 ml vörösbor – Nyolcas Ádám Kékfrankos 2015
17 dkg + 5 dkg hideg vaj
1 teáskanál durvára tört színes bors
tengeri só
Elkészítés:
2 dkg vajon, közepes lángon megpároljuk a finomra vágott hagymát és a fokhagymát. A megtisztított májat pár percig együtt pároljuk a hagymával, majd hozzáadjuk a balzsamecetet, a bort, a kakukkfüvet és a színes borsot, és újabb pár percet főzzük együtt. Fontos, hogy puha maradjon a máj, így kapunk majd krémes állagot. Az 5 dkg hideg vajat kis kockákra vágjuk, és a májhoz adjuk, miközben botmixerrel pürésítjük, ezzel is habosabbá, krémesebbé téve a pástétomunkat. A kész pürét megsózzuk, és formába simítjuk. A 15 dkg vajból tisztított vajat készítünk: megolvasztjuk, és az olvadékban lévő savót lekanalazzuk róla, majd az aranysárga vajat a pástétom tetejére öntjük. A tetejét díszíthetjük kakukkfűágakkal, rózsaborssal. Egy éjszakára, de legalább 6 órára behűtjük. Friss kenyérrel és savanyított zöldségekkel kínáljuk.