2019.07.24. | Barossné Koós Andrea
Aki még nem járt a Nagybani Piacon, el sem tudja képzelni, milyen hihetetlen folyamatok mennek végbe addig, míg egy fürt banán az áruházak polcaira kerül. A Piac éjszakája program segítségével most bepillantást nyertünk a titkokba…
Biztos sokan hallottak már a Nagybani zöldség- és gyümölcspiacról – de vajon hányan jártak a raktárak, teherautók között? Az ország legnagyobb termelői és elosztói piaca idén harmadik alkalommal rendezte meg a Piac éjszakája nevű programot, ahol két estén keresztül bepillantást nyerhettünk a nagybani adásvétel pörgő világába. Az érdeklődés hatalmas volt, pár óra alatt az összes jegy elfogyott. A rendezvény neve csalóka, azt gondolnánk, különleges alkalomnak számít, hogy éjszaka van nyitva a piac, pedig ez teljesen hétköznapi.
Hogyan képzeljük el a Nagybanit egy szokványos napon? Igazából bárki vásárolhat a piacon, előzetes regisztráció és a szükséges belépési díj megfizetése után. A sorompók előtt felsorakoznak a kisebb-nagyobb furgonok, és mint egy lóversenyen, időre indítják az autókat. A belső területre beérve hatalmas a tömeg: gyalogosok, targoncások, teherautók szlalomoznak az épületek között. Bár a közlekedési szabályokat bent is tartani kell, kicsit olyan, mintha Ázsiában lennénk – külső szemlélőnek kaotikus a helyzet, de a helyiek jól kiismerik magukat.
A Nagybani piacon nagykereskedelmi raktárakat, irodákat és szabadtéri árusítóhelyeket egyaránt találunk. A nagyobb épületek belül hűtöttek, hogy az áru minél tovább friss maradjon, ráadásul az egyes raktárak tematika (hazai, külföldi, zöldség, gyümölcs) szerint rendeződnek.
Vezetett túránk első állomása a Virtual-Fruit üzlete volt. A kereskedés különlegessége, hogy speciális zöldségeket, gyümölcsöket kínálnak egész évben. Friss salátával láttak minket vendégül, aminek egyik érdekes alapanyaga a fekete fokhagyma. Elkészítéséhez a hagyományos, friss fokhagymát szabályozott hőmérsékleten (60-90 °C) és magas páratartalom mellett (80-90%) kell tartani az érlelési folyamat során, ami akár egy hónapig is eltarthat. Otthoni körülmények között ezt a közeget rizsfőző géppel tudják előállítani. A kapott hagyma könnyebben emészthető, állagra és ízre az aszalt szilvához hasonlít, enyhe fokhagymás beütéssel. Rendkívül egészséges, mert immunerősítő, gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet, antioxidáns hatású, előnyösen hat a koleszterinszintre és a szívre.
A saláta elfogyasztása után a vállalkozó kedvű vendégek egy szecsuáni virág negyedét is elrágcsálhatták. Az apró, kamillaszerű virág valóságos vitustáncot járt a szánkban. Először bő nyálelválasztás indul el (mintha a fogorvosnál ülnénk), majd zsibbasztó, fémes ízt érzünk, aminek hatása körülbelül 10-15 percig tart. A salátát készítő séf elmondása szerint egy egész virág elfogyasztása esetén fél óránál is hosszabb ideig tart ez a különleges hatás.
Alig tértünk magunkhoz a szecsuáni virág okozta kábulatból, egy doboz piros banánra figyeltünk fel. Ezt mindenképpen meg akartuk kóstolni. A gyümölcs húsa enyhén rózsaszín, íze nagyon édes, az állaga mégis kemény. Nagyon izgalmas.
Ezek után átsétáltunk abba a hangárba, amely kifejezetten a banánok érlelésére szolgál. A Nagybani piacra ugyanis teljesen zölden, ehetetlen állapotban érkeznek a banánok, és a gyümölcs további érését a banánérlelő mester felügyeli. A beérkezett rakományt megvizsgálja, megállapítja az érettségi fokot, majd annak alapján eldönti, mennyi idő szükséges a „kész” banánhoz. Az árut a szállítás során 15 fokos hőmérsékleten tartják, és a hangárba érkezve az érlelőmester a hőmérséklet növelésével, valamint nitrogén-dioxid adagolásával indítja be az érési folyamatot, amelyet folyamatosan felügyel mindaddig, amíg a megfelelő érettségű gyümölcsök elindulhatnak az áruházak polcaira. Természetesen itt is kaptunk kóstolót – szerencsére már az ehető változatból.
Aki még soha nem járt ilyen helyen, annak különleges élmény sétálni a csarnokok között, megérezni a piac sajátos világát. Az árusok összetartó, zárt közösséget alkotnak, hiszen egész életük a zöldségekről és a gyümölcsökről szól. Csodálattal néztük a hatalmas választékot, és csendben köszönetet mondtunk azért, hogy ilyen áldozatos munkát végeznek annak érdekében, hogy minden nap friss zöldség és gyümölcs kerülhessen az asztalunkra.
A program záróakkordjaként felmentünk a tetőszinti parkolóba, ahonnan ráláthattunk a piac hatalmas területére, figyeltük a mozgást, csodáltuk a logisztikát. A rögtönzött színpadról egész este szólt a zene, és pazar tűzijáték fényei mellett mondtunk búcsút a szokatlan, izgalmas helyszínnek. Köszönjük, hogy részünk lehetett ebben a különleges élményben.
Fotó:
Barossné Koós Andrea