2019.08.11. | Barossné Koós Andrea
Szereted a jó könyveket, a fenséges ételeket, és szeretnéd a kettőt egyszerre élvezni? Akkor a Budapest belvárosában található KönyvBár és étterem biztosan a te helyed…
A bulinegyed sokak számára a hatalmas tömeget, a vendéglátóhelyek sokaságát és az éjszakai életet jelenti. Ebben a kavalkádban mégis létezik egy hely, ami egyedi módon ötvözi a könyvtár nyugalmát a fine dining étkezés élményével.
A Klauzál tér sarkán található KönyvBárba belépve meglepő a hely családias hangulata. A falak mentés hatalmas polcok húzódnak tele olvasnivalóval, téli napokon a középen elhelyezkedő kályhát is be szokták gyújtani, hogy még kuckósabb legyen az élmény.
A hely gasztronómiai különlegességét az adja. hogy a heti menükínálatot minden esetben egy általuk választott könyv ihleti. Ha azonban nem szeretnénk öt fogást végigenni, nyugodtan választhatunk a remekül összeállított à la carte étlapról.
A folyamatos megújulást igénylő feladatot a Faustóból ismert Elek Richárd séf látja el. Izgalmas lehetőség számára, hogy – a könyv adta kereteket tartva – szabadon szárnyalhat a képzelete. Korábban több szakácsversenyen is indult, amelyek során fejleszthette a kreativitását.
Amikor regényt olvasunk, a képzeletünk óriási vetítővásznán elindul a történet filmje. Átéljük a szereplők érzéseit, az események hangulatát, halljuk a hangokat, a beszélgetéseket, sőt a szánkban érezzük az ízeket. Vendéglátóink éppen ezeket az élményeket szeretnék az asztalunkra varázsolni. Látogatásunk alkalmával Victor Hugo A párizsi Notre Dame című regényét dolgozták fel, és a fogások szoros kapcsolatban álltak a történettel.
Elsőként a „végzet” fogása (ananké) érkezett, vagyis raclette sajttal, paradicsommal, bodzával, paradicsomsorbet-val és málnalekvárral töltött tartlet. A könyv bevezetőjéből kiderül, hogy az író véletlenül akad rá a „végzet” feliratra a templom egy sötét szegletében, ami olyan hatást gyakorol rá, hogy megpróbálja kitalálni a keletkezésének a körülményeit: így születik meg maga a regény. A tortácskában a sajt és a paradicsom remekül működik együtt, kapcsolatukat a bodza édessége csak tovább fokozza. Az előétel összes eleméből próbálunk egyszerre tenni a villánkra: a kapott hatás páratlan. A hideg paradicsomfagylalt, az édes bodza, a ropogós pisztáciamorzsa és a puha raclette-krém fantasztikusan frissítő. Borpárosításként a Szászi Birtok 2017-es évjáratú Pinot Gris-je érkezik, aminek ásványos, hűvös, visszafogott karaktere remekül illik a tartlethez.
Következő tányérunkon Quasimodo, a púpos, csúf harangozó egyetlen „társasága”, a Notre Dame madarai jelennek meg. A galambrilettet pankómorzsába hempergették, hozzá fürjsupreme-et és kávés jus-t tálaltak. A húsok erőteljes ízét remekül lágyította a fehérrépapüré és a belőle készített panna cotta, a ropogós édesburgonyacsipsz és a szójabab. Poharunkba egy meglepő erdőbényei bort, a Vayi Pincészet Noirját töltötték. Ungváry Krisztián pinot noir borának ásványos, gyümölcsös karaktere segített feldolgozni a hatalmas ízkavalkádot.
Az „Esmeralda tőre” fantázianevű fogással, vagyis báránygerincfilével folytattuk a kalandozást. A történet szerint a szerelmes Esmeralda kiválasztottját leszúrja a Notre Dame-i templom főesperese, amikor a lány szerelmet vall a kapitánynak. A francia cassoulet babragun elhelyezett, fűszeres kéregben elkészített húst apró tőr szúrja keresztbe, szimbolizálva a tragikus eseményt. Mellé szardíniás-spenótos brülét adtak, ami remekül kiegészítette a fűszeres bárányt. A nehéz fogáshoz a mindössze 3,2 hektáron gazdálkodó Alte Keller Pince Szendehely Zweigeltjét ittuk, aminek gyümölcsös, fűszeres ízvilága szépen könnyített a fogáson.
Utolsó főételünk az „Alkímia” elnevezésű burgundi bélszínragu volt, burgonyapiskótával, gombákkal és tavaszi zöldségekkel. Az ételt apró, piros vaslábosban szolgálták fel, amelynek tetejét felemelve hatalmas füst szállt ki az edényből. Pár falatot arannyal vontak be, utalva Claude Frollo főesperesre, aki nagy műveltségű, tudós ember volt, és még alkímiával is foglalkozott. A gombák domináns ízét jólesően kísérte a füstös karakter, és kellemesen simult melléjük a Stumpf Pincészet Nagy-Eged Cuvée-je.
Zárásként Quasimodo harangjai „öltöttek testet”, méghozzá desszert formájában. A fából készült könyvben csengettyű alakú fehércsokoládé-mousse, passiógyümölcsös sorbet, macaron és kandírozott olívabogyó érkezett. Az édes és savanykás ízek táncot jártak a szánkban, és a falatot tovább frissítette a fiatal borászok által alapított tállyai TR Művek édes bora.
A „könyv olvasásában” kissé elfáradtunk, ahogy annak lennie kell, és remek élményekkel, emlékekkel gazdagodtunk. Az olvasás szeretete új szintre lépett a KönyvBár és étteremnek köszönhetően. Köszönjük az estét, a helyet örökre a szívünkbe zártuk, és visszatérünk!
Fotó:
facebook
Barossné Koós Andrea