2018.12.11. | Klich Zsuzsa
Zöldséget desszertbe? Miért ne! A cukkini egészséges és sokoldalú. Ki mondta, hogy csak a répatorta lehet finom?
A cukkini rendkívül alacsony szénhidráttartalmának köszönhetően az egyik legegészségesebb zöldségfélénk, de azt kevesen tudják, hogy péksütemény és sütemény is készíthető belőle. Semleges ízvilágának köszönhetően igen jól ízesíthető, ráadásul lédús, így nem engedi kiszáradni a süteményeket – egyszóval ideális alapanyag. Ebben a csokoládés piskótában minden jó tulajdonsága megmutatkozik.
Hozzávalók:
- 10 dkg puha vaj/margarin
- 1 dl olaj
- 10 dkg porcukor
- 20 dkg barnacukor
- egy nagy csipet só
- 3 tojás
- 1 dl tej
- 30 dkg liszt
- 1 tasak sütőpor
- 2-3 evőkanál kakaópor
- 1 vaníliás cukor
- 1 kávéskanál szegfűszeg
- 25-30 dkg cukkini (ez kb. egy közepes cukkini)
- 10-20 dkg étcsoki (csokicseppeket használtam, ez kényelmesebb, és kimérve vásárolható)
Elkészítés:
- Habosra keverjük a vajat a cukrokkal. Apránként hozzáadagoljuk az olajat. (Keverhetjük robotgéppel vagy kézzel is, ez utóbbi persze hosszadalmasabb.)
- Sorban mehet a többi várakozó is: só, vaníliás cukor, tojások, tej.
- Egy külön tálban összeszitáljuk a lisztet (10-15%-ban szoktam hozzákeverni valamilyen „egészséges” lisztet is, teljes kiőrlésű vagy rozslisztet) a kakaóporral, a sütőporral és a szegfűszeggel. Apránként hozzákeverjük az eddigiekhez.
- Nagy lyukú reszelőn lereszeljük a cukkinit, és finom mozdulatokkal, fakanállal hozzákeverjük a masszához. (Ha nem sütjük azonnal, 1-2 napig örömmel várja sorsát a hűtőben.)
- Vajjal kikent, liszttel megszórt tepsibe öntjük (a 34x24 és a 40x24 méretűben is szoktam, mindkettőben szuper lett). Megszórjuk a csokidarabkákkal, ízlés kérdése, mennyivel. Légkeveréssel, 190 fokon kb. 40 perc alatt készül el. Érdemes nézegetni (de ne nyissuk ki az ajtót!), nehogy a csoki megégjen.
Borsmenta-tipp 1: mindig jó átszitálni a lisztet sütés előtt, főleg ha olyat készítünk, amitől azt várjuk, hogy „megnő”, felemelkedik a sütőben (pl. a piskóták).
Borsmenta-tipp 2: vaníliás cukrot nagy kiszerelésben is lehet kapni, illetve mi magunk is készíthetünk otthon, így nem keletkezik annyi hulladék a kis zacskókból.
Ha kakaóporról beszélünk, senki ne gondoljon a cukrozottra. Természetesen a fekete, minél magasabb kakaótartalmú a jó. Kislánykoromban „Cicakakaó” néven futott.
Fotó:
Klich Zsuzsa