Vissza
Főzünk

Éljen a spárgaszezon!

Éljen a spárgaszezon! című cikk borítóképe
2018. 05. 30. | Szabó Edit
A szezonja áprilistól júliusig tart, a kalóriatartalma alacsony, ám a tápanyagtartalma magas, sok benne a kálium, az A-, a B- és a C-vitamin, valamint a folsav, természetes afrodiziákum, ráadásul finom is. Igen, ez mind a spárga!

Fehéret vagy zöldet?

A piacon mostanában már jó áron lehet kapni a fehéret is, a zöldet is, ám kevesen tudják, mi a különbség a kettő között.
Nos, a fehér a föld alatt, a zöld viszont a föld fölött növekszik, ezért az utóbbi sokkal több klorofillt, C-vitamint és karotint tartalmaz, zsengébb, roppanósabb, mint fehér társa. A zöldet fogyaszthatjuk akár nyersen vagy enyhén grillezve is, a fehéret viszont tanácsos mindig főzni vagy párolni.

Melyikből mit készítsünk?

Jó tudni, hogy mindkét spárga vége fás lehet, ezért tanácsos eltörni a szárakat, és csak a felső harmadot felhasználni. A legfinomabb és legértékesebb rész mindkettőnél a csúcs, vagyis a rügy, amit akár nyersen is el lehet ropogtatni.
A fehér spárgát minden esetben meg kell hámozni, mert a héja kemény, és az íze lehet kesernyés. A zöldet viszont elég megmosni, és már ehetjük is.
Ha krémlevest szeretnénk főzni, a fehér a jó választás, köretként, tésztába, salátába, grillezéshez viszont a zöldet ajánljuk.

Spárga szamócával?

Bizony! A szakácsok azt mondják, hogy az egyszerre érő zöldségek és gyümölcsök általában jól illenek egymáshoz, így a spárga és a földieper is kitűnő együtt, még ha első hallásra kissé bizarrnak is tűnik a párosítás. Íme két bevált recept, az egyiket készítsük el reggelire, a másikat előételnek egy könnyű, tavaszi ebédhez vagy vacsorához.

Spárga, szamóca, buggyantott tojás

Hozzávalók 4 személyre:

  • 1 csomag fehér spárga
  • 30 dkg földieper
  • 1 csokor korianderzöld (vagy petrezselyemzöld)
  • 4 friss tojás
  • 2 dkg vaj a sütéshez
  • só, bors ízlés szerint


Elkészítés:

1. A spárgákat eltörjük, fás részüket eldobjuk (vagy alaplevet főzünk belőlük egy későbbi spárgakrémleveshez), az értékes részt óvatosan meghámozzuk. Vigyázat: ha friss, könnyen törik.
2. Serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és hirtelen megsütjük benne a megtisztított spárgát. Ügyeljünk rá, hogy ne süssük túl, fontos, hogy a roppanós állaga megmaradjon. Sütés közben dobhatunk rá egy kis sót.

3. Közben egy edényben vizet melegítünk, és amikor már forr, de még nem lobog, beleütjük egyenként a tojásokat, és pontosan 3 perc alatt készre főzzük a buggyantott tojást. (Én először egy csészébe szoktam beleütni, és úgy engedem óvatosan a vízbe, akkor biztosan egyben marad.) Ha kész, szűrőkanállal kiszedjük, és lecsöpögtetjük.

4. Az epreket megmossuk és félbevágjuk, a koriander/petrezselyem zöldjét lecsipegetjük.
5. Tálaláskor a spárgákat és a picit felvágott buggyantott tojást elhelyezzük a tányéron, közéjük szórjuk a felezett, friss eperszemeket, sózzuk, borsozzuk, friss korianderlevéllel díszítjük.

Száraz pezsgő vagy hideg sauvignon blanc illik hozzá legjobban.

Spárga szamócával és balzsamecettel
Hozzávalók 4 személyre:

  • 1 csomag zöld spárga
  • 40 dkg szamóca
  • 1 csokor korianderzöld (vagy petrezselyemzöld)
  • balzsamecet, méz
  • olívaolaj a sütéshez
  • só, bors ízlés szerint

Elkészítés:

1. A zöld spárgák végét letörjük, a hasznos részüket megmossuk, papírtörlővel megszárítjuk.
2. A szamócát megmossuk, megtisztítjuk, és a szemeket félbe, a nagyobbakat negyedbe vágjuk.
3. Serpenyőben felmelegítjük az olívaolajat, és a spárgákat hirtelen kisütjük benne. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl. Ha kész, egy pillanatra mellé dobjuk az epret is, rácsorgatjuk a mézet, a balzsamecetet, összeforgatjuk, és egy tálra borítjuk.
4. Korianderzölddel meghintve tálaljuk. Aki szereti, sózhatja, borsozhatja is.

Rozépezsgő vagy könnyű rozébor illik hozzá leginkább, de a sauvignon blanc-nak sem ellensége.

Fotó:
Borsmenta - honlap