Vissza
Fonott kalács 6 szálból
2018.03.27. | Varga Anita
Tökéletes húsvéti kalács Varga Anita konyhájából…
Kedves húsvéti nyuszi! Egy kicsit náthásan írom most neked ezt a levelet. Hónapok óta prüsszög, köhög mindig valaki a családban, a rokonságban, a barátaink között. Kérlek, siess, és hozd el nekünk a tavaszt, jó volna már sál meg kesztyű nélkül indulni el otthonról reggelente. Mi már feldíszítettük a tojásokat, az órát is hozzád igazítottuk.
Ezt a kalácsot is most azért sütöttük, mert már elegünk van az unalmas téli reggeli nutellás kenyérből... Na jó, ez talán így nem egészen igaz, mindenesetre anya talált egy jó ürügyet arra, hogy egy kicsit feldobja a reggelinket. Olyan jóleső volt a frissen sült kalács illatara ébredni! Szóval, ha nem igyekszel, neked már nem is jut belőle.

Hozzávalók:
- 130 ml langyos víz
- 1 tasak porélesztő
- 320 g finomliszt
- 25 g porcukor
- fél teáskanál só
- 1 db tojás
- 35 g olvasztott, langyos vaj
- + 1 felvert tojás a kenéshez

Elkészítés:
1. A lisztet keverőtálba szitáljuk, hozzáadjuk a kimért porcukrot, a sót és az instant élesztőt.
2. Meglangyosítjuk a vizet, belekeverjük a tojást. Ezt a folyékony részt a liszteshez öntjük, eldolgozzuk.
3. Amikor szépen összeállt, hozzácsurgatjuk a vajat is, és addig dagasztjuk a tésztát, amíg el nem válik a kezünktől, a dagasztótáltól.
4. A tésztából cipót formázunk, majd kilisztezett tálban, letakarva, huzatmentes helyen hagyjuk kelni, nagyjából 60 percet.
5. Enyhén lisztezett gyúródeszkára borítjuk a bucinkat, és 6 részre vágjuk. Egyesével átgyúrjuk őket, ilyenkor még érdemes egy pár percet pihentetni a kicsi bucikat is.
6. Egyesével összesen 6 db, egyenlő hosszúságú rudat sodrunk belőlük.
.jpg)
7. És most jön a lényeg: lefektetjük magunk elé a rudakat. 3-3 szálat a tetején összecsípünk, kicsit eltávolítjuk a 2 csoportot egymástól. Keresztbe tesszük magunk előtt a két kezünket úgy, hogy a jobb kezünk van felül, megfogjuk a jobb kezünkkel a bal oldali csoport legszélső tésztarúdját, a bal kezünkkel pedig a jobb oldali 3 rúd „legjobbikát”, és nekilátunk a fonásnak: a jobb kezünkben levő rudat behúzzuk középre, a jobb oldali csoport bal szélére, a felszabadult kezünkkel rögtön meg is fogjuk a jobb szélén szabadon maradt szálat, és azt pedig behúzzuk a bal oldali csoport közepére. Ezt a műveletet ismételjük addig, amíg a szálak el nem fogynak. Ügyeljünk arra, hogy ne túl szorosan fonjunk, mert akkor a kalács kirepedhet, de az se jó, ha túl lazán, mert akkor nem lesz tartása a tésztánknak. A végét is összecsípjük, a tészta alá hajtjuk.

8. Bátran megfogjuk két kézzel, és egy kicsit megsodorgatjuk a fonott kalácsunkat, ezzel utóformázzuk, nyújtjuk.
9. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, lekenjük felvert tojással. 15 percet még hagyjuk pihenni, mielőtt betoljuk a 180 fokra előmelegített sütőbe, és 25 perc alatt készre sütjük.

Fényes, ropogós héjat kapunk, és amint picit kihűlt, meglátjuk, hogy milyen gusztusos, foszlós a belseje. Vajjal, lekvárral, mézzel, na és persze nutellával megkenve isteni, de önmagában csipegetve is remek. Sőt, akár fel is lehet dobni a tésztát többféleképpen: lehet kakaót keverni a feléhez (15-20 g holland kakaóport 2 evőkanál tejjel elkeverve, amit az első kelesztés után dolgozunk hozzá), vagy mazsolát, szárított gyümölcsöt, csokoládédarabokat, marcipánt.

A tetejét is lehet díszíteni, kevés mandulaforgáccsal, szezámmaggal igazán csinosan mutat.
Fotó:
Varga Anita