2016.07.21. | Szabó Edit
Akinek van benne gyakorlata, elkészítheti azon frissiben, amikor a tengerből kifogta, ám ha bizonytalanok vagyunk, jobb, ha a konyhakész változattal próbálkozunk először…
A nyolckarú csodalény a tengerek lakója. Aki már találkozott vele a víz alatt, tudhatja, hogy rendkívül kíváncsi és játékos, ráadásul a rejtőzködés nagymestere. Ha veszélyt észlel, pillanatok alatt felveszi a környezete színét, és olyanná válik, mint az a rücskös kő, amire éppen rátelepedett. Ha még nagyobb a baj, és menekülésre kényszerül, akkor a tintazacskójából sötét folyadékot enged a tengerbe, és elillan, mintha ott sem lett volna. Búvárok mesélik, hogy ha jókedvében van, hosszasan lehet játszani vele, de csak addig, ameddig ő akarja. Vesztére a húsa nem csupán ehető, hanem rendkívül ízletes is, ezért naponta rengeteg polip válik a halászok zsákmányává világszerte. Hozzánk hűtőláncon keresztül érkezik, de megvásárolható fagyasztott és előfőzött változatban is. Nem olcsó, de nagyon egészséges. Akinek van benne gyakorlata, elkészítheti azon frissiben, a hajón vagy a mediterrán nyaraló konyhájában, amikor a tengerből kifogta, ám ha bizonytalanok vagyunk, jobb, ha a konyhakész változattal próbálkozunk először, a polip húsát ugyanis főzés előtt alaposan meg kell veregetni, és talán mindenki jobban jár, ha ezt a fázist szakemberre bízzuk.Az alábbi receptet és a hozzá tartozó fotókat a Mátrában élő barátainktól kaptuk. Tünde és Laci, köszönjük szépen!
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 kg friss polip
- 1 nagy fej fokhagyma
- 3 db méregerős csilipaprika (nem kimagozva!)
- ½ kg apró paradicsom
- ½ kg száraztészta
- 1 hatalmas csokor petrezselyem (két marék), de a több sosem árt
Előkészítés:
Ha tisztított, friss polippal dolgozunk, abáljuk körülbelül 40 percig babérleveles, borsos, sós vízben.
Elkészítés:
1. Tegyünk fel wokban körülbelül fél deciliter extra szűz olívaolajat hevülni, és egy másik lángra tegyük fel a tészta főzővizét. Gyújtsunk is alájuk bátran!
2. Szeleteljük
- a fokhagymát és a csilit leheletvékonyra;
- a polipot körülbelül 2 centiméteres darabokra;
- az apró paradicsomot négybe;
- a petrezselymet apróra.
3. Ha elég forró már az olaj, dobjuk rá a fokhagymát és a csilit, és pirítsuk szép aranybarnára.
4. Adjuk hozzá a polipot, és az egészet forgassuk össze.
5. Adjuk hozzá a közben kifőzött tésztát, majd a friss petrezselymet, és végül a friss paradicsomot.
6. Sózzuk-borsozzuk ízlés szerint, keverjük át az egészet, és tálaljuk szeretettel azon frissiben.
Borajánlatunk: Bortolomiol: Prosecco Ius Naturae Brut – DOCG 2014
Fotó:
Szabó László