2019.06.17. | Klich Zsuzsa
Csak egyszer kell nekifutni, és végül szörpünk is, dzsemünk is lesz. A szörp a rebarbara fanyarságának köszönhetően remek frissítő, a dzsem pedig kalácsra kenve vagy sültek mellé is kiváló.
Az élénkzöld levelű, rózsaszín szárú rebarbara a kertek dísze, mégis kevesen szeretik, mert meglehetősen savanyú. Kár, mert érdemes vele kísérletezni. Mi nemrég kompótnak készítettük el – a receptet ITT található –, most pedig a szamócát bolondítottuk meg vele egy kicsit. Fantasztikus a két íz együtt, érdemes kipróbálni.
Hozzávalók:
- 1 kg eper
- 1 kg rebarbara
- 1 kg kristálycukor
- 1 citrom leve
Elkészítés:
1. A szamócát megtisztítjuk, kettőbe-négybe vágjuk a szemeket.
2. A rebarbarát leöblítjük, ha kell, leszálkázzuk (csak ha nagyon fás), hosszában félbe, majd kb. félcentis darabokra vágjuk.
3. Egy nagyobb tálba öntjük mindkettőt, a cukrot rászórjuk, a citrom levét ráfacsarjuk, összeforgatjuk, és letakarva hűtőbe tesszük egy éjszakára.
4. Másnap leöntjük a levét, (egy-másfél liter), és vízzel hígítva máris kész a csodás, illatos hűsítő.
5. A cukros gyümölcsöt egy lábosban főni tesszük.
6. Forraljuk fel, gyakori keverés mellett a legkisebb lángon rotyogtassuk. Kb. 30-40 perc alatt besűrűsödik, de végezhetünk csepp-próbát (a rotyogó pépből kistányérra csöppentünk; ha 1-2 perc alatt megkocsonyásodik, elkészült, ha még folyós, folytassuk a főzést). Sok függ a gyümölcs minőségétől is.
7. Amikor megfelelőnek találjuk az állagát (az üvegben még picit sűrűsödik), levesszük a tűzről, és tiszta, csírátlanított üvegekbe töltjük. Szorosan lezárjuk, fejtetőre állítjuk, és dunsztban hagyjuk kihűlni.
8. Nagyjából 4 kicsi üveg dzsem és egy-másfél liter szörp lesz ebből a mennyiségből. A szirupot fogyasszuk frissen, a dzsemet tartósíthatjuk szalicillal, ez esetben lezárás előtt szórjunk fél mokkáskanálnyit az üvegbe, a gyümölcspép tetejére.
Borsmenta-tipp: a makacs ragasztómaradékot hiába próbálod körömkefével, áztatással, forró vízzel eltávolítani, soha nem lesz tökéletes. A mosószóda-étolaj keverékkel azonban könnyedén megtisztítható a felület. Készíts masszát, kend be vele az üveget, néhány perc múlva töröld le, és ta-dámm! Gyönyörű lesz.
Zero waste (hulladékcsökkentési) tipp: ha nincs otthon üvegünk, kérdezzük meg a szomszédokat és az ismerősöket, így általában összejön az a néhány darab, ami szükséges. Ha több kellene, nézzük meg a hulladékcserebere-hulladékvadász oldalakat, ott – máskor is – jó eséllyel megtaláljuk, amit keresünk. (Én például a „Budapest Minden Ingyen” csoportból szereztem be az üvegeket.)
Fotó:
Klich Zsuzsa