2019.02.08. | Szabó Edit
Bizonyos életkor fölött szinte mindenkinél eljön az a pillanat, amikor elhatározza, hogy megfőzi élete első töltött káposztáját. Elmondjuk, mi hogyan készítjük...
Öt éve vettünk egy cseréptálat, ami éppen befér a sütőbe. Sérült emberek készítették, így nekik is, magunknak is örömöt szereztünk a vásárlással. Egy darabig csak nézegettük, simogattuk, aztán elkészült benne az első ünnepi töltött káposzta, és ma már a konyhánk állandó kelléke.
Rizzsel vagy gerslivel? Ez a kérdés nem tréfadolog, ha töltött káposztáról van szó. Sokan kizárólag az előbbivel tudják elképzelni, mi viszont az utóbbira esküszünk. Gerslivel készítjük tehát, a levét nem rántjuk be, és nem teszünk a rétegek közé lisztet sem. Csak az kerül bele, aminek feltétlenül benne kell lennie, és bár így sem diétás, sokkal könnyebb, mint a hagyományos változat.
Hozzávalók:
- 1 kg darált sertéshús
- 25 dkg húsos kolozsvári szalonna (vagy ugyanennyi zsírosabb sonka), szeletelve
- 15 dkg gersli
- 1 szál füstölt kolbász, felkarikázva
- 1 kg savanyú káposzta
- 24 kisebb vagy 12 nagyobb káposztalevél (a nagyobbakat ketté kell vágni)
- 1 közepes fej vöröshagyma, apró kockákra vágva
- 1 csapott evőkanál só
- 1 csapott evőkanál bors
- 1 csapott evőkanál pirospaprika
Elkészítés:
1. A káposztát megkóstoljuk; ha túl sós, tálba tesszük, friss vizet engedünk rá, és egy darabig áztatjuk benne. Ugyanígy járunk el a káposztalevelekkel is. (A vizet tegyük félre, később felhasználjuk.)
2. A gerslit szűrőben leöblítjük, és felhasználásig vízben áztatjuk.
3. A darált húst tálba tesszük, hozzáadjuk a sót, a borsot, a paprikát, a finomra vágott hagymát, és alaposan összedolgozzuk. Kóstoljuk meg, és ha szükséges, sózzunk, borsozzunk utána. (A sóval bánjunk óvatosan, mert a káposzta miatt eleve sósabb lesz az étel.) Keverjük hozzá a gersli felét, és alaposan dolgozzuk össze.
4. A káposztalevelekből vágjuk ki a vastag eret. Ha nagyobb leveleink vannak, vágjuk őket ketté.
5. A cserépedényünk aljára osszuk el egyenletesen a savanyú káposzta harmadát, szórjuk rá a kolbászkarikák és a füstölt sonka harmadát, és a megmaradt gersli felét.
6. A húsos masszából félmaréknyi gombócot formálunk, a káposztalevélbe tesszük, majd a levelet a két végén behajtva ügyesen feltekerjük. Ha jól adagoltuk a mennyiségeket, 24 kis batyut kapunk végül.
7. A cserépedény fenekén elhelyezett káposztára tesszük a töltött levelek felét, a tetejére újra aprókáposzta-, sonka- és kolbászréteg kerül, majd jöhet a maradék gersli.
8. Végül jön még egy sor megtöltött káposztalevél, és az edény tetejét lezárjuk a maradék aprókáposzta, kolbász és sonka elegyével.
9. Ha kész, fogjuk a vizet, amiben kimostuk a káposztát, és ha nem túl sós, beleöntjük az edénybe úgy, hogy az utolsó réteget is ellepje, de ne legyen több, csak amennyi a káposzta. (Ha a lé túl sós, nagyobb hígításban öntsük az edénybe.)
10. A cserépedényt lefedjük, és a hideg sütőbe tesszük. A töltött káposztát 170-180 fokon másfél-két órán át „sütjük”. Ha úgy véljük, hogy már kész, vegyünk ki egy tölteléket, vágjuk ketté, és kóstoljuk meg. Ha már majdnem jó, tegyük vissza a fedőt, zárjuk el a sütőt, de egy darabig még hagyjuk bent az edényt, hogy teljesen elkészüljön.
Tejföllel, friss kenyérrel tálaljuk.