2018.12.03. | Lovranits Júlia
Ősszel és kora tavasszal egyaránt szembetűnnek a zsenge, petrezselyemszerű levélkék az erdőszéleken. Éppen olyankor, amikor legjobban esik a szemnek ez az üde zöld…
Hómentes helyeken akár egész télen rábukkanhatunk a turbolyára. Természetközeli szilveszterezések újévköszöntő sétáin nem egyszer kóstoltam, kóstoltattam, jó érett, bokron maradt csipkebogyóval.
Igazán kár, hogy nem találták még fel, hogy illatokat is közvetíthessünk a monitoron át. A turbolyának fantasztikusan friss, ánizsos illata van. Ez segít megkülönböztetni mérgező hasonmásaitól: megdörzsölve máris érezni lehet ezt a kellemes illatot. A hasonlóan cifra bürök a szakirodalom szerint átható egérszagú. Szerintem egyszerűen csak büdös.
Aki nem bízik a növényismereti tudásában, az akár el is vetheti otthon, hiszen a kertészetekben kapható turbolyamag. Szárítani nem érdemes, mert elveszíti az aromáit, viszont mélyhűtőben éppúgy eltehető, mint a petrezselyem. Szedésénél illik vigyázni a növényre is: inkább ollóval vágjuk, mint tépjük, hogy a gyökere a földben maradhasson. Ez általánosan igaz minden vadnövény gyűjtésénél: ne tegyük tönkre, ne taroljuk le azt a tövet, amiről felhasználunk valamit.
Nemcsak a turbolya illata, az íze is ánizsos. Juhtúrós, sós palacsintára, krémlevesekbe, salátákba keverve is finom. Főzni nem ajánlott, mert épp a lényege vész el. Szórjuk frissen az ételekbe.
Illeszkedve a Borsmenta tematikájához, nézzünk most egy fűszervajreceptet. Friss kenyérre vagy pirítósra kenve reggelire, vacsorára, vendégváró falatkának, borkorcsolyának is alkalmas.
Hozzávalók:
100 g vaj
egy marék turbolyalevél, finomra vágva
1 csipet só
1 nagyobb fej fokhagyma
1 teáskanál citromlé
Elkészítés:
A vajat hagyjuk szobahőmérsékleten felengedni, hogy jól keverhető legyen.
Az alaposan megmosott turbolyaleveleket aprítsuk fel úgy, mint a petrezselymet szokás. Keverjük el a vajban, adjunk hozzá sót, zúzott fokhagymát, esetleg egy kis citromlevet.
Tegyük vissza a hűtőbe, amíg összeérik. A tetejét saját, egészben hagyott leveleivel, de csabaíre vérfű levelével, százszorszép virágával is dekorálhatjuk, hiszen a leghidegebb időszakok kivételével ezek is szinte mindig megtalálhatóak a kertben.
Borsmenta-tipp: A „zöld vaj” halételekhez is jól passzol.
Eredeti recept: Gertrud Scherf: Vadon termő zöldségek és gyümölcsök
Fotó:
Lovranits Júlia