2017.06.23. | Szabó Hajnalka
„A tökéletes nap egy jó kávéval indul és egy pohár borral ér véget” – gondolhatták a KisBécs tulajdonosai, és álmodtak hozzá egy helyet...
A hangulatos budai hely három alapítója a környéken lakik, és 2014 táján elégelték meg, hogy ha az otthonuk közelében ülnének be valahová egy üzleti vagy baráti találkozóra, akkor a lehetőségek nagyjából ki is merülnek a plázák kínálatában. Pedig milyen jó lenne egy minőségi, mégis természetes, laza hely, ahol az ember úgy érzi magát, mint egy jó barátnál, aki a napszaknak megfelelően hol egy jó rántottával kínál, hol felnyit egy palack bort.
Az elképzelésükhöz hamar meg is találták a Királyhágó tér környékén a megfelelő helyiséget, és 2015 tavaszán megnyílt a KisBécs, ami néhány héten belül a környékbeliek kedvencévé vált. Már az első napokban megjelent az első igazi törzsvendég, a szomszéd, akinek éppen a nyitás környékén romlott el a kávéfőzője, hát leugrott egy kávéra. Azóta se vett új kávéfőzőt, inkább reggelenként, álmosan átsétál egy csésze feketére…
Persze nemcsak a kávé a hívó szó, mi ottjártunkkor a könnyedebb, bisztrós vonalú ételválasztékból szemezgettünk. Nem volt könnyű dolgunk, az étlapról bármit szívesen megkóstoltuk volna. Végül a kecskesajtos szendvics győzött, amiben a tökmagpesztóért külön piros pont jár, nagyon jó az ízkombináció. A sütis pultban meg a környékbeli lurkók örömére változik folyamatosan a kínálat, már csak a szülőkkel kell lejátszani a meccset, hogy a házi pitéből vagy a paleosüteményből engedélyezzenek egy szeletet ebéd után. Az ebéd egyébként lehet reggeli is, vagy éppen fordítva, ide ugyanis nemcsak reggel, hanem a nap pármelyik szakában beülhetünk egy omlettre vagy egy jó, roppanós bécsi virslire – ha már a KisBécsben járunk…
Azért nem a bécsi virsli az egyetlen, ami nyugati szomszédainkra emlékeztet bennünket. A kékfrankos kedvelői, a rizling rajongói, de a zöld veltelini és a zweigelt imádói is tudják, hogy osztrák borokból ilyen választékot sehol nem találnak kis hazánkban. Jönnek is, akár vidékről, hiszen a tulajdonosok borokra specializálódott webshopjában Ausztria harminc pincészetének közel 200 borából válogathatunk. Ebből 25-30 félét poharazva is kínálnak, és a szortiment folyamatosan változik, hogy a gyakran visszatérő vendégek is mindig találkozzanak újdonságokkal.
És hogy honnan a rajongás az osztrák borok iránt? Az egyik tulajdonos egy időben sokat dolgozott Ausztriában, ahol rendszeresen kóstolt, és egyre jobban tetszettek neki az ízek. Mélyebbre ásott hát a témában, és olyan lelkesen mesélt az élményeiről, hogy rajongása átragadt a többiekre. Azóta is örömmel fedezik fel az osztrák fajtákat és régiókat, kisebb és nagyobb pincéket, és ha betérünk hozzájuk, nekünk is ugyanilyen lelkesen mesélnek róluk. Ez az, amiért akár a munka után fáradtan hazaeső környékbeliek, akár a távolabbról érkezők is gyakran benéznek hozzájuk.
Egy meleg nyári napon nincs jobb, mint egy pohár hűs fehérbor vagy egy jó fröccs. A hely kötelez, mi itt mindenképpen a leghíresebb osztrák fehér szőlő borát, a zöld veltelinit kóstolnánk először, de aki inkább a könnyű, illatos borokat kedveli, az sem fog csalódni. Ha nem tudunk dönteni, bízzuk magunkat bátran a kiszolgálókra, és ha éppen nem innánk alkoholt, akkor sincs nagy baj. Olyan gyümölcsöktől roskadozó limonádét rittyentenek nekünk, hogy már a látványától felüdülünk.
A KisBécsben mindig jó a hangulat. Akár a reggeli kávét szürcsölgetjük, akár az ebédünket majszolgatjuk, akár a langyos nyári estét élvezzük egy pohár bort társaságában a teraszon, itt valahogy tényleg lehet örülni az életnek. A borokról pedig annyi izgalmasat mesélnek, hogy alig várjuk, hogy egy tematikus borkóstolóra is visszatérjünk hozzájuk.
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal