2018.09.21. | Szabó Edit
Ki hitte volna, hogy a környezetvédelem és a „no waste” filozófia ma már a legjobb koktélbárokban is fontos szempont! Egyebek között erről mesélt budapesti útja során Vitezslav Cirok, a prágai L’Fleur vezető bártendere…
Illusztris vendége volt a minap a budapesti Hotel InterContinental Corso bárjának. Vitezslav Cirok, a prágai L’Fleur vezető bártendere három éve szinte folyamatosan járja a világot, hogy munkájáról és szemléletéről mesterkurzusokon és workshopokon meséljen a jelen és a jövő bártendereinek.
A fiatal szakember 2015-ben az egyik legjelentősebb világverseny, a Diageo World Class Competition finalistája volt, sokak meglepetésére a legjobb hat között végzett a világbajnoki mezőnyben, és még abban az évben elnyerte hazájában „Az év bártendere” címet. Munkahelye, a prágai L’Fleur Bar mindössze három és fél éve nyitott, de szinte az első pillanattól a leginnovatívabb, legszínvonalasabb koktélbárok között tartják számon, és nem csupán a kevert italok miatt. A bár tulajdonosa rajong a champagne-ért, ezért a L’Fleur büszkélkedhet a világ egyik legjelentősebb champagne-kollekciójával.
„A L’Fleur célja nem az, hogy a világ legjobb koktélbárja legyen. Számunkra minden körülmények között a vendég a legfontosabb, és azért dolgozunk, hogy aki bejön hozzánk, élete legjobb élményét élje át” – kezdte mondandóját a szakember, aki a találkozón egyébként ginalapú koktélokkal kínálta a vendégeket. Italaihoz a Tanqueray ginjeit használta.
Aki egy kicsit is otthonosan mozog az italok világában, jól tudja, hogy a gin valójában egy semleges ízű alkoholpárlat, amelyet borókabogyóval és esetenként más fűszerekkel, citrusokkal, gyógynövényekkel ízesítenek. A jól ismert Tanqueray gint Charles Tanqueray alkotta meg londoni lepárlóüzemében, saját elképzelései alapján, az 1830-as évek elején. Valamit nagyon eltalálhatott, mert a márka népszerűsége azóta is töretlen – olyannyira, hogy 2018-ban a bártenderek kedvencévé választották.
Ez a gin adja az alapját a Corso Bar legújabb kevert italának, a Soda Waternek is. A gin fizz koktélt a magyar találmányok ihlette különleges koktélszelekció részeként kínálják az InterContinental bárjában. Legdominánsabb alkotóeleme a szódavíz, amelynek elkészítését ugyan nem, de olcsó, nagyüzemi gyártásának rendszerét az egyéb találmányairól is ismert bencés szerzetes, Jedlik Ányos dolgozta ki.
Az ital elkészítése nem bonyolult, ám a tökéletes állag eléréséhez meglehetősen hosszan kell sékelni, ami egyrészt időigényes, másrészt fárasztó. Ez azonban mostantól nem okoz gondot a Corso bártendereinek, Vitezslav Cirok ugyanis egy különleges berendezést is hozott magával Prágából. A Tanqueray ritka, nagy becsben tartott Champion Shaker gépe eredetileg 1920-ban készült, és a limitált szériás másolatából is összesen hat van a világon. Közülük az egyik év végéig itt vendégeskedik majd a Corso Barban, így aki betér, nemcsak az italt élvezheti, hanem annak szokatlan – és egyébként meglehetősen vicces – elkészítésében is gyönyörködhet.
Vitezslav Cirok szerint egy jó bártendernek nemcsak az italok vannak a kisujjában, hanem a koktélok történetei is. Minden jó ital mögött van egy jó sztori, amit a vendégnek hallania kell, különben honnan tudhatná, hogy mitől különleges, mitől egyedi az az ital, amit neki kevernek. Pedig a kulcsszó épp a különlegesség. A varázslat akkor kezdődik, amikor a vendég belép az ajtón, és akkor ér véget, amikor becsukja maga után. A kettő között azt kell éreznie, hogy különleges, és egy jó bártender el is éri, hogy annak érezze magát.
A prágai szakember hangsúlyozta, hogy italai elkészítésekor a legmagasabb minőség, ugyanakkor a legkisebb veszteség elvét követi. „Ahogyan a Michelin-csillagos éttermek konyháján, ugyanúgy a legjobb bárokban is gondosan ügyelni kell a maradékok nélküli alapanyag-felhasználásra. A környezetszennyezés óriási probléma a világban, éppen ezért fontos, hogy munkánkat a „no waste” filozófiájának jegyében végezzük, és kerüljük a műanyagok alkalmazását, hiszen azt szeretnénk, ha a gyerekeink és az unokáink is nyugodtan élhetnének ezen a bolygón” – mondta Vitezslav Cirok, aki az aznap felszolgált italaihoz egyébként az InterContinental tetején található biokertből válogatta a fűszernövényeket.
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal