2017.01.24. | Szabó Hajnalka
Száz kiállító több száz furmintjával nyitja meg kapuit február 2-án a Furmint Február nagykóstoló Budapesten, a Vajdahunyad várában…
Mint arról korábban már írtunk, február elsején debütál a Nemzetközi Furmint Nap, és ezzel kezdetét veszi az egész hónapon át tartó furmintünnep, amikor az ország számos éttermében, borbárjában és borkereskedésében találkozhatunk ezzel az izgalmas fajtával. Országszerte rengeteg borvacsorát és borkóstolót szerveznek a furmintra építve, az üzletekben pedig kedvezményes áron vásárolhatunk belőle.
Február másodikán pedig jön a budapesti Furmint Február nagykóstoló, ami mára fogalommá vált a borkedvelők körében. Kézdy Dániel főszervező 2010-ben indította útjára a kedvenc szőlőfajtájának kiemelt szerepet biztosító eseményt, és azóta minden év februárjának első csütörtökjén ünnepre gyűlnek a furmintrajongók Budapesten. A helyszín az idén is a Vajdahunyad vára, ahol körülbelül ezer vendég élvezheti a csodás miliőt és a közel száz kiállító jobbnál jobb borait. A borászok nagy része Tokajból érkezik, de somlói, egri, balatoni és határon túli borokkal is találkozhatunk majd.
A szőlőfajta egyre népszerűbb, a legtöbben mégsem tudnak róla sokat, pedig érdemes jobban megismerni. Eredete ugyan nem tisztázott, de olyan régóta terem hazánkban, hogy akár sajátunkként is tekinthetünk rá, hiszen Magyarországon kívül főként a szomszédos országokban találhatunk kisebb ültetvényeket. A Tokaji borvidék fő fajtájáról van szó, ami egyben a tokaji aszú alappillére is, de Somlón is kiemelt szerepet játszik. Emellett a Balaton-felvidéken, Egerben és a Mátrában is megtaláljuk, de telepítették Pécs környékén és az Alföldön is.
Az első, országos ismertségre szert tevő, dűlőszelektált száraz furmint a Királyudvar Pincészetnél, Szepsy István és Demeter Zoltán kezei között készült el. A 2000-es évjáratú, azóta legendává vált Úrágya Furmint állította pályára a száraz furmintokat, és népszerűségük azóta is töretlen. Szükség is volt erre, hiszen a természetes édes borok fogyasztása világszinten is visszaesett, illetve az időjárás sem kedvez minden évben az aszúknak. Egyre több borászat vette és veszi komolyan a prémium száraz furmintokat, ami jelentős hazai rajongói kört is kiépített a borvidék számára.
Tény, hogy többnyire nem a kezdő borfogyasztók keresik az elegáns, nagytestű, különleges minőségű furmintokat, és ez rendjén is van így. Egy komoly, dűlőszelektált bor élvezetéhez nem árt a kóstolási gyakorlat. A fajta egyszerre gyümölcsös, de komoly borokat ad, amelyek egyedülálló savszerkezetüknek köszönhetően hosszan érlelhetőek. A furmint rendkívül fogékony a borász stílusára, jól közvetíti a termőhely sajátosságait, így minden adott hozzá, hogy a legkomolyabb chardonnay-k és rajnai rizlingek vetélytársa legyen.
Készülhet belőle pezsgő, üde, friss vagy tartalmasabb, érlelt száraz bor éppúgy, mint édes késői szüret, különleges szamorodni, de az édes borok fejedelmének, a tokaji aszúnak is a furmint a meghatározó fajtája. Éppen ezért a mellé kínálható ételek tárháza is széles. A késői szüretelésű édes borok, az édes szamorodni és az aszú mellé leggyakrabban desszerteket, libamájat vagy kéksajtot szokás kínálni, de néha nem árt kimozdulni a klasszikus párosítások világából, és a fantáziánkra hagyatkozni. Néhány izgalmas ötlettel mi is szívesen szolgálunk a későbbiekben.
Ha február, akkor tehát furmint! Elsején nyissatok egy palackkal a kedvencetekből az International Furmint Day alkalmából, másodikán pedig találkozzunk a Vajdahunyad várában, és kóstoljunk együtt. Izgalmas borokkal, játékokkal és vendégekkel várunk benneteket a Borsmenta standján!
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal