2025.01.11. | Borsmenta
A Magyar Borszakírók Köre 2024-ben is megszavazta az év legjobb 12 vörös- és fehérborát, kiválasztotta közülük a két Magyar Bor Nagydíjas tételt, és az is eldőlt, melyik pincészet kapja az idén a Kosárka József-emlékdíjat. Íme a részletek…
Egymást érik a hazai és nemzetközi borversenyekről szóló híradások, és talán már a laikusok is megtanulták, hogy az aranyérem egy borversenyen nem olyan, mint a sportban. Míg kétszáz háton csak egy úszó nyerhet, addig egy borversenyen akár száznál több aranyérem is születhet, egyik sem fényesebb a másiknál. Ezzel szemben a Magyar Borszakírók Körének toplistája minden évben 12 fehér- és 12 vörösbort tartalmaz – nem többet, nem kevesebbet –, és hogy közülük melyik fehér és vörös tétel kapja a Magyar Bor nagydíjat, azt vakkóstolással döntik el a szervezet tagjai.
A díjátadóra 2025. január 11-én, a Nagy Fehérvári Bormustrán kerül sor, ahol a díjazott tételek egy része is kóstolható lesz, a két nagydíjas bort pedig mesterkurzuson kóstolhatják meg a résztvevők, személyesen a borászok kezéből.
A Super 12 fehér- és vörösborok listája (ábécésorrendben)
A Magyar Borszakírók Köre éves versenyének rendszere merőben eltér a hazai borversenyekétől, ugyanis több fordulóban zajlik. Az alaplista kialakításában a Borszakírók Körének valamennyi tagja részt vesz. Az első fordulóban az a feladatuk, hogy jelöljék meg azt a 3 vörös-, illetve 3 fehérbort, amelyik 5 évesnél nem idősebb, cukortartalma nem magasabb, mint 12 g/l, a 2023-ban kóstoltak közül szerintük a legmagasabb minőséget képviseli, a legigényesebb fogyasztói elvárásoknak is megfelel, és nemzetközi összehasonlításban is versenyképes.
Az így összegyűjtött borok listája aztán a tagok szavazatai alapján, több körben folyamatosan szűkül, míg már csak 12 fehérbor és 12 vörösbor marad. Ezek a borok alkotják a „Super 12” mezőnyét, ebbe a körbe bekerülni már önmagában dicsőség.
Magyarország 22 borvidéke 6 borrégióban helyezkedik el. A borszakírók idén a legtöbb bort a Pannon borrégióból (Villány, Szekszárd, Tolna és Pécs) és a Balaton borrégióból (6 borvidék a Balaton körül) választották be a toplistás borok közé – mindkét régióból hatot. Ezután a Felső-Pannon borrégió (Sopron, Mór, Etyek–Buda, Neszmély és Pannonhalma) következik 5, majd Tokaj 4 borral. A Felső-Magyarország borrégió (Eger, Mátra és Bükk) 3 borral képviseltetik a listán.
FEHÉRBOROK
- Balassa: Kakas Furmint 2022, Tokaj
- Bott Pince: Csontos 2021, Tokaj
- Cseri Pincészet: VI. Sextus Rajnai Rizling Selection 2022, Pannonhalma
- Dóka Éva Pincészet: Zalai Hárslevelű Késői Szüret 2021, Zala
- Figula Pincészet: Sóskút Olaszrizling 2023, Balatonfüred–Csopak
- Gilvesy Pincészet: Tarányi Rajnai Rizling 2020, Badacsony
- Gizella Pince: Barát Hárslevelű 2023, Tokaj
- Holdvölgy: Vision 2020, Tokaj
- Kovács Nimród Borászat: Sky Furmint 2021, Eger
- miklóscsabi pincéje: Csoda Ezerjó 2023, Mór
- Spiegelberg Kézműves Borpince: Nagy-Somlói Hárslevelű 2021, Somló
- Zelna Borászat: Farkó-kő Olaszrizling 2021, Balatonfüred–Csopak
VÖRÖSBOROK
- 2HA Szőlőbirtok és Pincészet: Courage 2019, Badacsony
- Dominium Pincészet: Grand Feketeleányka 2022, Mátra
- Etyeki Kúria: Pinot Noir 2021, Etyek–Buda
- Garger Pince: Vaskeresztesi Kékfrankos Válogatás 2021, Sopron
- Gere Attila Pincészete: Villányi Franc Ördögárok 2020, Villány
- Heimann Családi Birtok: Syrah Válogatás 2021, Szekszárd
- Jackfall Bormanufaktúra: Villányi Franc 3H 2019, Villány
- Mészáros Borászat: Grandiozus Malbec 2022, Szekszárd
- Pósta Borház: Amfórás Kadarka 2022, Szekszárd
- Sebestyén Pince: Iván-völgyi Bikavér 2020, Szekszárd
- St. Andrea Szőlőbirtok: Agapé 2019, Eger
- Steigler Pince: Prémium BIO Syrah 2021, Sopron
A két Magyar Bor Nagydíjas tétel
A fent listázott 24 bort a Magyar Borszakírók Köre tagjai érzékszervi próbának is alávetik, és mindegyiket kétszer bírálják, különböző bizottságokban, tehát egy alapos vakteszt során dől el, hogy a kiválasztottak közül melyik kapja a legjobb fehér-, illetve a legjobb vörösbornak járó Magyar Bor Nagydíjat.
A 2024-es toplista győztesei, azaz a legek legjei:
Fehérbor: Bott Pince Csontos 2021, Tokaj
Vörösbor: St. Andrea Szőlőbirtok Agapé 2019, Eger
A dr. Kosárka József emlékdíj győztese
Dr. Kosárka József 2022-ben bekövetkezett haláláig a Magyar Borszakírók Körének alapítója és elnöke volt. Az emlékére alapított díjat az a borászat kapja, amelyre a borszakíróktól a legtöbb nevezés érkezett. Idén holtverseny alakult ki, ezért a vakkóstolást követően a Kör újabb szavazást tartott, melynek alapján a 2024-es Kosárka emlékdíjat az egri Kovács Nimród Borászat kapja.
Ezzel a díj történetében immár harmadik alkalommal kerül egri borászathoz a díj a 2022-es Thummerer Pincészet és a 2023-as St. Andrea Szőlőbirtok után.
A díjátadó
A díjátadóra a Nagy Fehérvári Bormustrán kerül sor, amelyet január 11-én délután 4-től este 11 óráig tartanak a székesfehérvári Mercure Hotelben. A díjátadó ceremónia 16.30-kor kezdődik, a díjakat Szabó Edit, a Magyar Borszakírók Körének elnöke adja át.
A rendezvény önmagában is izgalmas, hiszen a sétáló kóstolón 40 borászat kínálja több mint 150 borát, a programot azonban két mesterkurzus is színesíti, közülük a 18 órakor kezdődő kóstolót Bodó Judit, a Bott Pince, és dr. Lőrincz György, a St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet borásza tartja. Az eseményen 3-3 bort lehet megkóstolni a két pincészettől, köztük természetesen a nagydíjas tételeket is.
A Magyar Borszakírók Köre új elnöksége
Dr. Kosárka József halála után Győrffy Zoltán, a Pécsi Borozó főszerkesztője lett az elnök, Zoltán azonban 2024-ben határozatlan időre visszavonult az aktív borélettől, elnöki posztja egy ideig betöltetlen volt. A december 22-i kóstolón a tagság úgy döntött, hogy az elnöki feladatokat Szabó Editre, a Borsmenta online magazin tulajdonos-főszerkesztőjére bízza, aki mellett társelnökként Németh Ágnes borszakíró, a Hungarianwines.eu tulajdonos-főszerkesztője dolgozik majd. A borszakírók egyöntetűen szavazták meg az új elnököt és társelnököt.
Fotó:
Fövényi Fanni