2017.02.24. | Burai László
Jóval kisebb mérete miatt természetes, hogy kisebb jelentőséggel bír – gondolhatnánk a közép-amerikai államról. Erre azonban alaposan rácáfol az ország, szinte minden kávérajongó izgalomba jön, ha panamai kávét kóstolhat. Főleg, ha geisháról van szó...
1. A termelés mennyisége alapján semmiképp sem sorolhatjuk a vezető kávés országok közé, hiszen az éves össztermelés alapján csak valahol a 35. hely körül találjuk őket, nagyjából 6 millió kilóval (100 ezer zsák).2. Tökéletes geográfiai pakk. A kávétermelő területek magasan fekszenek, 1400 méter környékén, így az alacsonyabb hőmérsékletnek köszönhetően lassabban, egyenletesebben érik a gyümölcs, mélyebb és színesebb aromákat eredményezve. A vulkanikus talaj is ideális a növény számára, ehhez jön még a kiegyensúlyozott páratartalom és a sok napsütés.
3. A kávé valószínűleg az első európai telepesekkel érkezett az országba, de sosem érte el azt a mennyiséget, mint például a szomszédos Costa Ricában, nagyjából a tizedét termelik csak. Az újhullámos kávé megjelenésével fordult az érdeklődés Panama felé, ami egyértelműen a magas minőségnek köszönhető.
4. Fontos szempont a biodiverzitás. Az ültetvények jelentős része az őshonos esőerdők árnyékában terem, ami a madaraknak és más vadállatoknak is élőhelyet biztosít.
5. Képzett termelők. Az ország első kávéfarmerei között szép számmal találunk európaiakat, más területen iskolázódott szakembereket, így például mérnököket, akik a csatorna építésekor telepedtek le az országban. A leszármazottaik is jó oktatásban részesültek, beszélnek angolul, a tudásuk a helyi lakosok kemény fizikai munkájával kiegészítve ütőképes párost alkot. Az országban a kávéültetvényeken kizárólag kézi műveléssel dolgoznak, ipari termelés nem létezik.
Tisztában vannak az általuk termelt kávé minőségével, sokszor még a pörköléshez is jó tanácsokkal szolgálnak. Ezt a tudást persze az árban is érvényesítik.
6. Az itteni kávék rendszerint nyomon követhetők, általában pontosan meghatározható, hogy melyik ültetvényről származnak, illetve milyen feldolgozási eljárást alkalmaznak. Kis ország, a régiók között sincs nagy különbség adottságokban. A legismertebb a Boquete régió, ahol a magasan fekvő ültetvények, az állandó köd és a hűvösebb klíma segíti a mélyebb aromák kifejlődését.
7. Hacienda La Esmeralda. Na, ez nem egy dél-amerikai sorozat helyszíne, hanem a világ talán legfinomabb kávéinak szülőhelye. A Peterson család által vezetett farm honosította meg a geisha fajtát az országban; hosszú munka volt, a magokat Etiópiában szelektálták éveken keresztül. Az eredmény nem maradt el, a termőre fordulás után az itteni geisha kávé hétszer nyerte meg a helyi kávékat osztályozó Best of Panama versenyt. Az ára is ennek megfelelően alakult: a 2004-es 21 dolláros ár mostanra 350 környékére emelkedett.
A sikerek hatására egyre több helyi farm fogott a fajta telepítésébe, így mára Panama lett a geishavilág fővárosa.
8. Milyen is a geisha? Emlékezetes. Annyira, hogy szinte mindenki könnyen fel tudja idézni az első randevú benyomásait. A német rizlingek eleganciáját juttatta eszembe, kecses test, vibráló savak, finom citrusosság, mellette bergamott, intenzív virágosság. Hasonlóan meghatározó élményem nem volt még kávéban, és még akkor is minden alkalommal megkóstolom újra, ha pontosan tudom, hogy az első találkozás emlékeit semmi sem múlja majd felül.
Fotó:
Zichó Zsuzsa
-
honlap