2017.04.04. | Bőti László
Ezek a békésszentandrási fiúk már megint kitaláltak valamit! Megszülettek a húsvéti sörikrek…
A ház vendégekkel teli, az asztalon tiszta terítő, színes tojások, torma-hagyma-sonka… Gyerekkorunk húsvétjairól szinte mindannyian ugyanazokat az illatokat, színeket és képeket őrizzük, csak míg valakinél ezek a foszlós kalács, addig másnál a szentendrei Skanzenben nemezelt gyapjúlabda emlékével egészülnek ki.
Felnőttként is szeretjük ezt az ünnepet, de már nem keressük, hanem eldugjuk a kertben a csokitojásokat, már nem tanuljuk, hanem tanítjuk a verseket, és sokkal inkább a kapcsolódó kulináris örömök, mint a locsolás élménye hoz lázba minket. A vendégjárás persze továbbra is kötelező, a lányokat, asszonyokat illik meglocsolni, és cserébe a pohár italt elfogadni – hát azt is illik, és éppen itt a bökkenő. Mert míg a frissen sült kalácsot szívesen kóstoljuk, a bizonytalan eredetű házi pálinkát, alsó polcos bort már vonakodva vesszük el a házigazda kezéből, bármilyen jó szívvel töltené is csordultig a poharat. Lelki szemeink előtt megbízható minőségű palackos sörök képe lebeg, inkább kérnénk abból, jól behűtve, frissen, ha százszor nem ünnepi ital, akkor is.
A Békésszentandrási Szent András Sörfőzde nem titkolt célja, hogy a mindennapok italai mellé az aktuális ünnephez méltó, izgalmas söröket tegyen az asztalra az év minden szakában. A nyári Vári Nővérek és a karácsonyi Esthajnal-sorozat mintájára az idén két remek húsvéti sört is megalkottak a piros tojás mellé (vagy inkább helyette).
A Nyúlon innen és a Nyúlon túl névre keresztelt tételek az adalékanyag- és tartósítószer-mentes fűszerkeverékeiről híres családi vállalkozással, a Fűszerésszel együttműködésben készültek. A vidám színekben pompázó palackok ráadásul díszdobozos kiadásban is elérhetők, így a sofőr szerepét magukra vállalóknak sem kell feltétlenül kimaradniuk a buliból.
A húsvéti sörikrek mindkét tagjának alapja egy vörös IPA, míg azonban a Nyúlon innent kubeba- és selimborssal, valamint babérlevéllel, addig a Nyúlon túlt jázminvirággal gazdagították. Így előbbit főételekhez, utóbbit pedig desszertekhez vagy délutáni levezető sörözéshez ajánlják a készítők.
Hogy minderről saját érzékeinkkel is meggyőződhessünk, meghívást kaptunk egy izgalmas vacsorára, ahol a söröket Segal Viktor egyszerű, de nagyszerű fogásaival párosítva kóstolhattuk.
A Nyúlon innen borsos-babéros világa a sült céklára halmozott kacsa erőteljes, földes-vadhúsos ízeivel muzsikált nagyon jól, a miszólevessel készült borshab pedig már önmagában is zseniális volt!
A füstölt pisztrángot sörhabbal kínálták, rendkívül esztétikus, szépiatintával készült dísszel a pohár tetején. Igen meggyőző volt az összhatás.
Zárásként Gerő Eszter (Sütizz) 65%-os csokoládéból és mangóból készült desszertjét kaptuk, amit szemrebbenés nélkül írnánk fel receptre kötelező napi fogyasztás céljából. Ez a tökéletesen megkomponált édesség azonban sajnos nem működött jól a mellé kínált jázminos sörrel. A Nyúlon túl nagyon kellemes, frissítő, már nem vékony, de még nem is túl testes sör bájos, virágos jegyekkel. Ami minket illet, leginkább egy fa alá leheveredve, a bágyadt délutáni napsütésben, önmagában fogyasztanánk, de úgy nagy mennyiségben!
Aki tehát húsvéti vendégségre készül, kóstolja meg a békésszentandrásiak újdonságait, és ha ízlett, tárazzon be belőlük, mert ha nem is egyszeri, de kisszériás főzetekről van szó. A sörök alkoholtartalma 5,6%, nyugodtan lehet inni belőlük még egyet – és nem is kell ráfogni a nyuszira.
A sörvacsorán a Békésszentandrási Szent András Sörfőzde vendégeiként vettünk részt.