2018.07.29. | Szabó Edit
Összetanakodott a Pannonhalmi borvidék hat jeles pincészete, és PH-Érték néven – együttesen kialakított szabályrendszer szerint – közösségi borokat palackoztak. Az új borok alapját a rajnai rizling adja, az összefogás alapja viszont a borvidék jövőjét szolgáló közös gondolkodás…
A ma közel 650 hektárnyi művelt szőlőterülettel rendelkező Pannonhalmi borvidéken persze, hogy a rómaiak ültették az első tőkéket. Az írásos emlékek tanúsága szerint később, Szent László korában is folyt itt szőlőtermesztés, amely a bencések tevékenységének köszönhetően terjedt el, de a történelem viharai nem kímélték a térséget, és a filoxéravész sem múlt el nyomtalanul, így a borágazat fejlesztése és fellendülése a 2000-es évektől indulhatott el újra igazán.
A fejlődés motorja az újraalapított Pannonhalmi Apátsági Pincészet volt, ahol Gál Tibor tanácsadó és Liptai Zsolt főborász elképzelései szerint korszerűsítették a művelésbe vont területeket, racionalizálták a fajtaválasztékot, és a minőségorientált termelést tűzték ki célul. Az Apátság borászatának köszönhetően az addig szinte kizárólag folyóboros értékesítésben gondolkodó környékbeli gazdák követték a jó példát, ugrásszerűen megnőtt a palackos borok forgalma, és szép lassan felnőtt egy újabb generáció, amely részt szeretne venni a borvidék megítélésének javításában.
Mivel a folyamatokat a Pannonhalmi Apátsági Pincészet generálta, a fogyasztók többnyire ezzel az egy pincészettel azonosítják a borvidéket, és ez a terület egyetlen szereplője számára sem előnyös. A fiatal borászok felismerték, hogy borvidéki összefogásra van szükség, hiszen egyenként egyikük sem képes kitörni az elszigeteltségből és az ismeretlenségből.
Az együttműködés
Ebből a gondolatból született a PH-Érték, a Pannonhalmi borvidéki pincészetek szűkebb körének szakmai alapú és marketingkommunikációs összefogása. A klaszter tagjai folyamatosan egyeztetve, egymás tevékenységét és véleményt tiszteletben tartva, de az általuk körvonalazott, határozott elvek mentén igyekeznek megfogalmazni a dinamikusan fejlődő, fiatalos borvidék identitását. Tevékenységüket a kommunikáció eszközeivel a győri illetőségű Nine Company segíti.
A együttműködésben az alábbi pincészetek vesznek részt:
Cseri Pincészet, Hangyál Pincészet, Herold Pince, Pécsinger Szőlőbirtok, Tar Pincészet, valamint a borvidék zászlóshajójaként tekintett Apátsági Pincészet. Valamennyien megújult ültetvényeken dolgozó, modern technológiai felszereltséggel rendelkező borászatok.
A PH-Érték tagjai úgy gondolják, hogy a borkészítés is egyfajta művészet, ezért a bor és a kultúra összekapcsolásán fáradoznak. A társulásnak természetesen lesz önálló weboldala, és elérhetőek a közösségi média felületein is, de terveik között szerepel egy angolul is megjelenő bortérkép elkészítése, amely a pincéken és a jó éttermeken kívül a történelmi látványosságokra is felhívja a figyelmet. A későbbiekben pedig új borvidéki rendezvényeket hívnak majd életre, szeretnének létrehozni egy önálló kóstolóhelyet Győrben, és felvetődött a saját palack megalkotásának gondolata is. A borászat szempontjából pedig különösen fontos, hogy céljuk egy konkrét borvidéki koncepció megvalósítása és egy alulról építkező, szigorúbb eredetvédelmi rendszer bevezetése.
Hat borász, hat karakteres bor, egy koncepció
A PH-Érték tagjai az elmúlt hétvégén a saját boraikkal is a nyilvánosság elé léptek. A győri Radó-szigeten megrendezett háromnapos összművészeti fesztivál „borszigetén” a klaszter valamennyi borászata bemutatta azt az egységes elvek alapján elkészült, de minden szereplő által mégis egyénileg megfogalmazott PH-Érték nevű bort, amely a közösség szerint leginkább reprezentálja a Pannonhalmi borvidék értékeit.
A definíció szerint a PH-Érték olyan hordós érlelést nem kapott fehér házasítás, amelynek legalább 50%-a rajnai rizling, legfeljebb 15%-a tramini vagy más hasonló illatos fajta, a fennmaradó rész pedig olaszrizling, chardonnay, sauvignon blanc vagy pinot blanc. Pannonhalma hat különböző, mégis nagyon egységes arca, amely ékesen bizonyítja, hogy a rajnai rizling szőlőfajta kiválóan érzi magát a borvidéken, és hogy nem baj, ha nincs két egyforma út, ha a végeredmény kiváló.
Szurkolunk a PH-Érték csapatának, várjuk a rendezvényeiket, a meglepetéseiket, a boraikat, és kívánjuk, hogy választott útjukon legyenek sikeresek. A klaszter egyébként nyitott. Kíváncsiak vagyunk, hogy melyik pincészet lesz majd a következő csatlakozó.