2016.09.15. | Szabó Edit
Az elkészült „harvest ale” friss, üde, illatos sör lesz majd, hangulatában kicsit olyan, mint a boroknál a beaujolais nouveau…
Szüretre szóló meghívást kaptunk Magyarország egyik legkisebb komlóültetvényére. A kétéves, Angliából származó növények Budapesttől szűk egyórányi autóútra, az Uradalmi Sörmanufaktúra birtokán, Válon nevelkednek. Tavaly is termettek már, ám a büszke tulajdonos, Vigh Dávid szerint az idei termés lesz igazán tökéletes. El is határozták, hogy folytatják az együttműködést a Monyo Brewing CO munkatársaival, és a náluk készített Intro nevű, rendkívül sikeres APA után igazi kuriózumot főznek az új komlóból.
A Váli Uradalom a béke szigete. A régi épületekre ugyan ráférne egy alapos felújítás, de a bennük termő pecsétviaszgombák nem panaszkodnak a málló vakolat miatt, és a hatalmas területen szabadon nyargalászó lovak is látható boldogságban töltik napjaikat. Kedves fehér komondor üdvözli a szüretre érkező különítményt, barátkozna szívesen, de erre most nincs idő, a kiskertben már folyik a munka. A Rákóczi téren frissen nyílt Krak’n Town steampunk étteremkocsma csapata „alkalomhoz illő öltözékben” szedegeti a komlót, egy-egy megtöltött láda után jót húzva a frissen csapolt sörből. A motiváció eléggé egyértelmű: ha jó munkát végzünk, ehhez hasonló ital készül majd az általunk szedett tobozokból. Vagyis nem egészen…
Az Uradalmi Sörmanufaktúra és a Monyo Brewing CO tulajdonosai ugyanis azt vették a fejükbe, hogy elkészítik Magyarország első wet hopped sörét. A „harvest ale” néven is ismert ital lényege, hogy nem szárított, hanem friss komló adja majd az aromáit, ennek köszönhetően az eddig megszokottnál intenzívebb, üdébb, vibrálóbb. Vigh Dávid azt mondja, a különbséget nagyjából úgy kell elképzelni, mint amikor valaki egy jó kis olasz tészta elkészítésekor nem szárított fűszereket használ, hanem kiszalad a kiskertbe, és lecsippent néhány friss levelet a bazsalikombokorról.
A munka kísérleti jellegű. Szakirodalom ugyan létezik, de a jelenlévők közül még senki sem látta, hogyan is készül a „harvest ale” valójában. Az biztos, hogy a komlón nem fog múlni a siker, a sötétzöld tobozok alaposan megnőttek, a sűrű szirmok tövében pedig ott sárgállik a lupulin, amely a sörkészítés szempontjából legfontosabb anyagokat, a gyantát és az olajat rejti.
Ötféle komlót szedünk, mindegyik mást fog hozzáadni a sör végső ízéhez. A ládákba mindegyikből dekagrammnyi pontossággal meghatározott mennyiség kerül. Fantasztikus az illata. Kíváncsiságból meg is kóstoljuk, hátha fel tudjuk majd fedezni az ízeket a kész sörben. A Centennial, a Cascade és a Chinook kellemesen kesernyés, inkább fűszeres, a Magnum és a Northern Brewer viszont olyan keserű, hogy még egy jó félpohárnyi Intro után is a szánkban marad az íze. Az ötféle komló remek lehetőséget kínál a játékra, látható, hogy a sör elkészítésénél nagyon sok múlik a főzőmester kreativitásán és ízlésén.
Kaszap Gábor, a jól ismert óbudai szórakozóhely, a Kobuci egyik tulajdonosa Vigh Dávid mellett a másik házigazda. Hatalmas létra tetején egyensúlyoz, ő vágja le a jó ötméternyi magasságba felszökött növényt. A tobozokkal teli bokrot nagy asztalra fektetjük, és gondosan lecsipegetjük róla a komlót. A mindössze 45 bokorból álló ültetvény termése nagyjából 2000 liternyi IPA és 1000 liternyi lager főzéséhez elegendő.
Az Uradalmi Sörmanufaktúra eleddig egyetlen produkciója, az Intro hatalmas népszerűségnek örvend a Kobuci vendégei körében, de már kapható néhány más budapesti szórakozóhelyen is. A fiúk a Monyo Brewing CO-val a későbbiekben is szeretnének együttműködni, ám a nem is olyan távlati tervek között ott szerepel a saját főzde kialakítása. A helyszín adott, a birtok egyik épületében kiválóan elférne az üzem. Amikor megszedtük az első főzéshez szükséges komlómennyiséget, el is megyünk, hogy megnézzük a tervezett helyszínt.
A hatalmas épület hajdan istállóként működött, de már rég nem laknak benne állatok. Őrületes mennyiségű munka kell hozzá, és nagyon sok pénz, de ideális hely lenne egy sörfőzdéhez. A szomszédos helyiségben liofilizáló üzem működik, ahol a többi épületben megtermelt, sokféle gyógyhatásáról ismert pecsétviaszgombák fagyasztva szárítása történik.
Jól végzett munkánk jutalmaként Gábor kemencében sült bárányt és friss salátát kínál. Az állat is a Váli Uradalomban nevelkedett, előző nap, éjfél előtt került a kemencébe. Omlós és szaftos, a csont magától csusszan ki a húsból. Jól esik mellé egy pohár Intro.
Az általunk szüretelt komlót a Monyo Brewing CO „műtermeibe” szállították a főzde munkatársai. A Maglódi úti Főzdeparkban található üzem felkészült a termés fogadására. Most a szokásosnál nagyobb mennyiségű komlóval kell dolgozniuk, hiszen a friss tobozok súlya a bennük lévő nedvességtartalom miatt nagyjából ötször nagyobb, mint a szárított pellet. Mausecz Ádám szakavatott mozdulatokkal végezte az előkészületeket, a sörlébe áztatott friss komló ellenállhatatlan illattal töltötte meg a teret. Legszívesebben azonnal kóstoltuk volna, de a végeredményre sajnos október végéig várnunk kell. Prischetzky Botond, a Monyo munkatársa bevallja, ők is nagyon izgatottak, hiszen ilyen jellegű kísérletezésben még nem volt részük soha.
Az elkészült „harvest ale” friss, üde, illatos sör lesz majd, hangulatában kicsit olyan, mint a boroknál a beaujolais nouveau. Nem kell hosszan tartogatni, az a jó, ha palackozás után néhány hónappal már nincs belőle egy csepp sem. Izgatottan várjuk!