2016.08.05. | Burai László
Sokat beszéltünk már a kávéról az elmúlt hetekben, lassan tisztul, hogy mi is az az újhullámos kávé. Írtunk a pörkölés fontosságáról, ennek kapcsán a feldolgozásról is esett pár szó. Épp itt az ideje, hogy végigvegyük a legfontosabb kávétermelő országokat is.
A kávét nagyjából 80 trópusi és szubtrópusi országban az északi szélesség 23. és a déli szélesség 25. foka között, az úgynevezett kávéövben termelik. A kávécserjék számára a 15-24 °C közötti hőmérséklet, a páradús levegő, a nagy és egyenletes csapadékmennyiség, valamint a termékeny talaj fontos, és ezeket a tökéletes feltételeket általában csak 900 méter feletti trópusi területeken lehet megtalálni. Ezek közül természetesen nem mindegyik ország termel olyan minőségben és mennyiségben, hogy abból kivitelre is jusson. Ahol viszont exportálnak, ott általában az ország egyik legfontosabb devizabevételi jelentőségét is jelenti a kávé, emiatt kiemelt figyelmet fordítanak rá, sok helyen állami monopólium a kávéforgalmazás.A kávés világban a különböző országokból származó kávékat eredetükkel jelölik meg, talán ez a legfontosabb. Ezután következik a kávé típusa (pl. bourbon, caturra, geisha), a babforma és a méret. Egy származási helyen belül további megkülönböztetéseket tesznek termelő régió, feldolgozó farm, földrajzi magasság, minőségi osztályok és akár szüret szerint is.
Bár össztermelésben nincsenek az elsők között, az etióp kávék kirobbanóan virágos és gyümölcsös karaktere sok ember kávéról alkotott véleményét változtatták meg alapjaiban, az itteni talán a legjobb példa a kávé sokszínűségére. Ugyancsak a közép-afrikai országot említjük elsőként, ha a kávé szülőhazája kerül szóba, pedig minden valószínűség szerint a Coffea arabica először Szudán déli részén bukkant fel, majd innen került Etiópiába, ahonnan elindult világhódító útjára.
Már az 1600-as években exportáltak innen, ekkoriban elsősorban még csak a vadon termő cserjék termését, csak a 18-19. században kezdtek tudatosan telepíteni, ekkor alakult ki két minőségi kategória is: a Harrar városa környékén termelt Harrarit többre tartották, mint az ország többi részéről, főként a vadonban szüretelt Abyssiniát.
Sajnos a 20. század sok zavargást hozott, ami nem igazán kedvezett a kávénak, a '70-es években a nagyformátumú farmrendszer gyakorlatilag tiltott volt, így Etiópia szép lassan visszatért a vadonból szüretelt kávéhoz. Az 1991-es forradalom hozta meg az igazi változást az ország számára, így Etiópia újra megjelent a kávés piacon, azonban az egyes farmerek nehezen boldogultak önállóan. Ennek köszönhetően hozták létre 2008-ban az Ethiopian Commodity Exchange-et, ami az eladók és vásárlók közti gördülékenyebb ügymenetet segíti. Talán ennek is köszönhető, hogy kevés farm jelenik meg önállóan az országból, inkább csak feldolgozóállomások.
Persze a specialty kávé világ hozott ebben a tekintetben is újdonságokat, vannak pörkölők, akik egy-egy farmmal együttműködve akár a teljes termést megvásárolják. Ez a közvetlen kapcsolat mindkét fél számára előnyökkel jár, a termelő legtöbbször magasabb árat kap a termésért, míg a pörkölők érvényesíteni tudják a saját szempontjaikat a termelés és a feldolgozás során is.
A korábban említett harrari régió már nem játszik olyan fontos szerepet, mint korábban, viszont a délebbre fekvő Sidamo és Yirgacheffe különösen kedvelt az újhullámos pörkölők körében, nem véletlenül. Az innen származó kávék legtöbbször intenzív citrusos és virágos jegyeket hordoznak a markáns gyümölcsösség mellett. Könnyed, elegáns italokat lehet belőlük készíteni, nem ritkán Earl Grey teás karakter és bergamott is megjelenik a csészében, sok izgalmat lehet felfedezni az innen származó a kávékban. Érdemes kísérletezni velük, kóstolgatni, akár ugyanarról a területről több pörkölő kávéját is. Nem elhanyagolható az sem, hogy egészen kiválóak jeges filterként, ami nyáron még kedveltebbé teszi őket.
A végére pedig egy nem is annyira titkos tipp: a Casino Mocca kínálatában jelenleg aktuális a Nano Challa feldolgozóállomásról származó kávé, ami nagyon szépen megmutatja, hogy miért is lehet az etióp kávékat szeretni.