2019.11.08. | Borsmenta
Bécstől karnyújtásnyira, Ausztria kisebb városainak különleges helyszínein, várakban, kastélyokban, apátságokban várnak bennünket az adventi vásárok. Íme egy színes csokor, hátha valakinek kedve támad odautazni az ünnepi készülődés idején…
Közeleg a karácsony, nyakunkon az advent, engedjünk Alsó-Ausztria csábításának! Kezdjük a kalandozást a világörökséghez tartozó Wachauban!
Burg Aggstein – egy romantikus lovagi vár
A vén Dunára egy 320 méter magas kőszikla vet árnyat. Ezen magasodik Aggstein vára, amely már messziről uralja a látképet. A hegyszirten épült várfokról pazar kilátás nyílik Wachaura és az alatta kanyargó folyóra. A Künringek sasfészke hírhedt volt a maga idejében, a várurak innen portyáztak, kereskedelmi hajókra vadásztak, foglyokat ejtettek, de mindez ma már történelem. A falakon belül kápolna, lovagterem, a pincében kellemes taverna fogadja a betérőket. A festői környezet advent táján válik igazán élővé, a ma embere szinte a középkorba csöppen. Aggstein egész évben látogatható, ám advent idején különösen vonzó, főként a családosok számára.
Adventi programok: november 8-24. között, pénteken 15-19 óráig, szombaton és vasárnap 10-19 óráig.
Dürnstein – várrom a Duna felett
Dürnstein Wachau gyöngyszeme, a 15. századi Ágoston-rendi apátság kék temploma pedig maga a csoda. A bájos és igen hangulatos óváros felett, a meredek sziklafalakkal övezett részen találjuk a várromot, ahol egykor Oroszlánszívű Richárd angol király raboskodott hónapokon át. Hű szolgája, Blondel talált rá, aki örömmel vitte a hírt haza, így váltságdíj ellenében kiszabadulhatott az uralkodó. Az adventi vásár árusai az óvárosban álló palota belső udvarában várják a látogatókat, a rendezvényhez a várrom szolgál festői háttérül.
Adventi programok: december 7-22. között, szombaton és vasárnap 13-20 óráig.
Melk – a világörökség részének nyilvánított bencés apátság
Van-e annál meghittebb, mint épp advent táján felkeresni egy vallásos helyet? Ráadásul olyat, ahol több mint 900 éve megszakítás nélkül gyakorolják vallásukat a bencés szerzetesek. A melki bencés apátság az UNESCO világörökség részeként Wachau egyik leglátványosabb és legismertebb nevezetessége, mely közel 1000 éve Alsó-Ausztria szellemi és kulturális jelképe. Úgy tartják, temploma az Alpoktól északra a legszebb, amelyet barokk mesterek valaha építettek. Az alatta elterülő városkában évszázadok óta minden változatlan. A vásárosok a főtéren várják a látogatókat, az ünnepre gyerekprogramokkal, az adventhez illő gasztronómiai kínálattal és koncertekkel készülnek.
Adventi programok: november 29. és december 22 között, pénteken 16-20 óráig, szombaton 12-20 óráig, vasárnap 12-19 óráig.
Karácsonyi falu Schloss Hofban
Ha már kastély, jöjjön a nagy kedvenc, a Bécstől alig egy órányira található Schloss Hof. Nagy kanállal ették itt az urak az életet! Savoyai Jenő és Mária Terézia is imádta ezt a vidéket, ha tehették, itt fogadták vendégeiket. A táj szépsége és csendje ejtette rabul őket. Nem véletlenül rendeznek itt évek óta adventi ünnepségeket, karácsonyi előkészületeket. A barokk kastély nappal is szép, de monumentális mivolta, megkapó formája akkor teljesedik ki igazán, amikor beragyogják az ünnepi fények, és a kertet ellepik a vendégek. A kastélyt vidéki majorság veszi körbe, ahová ezúttal a vásárosok települnek be. Több mint 100 standon kínálják portékáikat, szebbnél szebb kézműves vásárfiáikat, kulináris specialitásaikat. Családosoknak különösen ajánlott.
Adventi programok: november 16. és december 22. között, szombaton és vasárnap 10-19 óráig.
Eckartsau – barangolás a történelemben
Ízlelgessük a nevet, mert a történelemből ismerős lehet. A pompázatos barokk kastély volt az a hely, ahol a magyar nemesek küldöttsége bő száz évvel ezelőtt bebocsáttatásra várt. Jövetelük célja nem volt más, mint hogy kiharcolják a magyar nép önrendelkezési jogát. 1918. november 13-án IV. Károly hosszú vívódás után itt írta alá a nyilatkozatot, amely uralkodói jogainak felfüggesztéséről szólt, és ezzel az Osztrák–Magyar Monarchia végérvényesen a múlté lett.
Karácsony közeledtével a kastély udvarán felállított standok pultjai szinte roskadoznak a sok finomságtól. Itt aztán mindenki kedvére kóstolgathat. A vásárosok a földszinti termekben gyülekeznek, ötletes, míves ajándéktárgyaik hűen tükrözik a kastély eleganciáját.
Adventi programok: november 16-17-én és december 23-24-én, a szombati napokon 12-19, vasárnap 12-18 óráig, valamint november 30-án 12-21, december 1-jén pedig 12-19 óráig.
Advent az apátságokban
Karácsony a keresztények második legnagyobb ünnepe, az apátságok területét ilyenkor különös áhítat tölti be. Alsó-Ausztriában nemcsak a kastélyok és a várak, de az apátságok is kitárják kapuikat. Göttweig azt jelenti: isten áldotta hely. Az apátság idén 30. alkalommal, november 30. és december 8. között naponta 10-18 óráig várja koncertekkel és gyerekprogramokkal a vendégeket
A Bécsi-erdő rejtett kolostora, a heiligenkreuzi apátság teljes odaadással készül karácsonyra. Harmincöt különböző apátság és kolostor érkezik ide az ünnepi előkészületre, hogy mindannyian bemutassák saját, különleges kézműves termékeiket. A vásárt december 14-én 9-18 óra között rendezik.
A karácsonyvárásból a klosterneuburgi apátság sem marad ki. A Béccsel szinte összenőtt városka 900 éve az Ágoston-rendi kanonokok otthona. Adventi vásáraikat évek óta a Binderstadl teremben rendezik meg, most is oda várják vendégeiket, november 29-én és 30-án 15-20 óráig, december 1-jén pedig 10-20 óra között.
A komolyzenei fesztiváljáról híres Grafenegg adventkor sem hagyja ki a koncerteket. A Kremstől csupán 10 km-re fekvő, csupa csipke, csupa báj, Tudor-stílusban épült neogótikus vár igazán impozáns helyszínéül szolgál a zenei programoknak, amelyeket december 5. és 8. között, délelőtt 10 és este 7 óra között rendeznek.
Krems Ausztria egyik legrégebbi polisza, a tartomány kulturális fellegvára, Wachau kapujaként is emlegetik. A városka neve 2000 éve egyet jelent a szőlőtermesztéssel. A térség főként a zöld velteliniről és a rizlingről híres, jól tesszük, ha mindkettőt megkóstoljuk. Az adventi vásárt a dominikánus templomban (Dominikanerkirche Krems) szervezik, melynek felettébb titokzatos és izgalmas a földalatti „bunkere”, hajdan a rend rejtélyes borospincéje volt.
Adventi programok: november 15-24. között, pénteken 15-19, szombaton és vasárnap 10-19 óráig.
A Bécstől csupán félórányira található festői, biedermeier várost, Badent főleg kénes vizéről és kaszinójáról ismerik. A környezet fényűző, elegáns, nagystílű, ugyanakkor meghitt, az utcák advent táján szép díszkivilágítást kapnak, és a vásári standok megtelnek karácsonyi áruval.
Adventi programok: november 22. és december 24. között mindennap, hétfőtől péntekig 15 és 20, szombaton és vasárnap 13 és 20 óra között.
A tartomány székhelye, St. Pölten is lázasan készül az ünnepre. Az adventi árusok a hagyományokhoz híven a főteret foglalják el, sült gesztenye, forralt bort, fahéj és vanília illata száll a levegőben. A szervezők november 22. és december 23. között este 9-ig zenével, krampuszshow-val, bábjátékkal várják a vendégeket.
Bécsújhely, az Alpok keleti kapuja történelemben gazdag romantikus városka, ahol már novemberben megkezdődik a karácsonyi készülődés. Két helyen is rendeznek vásárt: a város főterén, valamint a dóm tekintélyt parancsoló tornyának tövében. És ha Oroszlánszívű Richard történetével kezdtük Alsó-Ausztria adventi vásárainak bemutatását, vele is fejezzük be, mivel a történet szálai egészen Bécsújhelyig vezetnek. Ha minden igaz, az angol királyért a világtörténelem talán legnagyobb váltságdíját (100 000 ezüst márkát, ami 23 400 kiló tiszta ezüstnek felelt meg akkortájt) kapták az osztrákok. A pénz fele Lipót markát ütötte, ő pedig nem másra, mint Bécsújhely megalapítására és várának felépítésére költötte, hogy Bécset védje.
Adventi programok a főtéren: november 22. és december 24. között, hétfőtől csütörtökig 10-20, pénteken és szombaton 10-23, vasárnap 13-20 óráig. A dómnál: december 13-án 14-19, 14-én 10-19, 15-én 10-18 óráig.
Mákos csók a Waldviertelből
A karácsonyi kekszek, aprósütemények Ausztriában a biedermeier korszak idején jöttek divatba, és ma is elmaradhatatlan részei az ünnepnek. Alsó-Ausztria egyik legismertebb régiója, Waldviertel nemcsak a borára, hanem a máktermesztésére is igen büszke. Álljon itt végül a helyi mákos csók receptje, amelyet a Müssauer kávézó osztott meg velünk.
Hozzávalók:
A tésztához:
- 300 g porcukor
- 200 g darált mák
- 100 g darált mandula
- 230 g tojásfehérje (tényleg ki kell mérni)
- 100 g kristálycukor
- 200 g tejszín
- 200 g reszelt csokoládé
- 200 g szilvalekvár
- fahéj és rum, ízlés szerint
1. A tésztát két részletben készítjük el. Első lépésben 200 g porcukrot, a 200 g mákot és a 100 g mandulát elkeverjük 110 g tojásfehérjével. Második lépésben a 120 g tojásfehérjét a 100 g kristálycukorral kemény habbá verjük, majd a megmaradt 100 g porcukrot kézzel alákeverjük, aztán e kettőt elegyítjük, óvatosan összekeverjük. Az egészet kis halmokban sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, 200 °C-on kb. 12-15 percig sütjük, majd hagyjuk kihűlni.
2. A krémhez a tejszínt felmelegítjük, a csokoládét hozzákeverjük, majd szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni, utána szilvalekvárral, fahéjjal és rummal elegyítve habbá verjük. Végezetül a csókokat a krémmel összetapasztjuk.
További információkért katt IDE!
Kellemes ünnepi készülődést, vidám osztrák adventi vásárokat kívánunk a Borsmenta valamennyi olvasójának!