2019.04.14. | Borsmenta
Amikor Alsó-Ausztriában beköszönt a tavasz, kinyílnak a pinceajtók, és előkerülnek az újborok. Mi most megmutatjuk, merre kell indulni, ha úgy döntünk, hogy szomszédolnánk egy kicsit…
A több mint 28.000 hektárnyi szőlőterülettel rendelkező Alsó-Ausztria az ország legjelentősebb és legnagyobb bortermelő tartománya. Ez nem is csoda, hiszen itt a bortermelés egyes becslések szerint 4.000 éve, már a rómaiak előtt megkezdődött. Napjaink elhivatott borászai nyolc borvidéken viszik tovább a régi hagyományokat. A Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Carnuntum és Thermenregion Wienerwald régiók nagyszerű borai még a legtapasztaltabb borkedvelőnek is okozhatnak meglepetéseket. A vidék bor(s)os sztárja, a zöld veltelini mellett számos különlegességre, de leginkább fehérborokra számíthatunk errefelé.
Alsó-Ausztria borainak megismeréséhez a tavasz a legkitűnőbb időszak. Az őszi szüret és a téli érlelés után ekkor érkezik el az az izgalmas pillanat, amikor a borászok az új évjárat kóstolására hívnak minden vendéget a pincesorokra, a présházakba és a szabadba. Ők ezt egyszerűen csak így nevezik: bortavasz.
Érdemes felkerekedni, hogy felfedezzük ezt a nem is nagyon távoli világot, ahol jó szóval és jó borral várják az utazót. Lássuk, merre kell indulni.
Bortúra a Weinviertelben
A zöld veltelini hazájában, Ausztria legnagyobb borvidékén április 27-28. között több mint kétszáz borász nyitja meg pincéit a látogatók előtt. A kétnapos belépővel – amely egy 7 euró értékű vásárlási utalványt is tartalmaz, és az ára 20 euró – akár az összes pincében kóstolgathatunk. Megszállni Poysdorf vagy Retz környékén érdemes.
Wachaui bortavasz
A Vinea Wachau borászszövetkezet tagjai május 4-5. között pincékben, szőlőskertekben és hagyományos borozókban mutatják be a 2018-as évjáratot. A 25 eurós belépő magában foglalja a mintegy 100 borász kóstolásra kínált borait, a wachaui buszokat, a helyi vasutat, valamint a Wachauban közlekedő kompokat és hajókat. Ezt a programot azoknak ajánljuk, akik sokat hallottak már a híres wachaui borokról, de eddig csak keveset volt szerencséjük megkóstolni. A mulasztás itt garantáltan pótolható, hiszen ezen a rendezvényen szinte minden borász jelen van.
Akik nem akarnak vagy nem tudnak időpontokhoz alkalmazkodni, de szívesen megkóstolnák a zöld veltelinit, azoknak összegyűjtöttük a legjobb borászatokat és látnivalókat a Kamptalban, vagyis a Kamp völgyében.
- A Loisium szálloda WeinErlebnisWelt boros élményvilágában megtanulhatjuk, hogyan készülnek a borok, és a 900 éves pincében meg is kóstolhatjuk őket.
- A Bécsi erdő termálrégiójában pedig a „Wein im Casino” nevű rendezvény csábít kóstolásra, hiszen a vendégek közel 50 borász 300 borát ízlelgethetik különleges környezetben.
- A Baden bei Wien város közelében található Thallern vinotékában a régió 50 borászatának 40 különböző típusú borát gyűjtötték össze. Aki erre jár, megkóstolhatja a cirfandlit vagy az itt őshonos rotgipfler szőlő borát is.
A tavasz kiváló alkalom arra is, hogy utazásunk során felfedezzük egy-egy borvidék látnivalóit, a régióra jellemző, hagyományos borozókat, az úgynevezett heurigereket, az őstermelőket, az éttermeket és a szálláshelyeket. Íme néhány közülük:
Túrázás és biciklizés
Túracipőben:
Akár a kerékpár nyergéből, akár kényelmesen, túracipőben szeretnénk felfedezni a jellegzetes helyi borokat, Alsó-Ausztriában mindkettő lehetséges. Kerékpárt helyben is lehet kölcsönözni, aki pedig túrázni vágyik, válassza a Langenlois településről induló bortúraútvonalak egyikét. A fáradságos sétát megkönnyítendő az útvonalon frissítőpontokat és borhűtőket helyeztek el a helyi borászok, de a kulcsért ugorjunk be az Ursin Haus vinotékába.
A Wachauban található, az UNESCO Világörökség részét képező teraszos szőlőskerteket a spitzi bortúra során fedezhetjük fel leginkább.
Két keréken:
A kerékpáros csillagtúrák számtalan lehetőséget kínálnak. Retz borásztelepülésről indulva például pincesorok, szőlőskertek, várak mentén visz az út, és egy nemzeti park érintésével tér vissza a városba, ahol bejárhatjuk Közép-Európa legnagyobb, 21 km hosszú borospincéjét is. A túra során érdemes néha megállni a heurigereknél, mert ezek a jellegzetes, helyi borozók finom ételeket is kínálnak a borok mellé.
A Duna menti kerékpárút is számos látnivalót tartogat: Dürnsteinban a nevezetes várromot és a kolostort, Melkben a világhírű apátságot, Artstettenben pedig a reneszánsz kastélyt érdemes meglátogatni. Itt akár hajóval is közlekedhetünk, ha elfáradnánk a tekerésben.
Annak érdekében, hogy nyugodtan és biztonságosan térjünk vissza a borozásból (Ausztriában 0,5 ezrelék alkoholszint megengedett a volán mögött), több helyszínen shuttle szerviz és taxi áll rendelkezésre. Sőt, a Weinviertel saját borozós taxival (Weinmobil) is rendelkezik.
Szállásról manapság maguk a borászok gondoskodnak. Több mint 150 ilyen szálláshelyet számoltunk össze Alsó-Ausztriában. Igényeink és elképzeléseink szerint választhatunk a tradicionális vagy a kortárs építészeti stílusú, a hagyományos vagy a modern borhotelek közül.
Mindezekről magyar nyelven is felvilágosítást ad Alsó-Ausztria hivatalos utazási oldala. Csak egy kattintás IDE, és máris lehet tervezni a tavaszi kiruccanást. Érdemes!
Fotó:
Robert Herbst