2017.04.18. | Szabó Hajnalka
Eger az egyik legnépszerűbb hazai turisztikai célpont, osztálykirándulásaink első állomása, romantikus hétvégék helyszíne, felnőttként mégis egyre többen a magyar bor egyik fellegváraként tekintünk a városra. Egri bortúránk első állomása a Havas & Tímár Pincészet…
Március elejét írtunk, az első tavaszi napok egyikét. Az időjósok esőt ígértek, de szerencsére egész nap verőfényes napsütés volt – nem mintha ennek túl sok jelentősége lett volna a pincében. Érkezésünkkor viszont így volt alkalmunk egyik borászunkat, Havas Balázst egy rövid időre meglátogatni a szőlőben, ahol épp a metszéssel foglalatoskodott. Van abban valami megnyugtató, amikor tudjuk, hogy honnan indul az, ami végül a poharunkba kerül. Szikrázott a nap, néztük a háttérben a Nagy-Eged hegyet, hallgattuk, ahogy Balázs a szőlőről mesél, és tudtuk, hogy jó helyen járunk. Pedig akkor még nem is kóstoltuk a borait…
De hogyan kerül egy budapesti fiú az egri szőlőbe? Balázst mindig is vonzotta a természet, a gasztronómia, és a vendéglátós suliban közelebb került a borokhoz is. Annyira megszerette ezt a területet, hogy beiratkozott a Soós István borászati technikumba, aztán mikor végzett, gyerekkori barátjával, Tímár Lacival kitalálták, hogy jó lenne egy közös pince. Sok fiatal srác fejében megfogalmazódik ilyesmi borgőzös éjszakákon, de ők nem tettek le a terveikről, s miután Balázs a Corvinus Egyetem szőlész-borász szakát is elvégezte, és egyre többet járt az egri haverokhoz, 2008-ban egy bérelt pincében elkészítették az első hobbitételeiket. 2011-ben aztán megtalálták azt a kis pincét, ahol nekiláthattak, hogy megvalósítsák álmaikat. És hogy ezek az álmok bizony nem voltak alaptalanok, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a pince zászlósbora, a 2013-as Franom a Külgazdasági és Külügyminisztérium szakembereinek tiszteletét is kivívta. Így történt, hogy ebben az évben a testes vörösborok között – a superior kategóriában – ez a bor képviseli Magyarországot a külképviseleteken, illetve a hazánkba érkező nemzetközi delegációk előtt.
A kis pincészet jelenleg egy hektár saját szőlőültetvényről és egy nagy odafigyeléssel gondozott bérelt területről készíti a borait. A hordókban és a tartályokban jelenleg olaszrizling, egri leányka, kékfrankos és cabernet franc érlelődik, na meg az új kedvenc, a pinot noir, amely az idén első ízben gazdagítja a pince választékát. Nyáron biztosan jobban fog esni a fehér meg a rozé, de minket most a pinot bűvölt el, és persze a már korábbról jól ismert Franom, de a kékfrankos is ígéretes. Szép, kerek bor, jó hordóhasználattal, érdemes lesz később is kóstolni.
A borok meghálálják a törődést, és a fiúk tudják, hogy nem elég a pincében dolgozni, a szőlőben is oda kell tenni magukat a jó eredmény érdekében. A termést válogatják, a présbe csak egészséges gyümölcs kerül, az erjesztés nyílt tartályban történik. Az érlelés is rendkívül fontos, hiszen a kicsit hűvösebb egri klíma a magas savtartalomnak kedvez. Kóstoltunk néhány hordómintát, és úgy tűnik, a következő években sem kell csalódniuk a Havas & Tímár-borok kedvelőinek.
Balázs azt mesélte, hogy évek kellettek, mire sikerült átlátniuk, milyen lehetőségek rejlenek a borvidékben, és mi az optimális piaci irány, de mostanra már jól látszik, hogy merre haladnak. A jelenlegi szortiment még néhány évig marad; szűkülni biztosan nem fog, de megeshet, hogy egy chardonnay vagy egy nagy zweigelt idővel megjelenik a kínálatban.
A pincét nemrég bővítették, de mire készen lett, szinte ki is nőtték, úgyhogy kezdhetik elölről a munkát, de nem panaszkodnak. Kicsi lépésekben haladnak, de folyamatos a növekedés, és ennek mi, fogyasztók örülhetünk a legjobban, mert egyre több helyen találkozhatunk a Havas & Tímár Pincészet boraival. Ha legközelebb belebotlanak egybe, kóstolják meg bátran. Őszintén ajánljuk!
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal