2017.02.28. | Szabó Edit
Lyon nem elérhetetlen célpont, fapados járatok is repülnek oda. Érdemes egy hosszú hétvégét eltölteni ebben a kedves városban, sétálni az öreg utcákon, inni egy kávét valamelyik folyó partján, és kóstolni, kóstolni, kóstolni…
Alig egy hónapja, január utolsó napjaiban magyar szótól volt hangos az európai gasztronómia egyik legfontosabb városa, Lyon. Ekkor rendezték ugyanis a kétévenként hagyományosan itt zajló Bocuse d’Or világversenyt, amelynek az idén éremesélyes magyar indulója is volt.
A Széll Tamás, Szabó Kevin, Vomberg Frigyes, Szulló Szabina és Hamvas Zoltán alkotta csapat az első öt közé jutást tűzte ki célul, de az európai döntőn aratott elsöprő győzelem után az se lepett volna meg senkit, ha dobogóra állhatnak. Ma már tudjuk, mindössze 16 pont választotta el őket a harmadik helytől, de a világ negyedik legjobbjaként se utolsó érzés hazatérni a gasztronómia legrangosabb nemzetközi versenyéről.
Az ünnepélyes eredményhirdetés első pillanataiban a tömeg állva, hatalmas tapssal köszöntötte a verseny 90 éves atyját, Paul Bocuse-t, aki személyesen már nem volt jelen a rendezvényen, de a televízió élő adása segítségével nyomon követhette az eseményeket.
A francia gasztronómia legnagyobb mestere élő legenda Lyonban. A repülőtér érkezési folyosóján, óriásplakáton mosolyog, így az is elkészítheti vele a közös fotót, akinek személyesen már nem áll módjában találkozni a hajlott korú szakáccsal. Ha viszont ezt a pillanatot elmulasztottuk, akkor sincs semmi baj, a város központi turisztikai irodájában bronzba öntve üldögél, sőt óriási tűzfalakra is felfestették, bárhol csatlakozhatunk hozzá egy fotó erejéig.
Lyonban minden a gasztronómiáról szól. Legyen az Michelin-csillagos étterem, rég letűnt korokat idéző bisztró, helyi ízeket kínáló bouchon, vagy akár egy piac, az alapanyag garantáltan friss, és a tányérunkra kerülő étel több mint tökéletes. Az utazó persze könnyen elcsábul, és ha nem vigyáz, a legintimebb ruhadarabját is feláldozhatja a nemes ízek oltárán, de szerencsére könnyen bukkanunk olyan helyre is, ahol megfizethető áron kínálják a nem éppen hétköznapi csodákat.
A piacokon történő étkezés nem feltétlenül tartozik ez utóbbiak közé, és még kevésbé, ha az a piac a város gasztropápájának nevét viseli. A Lyon központi részén található vásárcsarnok, a Les Halles de Lyon 2006-ban vette fel Paul Bocuse nevét. A hírek szerint Lyon híres éttermeinek mesterszakácsai mind ide járnak alapanyagért, nekünk viszont mindez nem tűnt fel, hiszen közülük senkit sem ismerünk. Ismerjük viszont a magyar Bocuse d’Or csapat tagjait, akik a versenyt követő napon szintén látogatást tettek a vásárcsarnokban. Találkozásunkkor épp csigát kóstoltak, és a poharakból természetesen a jóféle pezsgő sem hiányzott.
A piac csillagászati árai ellenére kötelező pont a gasztroturisták térképén. Nem csoda. Már a látvány őrületes, az illatok pedig olyan csábítóak, hogy készüljünk fel: biztosan nem fogjuk kibírni kóstolás nélkül.
A Les Halles de Lyonban több mint hatvan árus kínálja a portékáját, van itt zöldség, gyümölcs, sajt és torta, macaron és pezsgő, hal és hús, minden tökéletes minőségű, friss és esztétikus. Az árusok többsége generációk óta áll a lyoniak szolgálatában, és a város lakói megszokták, hogy jó húsért Madame Sibilia hentesüzleténél, sajtért Renée Richard-nál állnak sorba.
Körbejárjuk a híres helyeket, megcsodáljuk a festőien elrendezett sajtokat, a csillogóra fényezett aszalt gyümölcsöket, a tökéletesen osztályozott osztrigákat és a bizarr látványt nyújtó tengeri sünöket, aztán Pohner Ádámék tanácsának engedve a Maison Rousseau pultjánál foglalunk helyet. A piac talponállókból, kockás abroszos, beülős helyekből is vonzó kínálattal rendelkezik, de mi a pultot választjuk, hiszen így benne maradunk a vásárcsarnok forgatagában. Rövid tanakodás után tucatnyi közepes méretű osztrigát rendelünk, mellé kissé ásványos, jó savú chablis bort. Pohner Ádámék megkóstolják a tengeri sünt, elégedettnek látszanak.
Kint jeges szél fúj, az időjárás nem kifejezetten barátságos ilyenkor, ám a csarnok falain belül jólesik üldögélni. Lyon nem elérhetetlen célpont, fapados járatok is repülnek oda. Érdemes egy hosszú hétvégét eltölteni ebben a kedves városban, megkóstolni az éttermek kínálatát, sétálni az óvárosban, megnézni a negyedet, ahol a híres lyoni takácsok éltek egykor, és kóstolni, kóstolni, kóstolni.
Figyelem, Paul Bocuse piaca hétfőnként zárva tart!
Még több piac itt:
Egy „Szimpla" vasárnap – Szimpla piac, Budapest
Borough Market – az ezeréves piac – Borough Market, London
Fűmagot vetni a betonon – Pancs termelői piac, Budapest
Hétvége Szicíliában 3. – Halpiac, Catania