2024.03.24. | Szabó Edit
Günzer Zoltán neve sok borkedvelő számára cseng ismerősen, a Günzer Családi Birtokon azonban ma már a családfő fia, Norman is kiveszi a részét a munkából. Szabó Edit vele beszélgetett az Ördögárok Cuvée legújabb évjáratának megjelenése alkalmából…
A Günzer Családi Birtok neve régóta cseng ismerősen a borkedvelő közönség számára. Mikor született a pincészet?
Apa, vagyis Günzer Zoltán alapította a birtokot 1991-ben, mindössze fél hektárnyi szőlőterülettel. A végzettsége szerint ugyan elektrotechnikus, és dolgozott is a szakmájában, de izgatta a szőlőben rejlő lehetőség. Két évig igyekezett helytállni mindkét területen, de 1993-tól csak a szőlőnek és a bornak él. A fél hektárból származó bevételt mindig visszaforgatta a vállalkozásba, így fejlesztette a borászatot lépésről lépésre.
Hol tartunk most?
Ma már 25 hektáron gazdálkodunk és 200.000 palack bort készítünk évente. Az első komolyabb fejlesztésünk 2011-ben történt, amikor vettünk egy bogyóválogató berendezést, és ez hatalmas minőségi változást eredményezett a borokban. Addig is kézzel szüreteltünk és nagyon ügyeltünk a tisztaságra, de az új berendezés fontos erénye, hogy nem törik a bogyó, nem sérül a kocsány és még tisztábban lehet dolgozni. 2022-ben készült el az új pincénk, ahol modern eszközökkel, ideális feltételek mellett végezhetjük a borászati munkákat, a tárolókapacitásunk pedig éppen a duplája annak, amire jelenleg szükségünk van.
Ez azt jelenti, hogy növekedni fog a birtokméret?
Aligha. Szeretem, hogy ez a mennyiség még átlátható, és az értékesítés is biztonságos. Jó érzés, hogy minden palack borunknak meg tudjuk adni a szükséges gondoskodást, figyelmet.
Te mikor álltál be édesapád mellé?
Közgazdásznak készültem, a műszaki egyetemre jártam, de itt nőttem fel a szőlőben, a borkészítés mindig az életem természetes része volt. A tanulmányaim végeztével azonnal rohantam haza és bekapcsolódtam a pincészet mindennapjaiba. 2019 óta erősítem a csapatot. Kezdetben csak a marketing tartozott hozzám, a borok megjelenése, a címkék, a weboldal, a rendezvények és a kiállítások, de aztán elkezdtem belefolyni az értékesítésbe is, amit most már teljes egészében én viszek. Apa gondja a szőlő, a pincében pedig igyekszünk mindketten helytállni.
Azt mondtad, biztonságos az értékesítésetek. Ez manapság nagy szó! Hol találnak vevőre a boraitok?
Amikor bekapcsolódtam a munkába, a palackjaink 90%-a belföldön kelt el, és nagyon büszke vagyok rá, hogy azóta sikerült betörnünk a nemzetközi piacra is. Az arány ma már 60-40%, igaz, még mindig a belföld javára, de szerintem ez így rendben van. A saját webshopunknak jó a forgalma, a Bortársaság pedig nemcsak a boltjaiban kínálja a borainkat, de legalább 200 étterembe is bekerültünk nekik köszönhetően, ami nagyon fontos számunkra. A legnagyobb külföldi partnerünk egy amerikai importőr, aki csak prémium borokat vásárol. Furcsa elképzelni, de Dallas több mint 200 éttermében rajta vagyunk a borlapon. Tavaly már kiment egy konténer, a héten indítom útjára a másodikat. Nagyon ígéretes kezdet.
Tehát 25 hektárnyi terület tartozik a birtokhoz. Hol vannak ezek a szőlők?
A legnagyobb része a Villányi borvidék emblematikus dűlőiben, a Bocorban, a Jammertalban és az Ördög-árokban. Mindegyik kiváló fekvésű, jó kitettségű ültetvény.
A két évvel ezelőtti első alkalom után most újra meghirdettél egy izgalmas kóstolót, amelyen az Ördögárok Cuvée tíz évjáratát mutatjátok be a közönségnek. Sokszor elmondtuk már, hogy az Ördög-árok különleges termőhely, de pontosan mi adja az értékeit?
Az Ördög-árok egy 60 hektáros katlan, és ez a „katlanhatás” a kulcs. A meleg levegő megreked a völgyben, ezért a termés biztonságosan beérik még a nehéz évjáratokban is. A talaja agyagos lösz, némi mészkőtartalommal, ami optimális ahhoz, hogy komoly vörösboroknak való alapanyagot szüreteljünk róla. Mi egy 5,5 hektáros területtel rendelkezünk ezen a termőhelyen, ahol cabernet franc, cabernet sauvignon és merlot terem. Ebből készül az Ördögárok Cuvée nevű klasszikus bordeaux-i házasításunk, amelynek minden évben nekifutunk, de csak érlelés közben döntjük el, hogy palackozzuk-e ezen a néven. Ez a kivételes termőhely kimagasló minőségű bort érdemel, ezért csak akkor jelenünk meg vele, ha minden szempontból megfelelőnek tartjuk.
Hány évjárata volt eddig az Ördögárok Cuvée-nek?
A 2004-es telepítés után 2006-ban ajándékozott meg bennünket a terület az első termésével. Azóta 18 szüret múlt el felettünk, és négy olyan év volt, amikor nem jelent meg a bor: 2010, 2013, 2014 és 2018. Most a 2019-es a legfrissebb, a 20-as még hordóban van, a későbbi évjáratokról pedig egyelőre korai lenne nyilatkozni.
Miért tartottad fontosnak, hogy szervezz egy dűlőtúrával egybekötött eseményt az Ördögárok Cuvée legfrissebb évjáratának megjelenésekor?
Mert hiszem, hogy ez a bor tényleg különleges, és az új évjárat megjelenése mindig ünnep. És mert ilyenkor van egy apropónk, hogy a korábbi évjáratokat is visszakóstolva képet kaphassunk arról, hogy hol tart és merre halad a pincészet. Erre az alkalomra szakmai érdeklődőket, állandó vásárlókat és spontán érdeklődőket egyaránt hívunk, de mindig itt vannak a családtagjaink is, hiszen a régebbi évjáratok visszakóstolása számukra is ritka lehetőség.
A mostani eseményen a 2020-as hordómintát, a 2019-es, a 2017-es, a 2015-ös, a 2012-es, a 2011-es, a 2009-es és a 2006-os bort lehetett megkóstolni, valamint a 2016-os évjáratot normál palackban és magnumként. Tehát összesen tíz bor került a poharunkba. Elégedett vagy az eredménnyel?
A legmesszebbmenőkig. Nagy öröm számomra, hogy még a 2006-os is jól tartotta magát, kár, hogy többször már nem tudjuk kóstolni, ezek voltak az utolsó palackok. Apa kedvence a 2007-es volt, de sajnos abból mostanra már nem maradt, a két évvel ezelőtti kóstolón nyitottuk ki az utolsó kettőt. Nálam a 2017-es a favorit, szerencsére abból még van, félre is tettem 150 palackot, hogy még sokáig örülhessünk neki. De számomra az is megnyugtató, hogy neked a 2011-es normál és a 2016-os magnum volt a kedvenced, mert ez is azt bizonyítja, hogy a borok többsége még mindig állja a sarat, és nem mindennapi élménnyel ajándékoz meg bennünket.
Igaz, hogy az időjárás ma nem volt kegyes hozzánk, de az Ördög-árok-dűlő szélén állni még szitáló esőben is nagy élmény. Máskor is kiviszitek oda a vendégeiteket?
Igen, de nemcsak mi, hanem a többi borászat is, mert az a hely tényleg lenyűgöző. Aki Villányba jön, annak át kell élnie ezt az élményt.
Szerencsére Villány még mindig a legnépszerűbb turisztikai célpontok közé tartozik, a borkedvelő emberek örömmel töltenek itt egy-egy hétvégét. Aki eljön hozzátok, azt szívesen látjátok dűlőtúrára, kóstolóra, de szálláshelyetek egyelőre nincs. Terveztek ilyen fejlesztést a jövőben?
Ez már nagyon régi vágyunk, és remélem, hogy előbb-utóbb megvalósul. Most a borászatot fejlesztjük egy kicsit, új hordókat, tartályokat helyezünk el és trezort alakítunk ki, de a rajzok már elkészültek, és a következő ötéves terv része, hogy egy tízszobás szálláshelyet alakítunk ki a pincészet fölött, mert az az igazi házigazda, aki marasztalni tudja a vendéget. Egyébként pedig tesszük a dolgunkat, folyamatosan javítjuk a boraink minőségét és törekszünk a soha el nem érhető tökéletességre. Én hiszek abban, hogy nagy jövő áll a birtok előtt, és ebben a biztos tudatban végzem a munkámat minden nap.