2017.10.14. | Szabó Hajnalka
Az ősz derekán járunk, sokan már végeztek a szürettel, mások még kint szorgoskodnak a tőkék között. Megkérdeztünk néhány borászt, hogy hol tartanak, milyennek látják az évjáratot, és mi okozta az idén a legnagyobb meglepetést…
Machán-Csetvei Krisztina (Csetvei Pince), Móri borvidék, Nagy-Somlói borvidék
Október elején végeztünk a szürettel Móron és Somlón is. Szerencsére már minden a pincében van, nagy megnyugvás ez számomra. Ezerjóból került tartályba-hordóba-amforába, és pezsgőalapbort is készítek idén.
Nagyon jó évjárat a 2017-es! Szép, egészséges szőlőt sikerült szüretelnünk, jó sav-cukor-pH paraméterekkel, és a mennyiségre sem panaszkodhatom, sőt! A saját termésünk mellé vásároltunk is, így kb. 17 ezer palack bor kerül majd ki a pincénkből.
Számomra az idei legnagyobb meglepetést a vénhegyi zöld veltelinik és az ezerjók jelentették. Fantasztikusan izgalmas, milyen ízgazdagságot, komplexitást mutat egy egészen friss bor. A spontán erjesztett ezerjók és olaszrizlingek szép lassan „dolgoznak”, nagyon jó ilyenkor lemenni a pincébe.
Kovács Tamás (Szent Donát Birtok), Balatonfüred–Csopaki borvidék
A szüretet már befejeztük, a tételek nagy része kierjedt, megkezdődtek a fejtések a pincében.
Leginkább a 2012-es évjárathoz tudnánk hasonlítani az ideit, hőhullámokkal, aszállyal. A szeptember közepéig szüretelt szőlők koncentráltak voltak, majd a szeptember második hetében érkező esők kicsit visszahígították a gyümölcsöt. Ez a kettősség jellemezte a szüreti időszakot. A minőség jó, a gyümölcs egészséges, és mennyiségben is bővelkedett az év. Inkább vörösboros évjáratként definiálnánk a 2017-et, egyes fekvésekből a fehérborok kicsit lustábbak az ideálisnál.
A legnagyobb meglepetés? Szeptember első hetében már furmintot szüreteltünk…
Gere Andrea (Gere Attila Pincészete), Villányi borvidék
A szüret java részét már a hátunk mögött tudhatjuk, még egy hét, és befejezzük, már a cabernet franc és cabernet sauvignon fajtákat szedjük.
Bár nem nagyon szeretünk addig nyilatkozni az évjáratról, amíg nem tudhatjuk a pincében a teljes termést, de így a végéhez közeledve azt hiszem, már kimondhatjuk, hogy nagyon szép évjáratnak nézünk elébe. Gyönyörű és egészséges a termés, és hihetetlen gyümölcsízek vannak a most még nyers borokban, érdemes lesz odafigyelni rá. Szerencsére mennyiségben sincs okunk panaszra.
Az egyik legnagyobb meglepetést számomra az idén a syrah fajta okozta. Olyan gyönyörű, érett volt a termés, hogy hihetetlenül sötét, már-már fekete lett a bora. Nekem amúgy is ez az egyik kedvencem, de biztos vagyok benne, hogy az idei syrah borunk kivételesen szép lesz.
Ifj. Heimann Zoltán (Heimann Családi Birtok), Szekszárdi borvidék
A szüret nagy részén túl vagyunk, már csak a cabernet franc és a sagrantino van hátra.
2017 kiegyensúlyozottan meleg nyarat, jó érést hozott, de mivel a talaj a tavalyi évről csapadékkal telített volt, nem ért minket mennyiségi kár a meleg miatt. Nagy kihívás elé állítottak minket az idei jégesők: a tavaszi inkább csak riadalmat keltett, és a szüretre néhány kézzel kiválogatható, elszáradt szemet hozott, de a júliusi sajnos komolyabb károkat okozott, leginkább az alapborok szegmensében. Szeptember közepén-végén háromszor is kaptunk nagyobb esőt, de az szerencsére komolyabb gondot nem okozott, bár a merlot és a kékfrankos bogyója egy kicsit hígult általa. Úgy tűnik, hogy az akkor sebtiben leszüretelt tételeket is megmenti a szőlő egészséges és érett héja. A szüret korán indult, és szép fajtajelleges ízeket, kiegyensúlyozott savakat, cukorszinteket hozott, alapvetően nagyon szép évjáratnak látszik az idei. Fontos még kiemelnem, hogy az új kadarkaklónok nagyon szép termést hoztak. Ezek fajtajellegét a korai szüret tovább hangsúlyozza, de a többi fajtánál is a korai-teljes érésben és nem a túlérésben hiszünk.
Az elmúlt években kis tételben elkezdett erjesztési kísérleteinket idén ültettük át először nagy formátumra: sokszor használtunk egész bogyókat, részben egész fürtöket vagy kocsányt a nagyobb tételeinkben is. Idén erjesztettünk először nagy tételt is spontán. Az eredmények látványosan magukért beszélnek, csak nagyon lelkesen tudok nyilatkozni ezekről a borokról. Alig várom, hogy bevethessük a szuper hordóparkunkat, és elkezdhessük érlelni a 2017-es termést.
Birgit Pfneiszl (Pfneiszl Birtok), Soproni borvidék
Már befejeztük az idei szüretet.
Kevés, de jó minőségű gyümölcsöt szüreteltünk, és boldogok voltunk, hogy a szőlőnk nagy károk nélkül túlélte a tavaszi fagyot és a havat. A legnagyobb ellenséget 2017-ben a vadak jelentették. A minőség első osztályú, véleményem szerint a 2017-es Sopronban az egyik legjobb vörösboros évvé válhat. Erőteljes, testes vörösborok bársonyos tanninnal és magas, de harmonikus alkoholtartalommal. A tényleg forró, száraz nyár miatt viszont a fehérborok és a rozék savhiányosabbak.
2017 a kékfrankos évjárata, három különböző kékfrankos bort készítettünk. Az Újra Együtt nagyon gyümölcsös, nagyon meggyőző. A barrique hordóban érlelt kékfrankos a pincénk csúcsbora, nem készítjük minden évben, de az idén természetesen igen. Megvan mindene, amire egy nagy bornak szüksége lehet. A Mesés Vidék kékfrankosunk pedig egyszerűen mesés.
Szivek Péter (Szivek Pince), Neszmélyi borvidék
Mostanra szinte minden szőlőt leszedtünk. Minimális mennyiségű cabernet sauvignon van még tőkén, illetve a prémiumnak szánt zöld veltelini a dűlő legmagasabb pontján.
Nálunk az április 19-ei hóesés és az azt követő hajnali fagy tizedelte a termést. Mennyiségi átlagát tekintve közepesnek mondható, minőségét tekintve jónak lehet értékelni, figyelembe véve a szeptemberi nagy esőzéseket. Természetesen ezek ellenére sokat várunk az idei évjárattól, optimisták vagyunk.
Meglepetés az, ha van 5 perc pihenőidőm. A nagyon meleg nyár ellenére a savak nálunk rendkívül jól tartották magukat, és egyik fajtánál sem fordult elő, hogy savhiány miatt hamarabb kellett volna szüretelnünk.
Kovács Zita (Kovács és Lánya Borászat), Mátrai borvidék
Az idei szüretünk augusztus 18-án kezdődött az Irsai Olivérrel és október 11-én végződött a cabernet franc-nal.
Nagyon jó évjárat lesz az idei, kegyes volt hozzánk az időjárás. Szeptemberben volt egy húzós hét, amikor rengeteget esett, ott picit féltünk, mert a hárslevelű még kint volt a tőkén, de szerencsére nem történt semmi baj. Viszont mennyiséget tekintve kevesebb lett a termés, mint amire számítottunk.
A vörösek ismét nagy meglepetéseket okoztak mind mennyiségben, mind cukorfokban, gondolok itt a tempranillo 20,5-es és a cabernet franc 22-es mustfokára.
Kvaszinger László (Kvaszinger Borászat), Tokaji borvidék
A száraz boros szüretünk már befejeződött, most az édesekhez szedjük az alapanyagot, és már csak a késői szüretek, az édes szamorodni és az aszúalapborok szőlői vannak a tőkén. Október végére, november elejére leszünk készen mindennel.
A 2017-es szüret nagyon szép lett, felülmúlja a várakozásainkat. A küzdelmes június és július után nagyon szép időnk volt augusztusban, ami segített, hogy szépen beérjen a gyümölcs. Szeptember elején kaptunk egy nagyobb mennyiségű esőt, aminek következtében elindult az aszúsodás a borvidéken. Szeptember végére befejeztük a száraz borok szüretjét, és nagyon jó paraméterekkel szedtük le a szőlőket, ígéretes az alapanyag. Október elején már tudtunk aszúszemeket gyűjteni, és édes szamorodni alapanyaga is van már a pincében. A korábbi évekhez képest sokkal előrébb tartunk mindennel, de ezt nem bánjuk, hiszen nagyon szép az idő, és sokkal jobb ilyen időben szüretelni.
Az év meglepetése, hogy nagyon szépen aszúsodnak a szőlők, és nagyon jó minőségűek. Összességében kiemelkedő minőségű, átlagos mennyiségű termés lett ebben az évben.
Dr. Lőrincz György (St. Andrea Szőlőbirtok), Egri borvidék
Lélegzetelállító az idei szüret. Még soha életemben nem láttam arányaiban ilyen sok nagyon érett szőlőt!
Sok mindent leszedtünk már, de a bikavért alkotó szőlők egy része: a kékfrankos, a cabernet franc, a syrah egyelőre még kint van a tőkéken. Mindegyik nagy reménység, reméljük, hogy semmi sem zavar be a végjátékba.
Számomra az idei év meglepetése a Boldogságos furmint és a Pap-tag-dűlő syrah!