2017.05.27. | Raab Zsuzsanna
Ami Csontváryt megihlette, azt mi megkóstoltuk! A Bekaa folyó völgyében fekvő ősi libanoni városról elnevezett Baalbek étteremben olyan közel-keleti gasztroutazáson vehettünk részt, amit egy jó darabig nem felejtünk el…
Szinte most is érezzük a vízipipa illatát, ízleljük a grillezett bárányt, és asztalunkon látjuk a sok kis tálkát, tele friss zöldséges finomságokkal…
A Baalbek libanoni éttermet a fővárosban, az elegáns Buddha-Bar Hotel épületében találjuk. A helyszín miatt először talán feszengenénk, de erre semmi szükség: a Baalbek ugyanis olyan hely, ahol szó szerint keleti kényelemben órákig ücsöröghetünk, nem akarunk majd hazamenni, és akkor sem néznek majd ránk ferde szemmel, ha kézzel mártogatjuk a szaftba a lepénykenyeret.
A Baalbek étteremben Osama Kutaini az executive séf, aki Szíriában született, de 2001 óta külföldön, különböző országokban dolgozik szakácsként. Osama immár kilenc éve Magyarországon él, ahol a Baalbeken kívül ő irányítja a Buddha-Bar Hotel ázsiai éttermét is. A 2015-ben nyílt étterem konyhája úgynevezett levantei, azaz magában foglalja Szíria, Libanon, Palesztina és Jordánia hagyományos ízeit, fogásait. Mi pontosan ezért jöttünk ide: nagyon vártuk már, hogy megismerhessük Osamát és a levantei ízvilágot.
Érdeklődve nézegetjük az étlapot, aztán inkább Osama szakértelmére bízzuk magunkat, nála jobban senki sem választhatna: mi ugyanis igazi libanoni ételeket szeretnénk, olyanokat, amilyeneket otthon is esznek. Van egy olyan sejtésünk, hogy a rendelés után nem fogunk panaszkodni, de a ránk váró közel-keleti lakomára a legmerészebb álmainkban sem gondoltunk!
Míg az ételekre várunk, egy-egy csésze fahéjjal ízesített fekete tea mellett beszélgetünk Osamával.
„A szír és a libanoni kultúra hasonló a magyarhoz: a család nagyon fontos. Ahogyan itt, otthon is leülünk közösen a vasárnapi asztalhoz, hogy együtt ebédeljünk. Szeretek Magyarországon élni, nekem kellemes fogadtatásban volt részem, mikor idejöttem. Két éve a testvérem, Mohammad is eljött Szíriából: most szakácsként dolgozik velem itt a Baalbekben. A magyar gasztronómia rengeteget fejlődött az elmúlt években, mióta itt élek. Ma már mindenfajta hús és zöldség elérhető, Budapestnek nincs miért szégyenkeznie más európai fővárosokhoz képest.”
Máris érkezik az első fogás: gőzölgő vöröslencse-leves pitachips-sel és citrommal. Krémes, forró, laktató. Míg kanalazzuk, Osama a levantei konyháról mesél:
„A levantei ételek nem úgy fűszeresek, hogy csípősek. Inkább azt mondanám, hogy tele vannak ízekkel. Több fűszert használunk egyszerre: kedvenceink a kömény, a koriander, a fahéj és a kardamom. A közel-keleti vidékeken sok farm van, hiszen minden helyben megterem. Így nőttünk fel, ezekkel a fűszerekkel. A levantei konyhában a mezzék (előételek) jelentik az étkezés központját: a családi asztalra kerül sok-sok kicsi adag, főként zöldséges ételek, mindenki mindenből vesz. Gyakran a húst is a mezzék mellett esszük, főleg bárányt vagy csirkét.”
Kapunk hideg és meleg mezzét egyaránt – annyit, hogy tele lesz az asztalunk. Kóstolhatunk többek között falafelt, hummuszt, fűszeres báránykolbászt, padlizsánsalátát, tabbouleh-t, azaz petrezselyemsalátát bulgurral. Előttünk a sok színes, ínycsiklandó étel, természetesen friss lepénykenyérrel, amit a legjobb kézzel mártogatni a tálakba. Kényelmes párnákon ülünk, az étterem tele puha szőnyegekkel, a sötét színek dominálnak, nem messze tőlünk a falon látható Csontváry Kosztka Tivadar „Baalbek” című festménye. Együtt eszünk – fesztelenül, kézzel, mindent megkóstolva.
Mit mondhatunk az ételekről? A hummusz túlzás nélkül életünk eddigi legjobbja – Osama szerint a tökéletes hummusz titka a jó minőségű szezámmagból készült, sűrű állagú massza (tahini) és az olívaolaj, a citromlé, a fokhagyma és a csicseriborsó megfelelő aránya. A bárányhús alapvetően nem lenne a kedvencünk, de az itt kóstolt báránynak semmilyen mellékíze nincsen: lágyan omlós, kellemesen fűszeres. A Baalbekben ún. „halal” eljárással készülnek a húsok: minden állatot teljesen kivéreztetnek, azaz megtisztítanak, mielőtt elkészítik.
Jön a következő fogás: hatalmas tálat kapunk, tele grillezett finomságokkal – van közte minden: báránykebab, zamatos csirke, grillezett krumpli, zöldségek és szószok. Az első falat után teljesen végünk van: elveszünk az ízek áradatában, a szószok zamatában. Közben Osamát faggatjuk, hogy mi a kedvenc magyar étele.
„Egyértelműen a tyúkhúsleves! De szeretem a borjúpörköltet, a gulyáslevest és a halászlét is. Otthon nem sokszor főzök, de imádok grillezni: amint itt a jó idő, ha csak tehetem, megyek a szabadba a családdal!”
Az arab desszertek meglehetősen édesek, ilyen a miénk is, a pisztáciás-diós baklava, de a mellé tálalt vaníliafagylalt ügyesen ellensúlyozza.
Libanon ugyan kicsit messze van Magyarországtól, de a vacsora után mégis közel érezzük magunkhoz. Ha ilyen a szír és a libanoni vendéglátás, akkor mi bizony egy életre beleszerettünk a levantei gasztronómiába!
Megjegyzés: A Buddha-Bar Hotel és a Baalbek étterem 2019 januárjában, az épület tulajdonosváltása miatt bezárta kapuit. Osama Kutaini és testvére, Mohamad 2019 őszén saját éttermet nyitott Budapesten, Byblos Budapest néven.
Fotó:
Bárdosi Márk
Baalbek étterem