2024.10.04. | Wurmbrandt András
Wurmbrandt András írásának első részében a hagyományokról és a pincészet új időszámításának kezdeteiről meséltünk. Most pedig jöjjenek a borok!
Ha az embert a jó szerencséje egy boltíves pince félhomályába vezeti, ahol fahordók társaságában pihenhet meg, nagy eséllyel magával ragadja a hely szelleme. Hogy ez pusztán romantika-e, vagy mélyebbről jövő erők hatnak ilyenkor a lélekre, egy borivó számára nem kérdés. A különböző méretű, korú, fadongákból készült tartályokban erjedő, érő és sorsukra váró tételek között üldögélni régi korok misztikumát idézi, ami elmélyülésre késztet.
„Az a szép a borban, hogy annyira sem ipari termék, mint mondjuk a sör. Nem tudod és nem is akarod kétszer ugyanazt legyártani. Van egy íve: az első stáció, amikor készül, és izgulsz, hogy milyen lesz; aztán szépen érik hosszabb-rövidebb ideig, és a csúcson van; végül pedig van egy leszálló ága. De épp ez teszi humánussá minden más alkoholos itallal szemben. Egyszeri és megismételhetetlen. És akkor visszatérünk a görögökhöz, amikor azt mondja Achilles, hogy »inkább lennék szolga a halandók között, mint király a holtak között« mert a ’bármikor vége lehet’-ből fakadóan minden perc értékesebb és izgalmasabb. Engem nem frusztrál, hogy nem tudok minden évben ugyanolyan bort készíteni. A natúr borok előnye az, hogy nagyon jól leképezik az adott évjáratot és a terroirt. A dinamika a legszebb a natúr borban, ahogy a palackban újra és újra fejlődni tud” – fejtegeti Barnabás, miközben egy acéltartályban érett, szépen letisztult olaszrizlinget tölt a poharunkba. Nála ez a beugró a natúr világba, ezért az árát is szándékosan alacsonyan tartja, hogy bárki megkóstolhassa.
Natúr bor csak ellenőrzött ökológiai termesztésből bioszőlőből készülhet és maximum 40 mg/l összként tartalmazhat. Ez azt jelenti, hogy az erjedés során keletkező kénen kívül például a fertőtlenítéskor kerülhet nagyon kis mennyiségű kén a palackba. További szabály, hogy a borász semmilyen adalékanyagot nem használhat, csak védőgázt.
A pince egyik ágában acéltartályok, ide érkezik a fenti feldolgozóból a must –gravitációs elven. Arrébb 225 literes barrique hordók sorakoznak, mellettük agyagamforák, egy másik ágban pedig hatalmas ászokhordók emlékeztetnek azokra az időkre, amikor még nagyobb tételben készült itt a biobor. Barnabás nem tagadja meg ezt az örökséget, hanem továbbviszi azzal az új gondolattal, hogy ő már a bióban megengedett anyagokat – mint például a bentonit vagy a tojásfehérje – sem használja a borkészítésben.
„Én nem veszek távolról semmit. Csak a palackot és a dugót. A palackot újrahasználom, a dugó pedig lényegében megkötött szén-dioxid, hiszen a parafa az alatt a hét év alatt, amíg ad annyi kérget, hogy azt le tudják szedni, szén-dioxidot köt meg. Egyébként nekem nem az az elsődleges célom, hogy natúr bort készítsek, hanem hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyomú bort állítsam elő, ez pedig épp a natúr bor.”
Ez az elv kihat az értékesítésre is, Barnabás azt szeretné, ha újra nőne a helyben fogyasztott borok mennyisége, ezzel párhuzamosan pedig maga a borfogyasztás is, függetlenül attól, hogy az milyen technológiával készült. Szerinte ugyanis nincs értelme szekértáborokra szakadni, a hely, a pillanat és az idő dönti el, hogy milyen tételt töltünk a poharunkba: technológiai segítséggel stabilizáltat vagy natúrt. A mi pillanatunk a már említett olaszrizling és egy sárga muskotály narancsbor után most egy házasítást hozott. A harmadrészt tartályban erjedt és érett, üde olaszrizlingből, harmadrészt egy meglehetősen koncentrált alapanyagú hordós olaszrizlingből, végül pedig egy nyílt kádban héjon erjedt sárga muskotályból álló cuvée a muskotály finomseprőjével együtt került palackba. Ez a Fehérház névre keresztelt 2022-es évjáratú tétel most a pincészet zászlósbora.
„Analitikai szempontból nézve ez a bor tökéletesen harmonikus, elpusztíthatatlanul stabil. Kitöltöd a pohárba, és három nap után sem árt neki az oxidáció. A seprőt egy kicsit polgárpukkasztásnak is szánom benne. Frank Zappát vagy Jimmy Hendrixet képzeltem magam elé, amikor a Fehér házba beszambázik. Azaz egy nagyon tehetséges valakit, aki nem akar úgy viselkedni, ahogy a dogmák szerint kellene. Ha nem kevered fel, akkor a vékony, hosszú palack és mély punt miatt tisztán is ki tudod tölteni, de ha felkevered, akkor a seprővel együtt már szűretlen sör hangulatát kelti. Viszont úgy kerek és tartós a korty igazán. A Magyarországon elérhető legjobb natúr parafával zártam le, a mikrooxidáció biztosított, nem fog befülledni a palackba, és az eddigi viselkedése alapján a tudományos énem és az intuícióm is azt mondja, hogy ez akár tíz évig is bor lesz.”
Epilógus
És ki tudja, mennyi minden történik velünk egy évtized alatt – állapítjuk meg bölcsen újra a napfényre érve azzal a konklúzióval, hogy a mind nagyobb teret hódító mesterséges intelligencia világában felértékelődnek azok a dolgok, amiket nem lehet algoritmusokkal modellezni. És valljuk be, az olyan esendő, gyorsan múló pillanatok tesznek minket emberré, mint amikor egy Szent György-hegyi diófa alatt a barátunkkal olaszrizlinget poharazgatva tűnődünk azon, hogy ami a távolban előttünk kirajzolódik, az vajon egy elefántcsont- vagy egy világítótorony sziluettje-e.
Megjegyzés: A cikk a 6. Web Wine Writing döntős írása volt, szívből gratulálunk a szerzőnek!
A cikk első részéért katt IDE!