2018.09.08. | Szabó Edit
Kaland az élet! A Budapest Borfesztivál kínálatából tegnap a VinAgora Nemzetközi Borverseny aranyérmes tételeit kóstolgattuk. Íme a listánk, hátha másnak is kedve támad közelebbről megvizsgálni ezt a bajnoki sort…
- Garamvári Szőlőbirtok, 79-es stand
Vonzódunk a pezsgőkhöz, ezt sosem titkoltuk. Nem véletlen tehát, hogy sétánkat a Garamvári Szőlőbirtok standjánál kezdtük, elsőként azonban nem a már jól ismert és többször is megénekelt nyerspezsgőt töltöttük pohárba, hanem a 2017-es Lellei Irsai Olivért, amely a csendes fehérborok kategóriájában Champion-díjat nyert a VinAgorán. A fajtáról talán mindenki tudja, hogy Kocsis Pál nemesítette 1930-ban, és két szülője a csabagyöngye és a pozsonyi fehér.
A bor kellemes, muskotályos, szőlővirágos illatú, de az illat mértéktartó, nincs benne semmi túlzás. Kóstolva is arányos, lendületes, jó savak, kellemes ízek jellemzik – olyan, amilyennek egy jóleső nyári bornak lennie kell. Szeretnénk azt a helyet, ahol ez az Irsai a vendégváró ital.
A VinAgora pezsgős mezőnyében a pincészet brut nature pezsgője bizonyult a legkiválóbbnak, az ízléses megjelenésű palackon jól mutat a Champion-díjat hirdető címke. A 2008-as évjáratot teszteltük már, ITT írtunk róla, és úgy véljük, a most kóstolt 2015 -ös méltó utód. Krémes buborékok, kitartó gyöngyözés, üde virágossággal párosuló fehér húsú gyümölcsösség jellemzi. A chardonnay és a pinot noir klasszikus párosa most is jól muzsikál, szívesen iszunk belőle még egy pohárral.
- Pajzos-Megyer Pincészet, 78-as stand
Garamváriék szomszédságában az általunk ismert legmagyarabb francia, Laurent Comas kínálgatja tokaji pincészetének borait. Érdemes vele beszélgetni egy kicsit, már csak azért is, mert csodálatra méltó választékossággal használja a mi nem könnyű nyelvünket.
A pincészet nevében szereplő Pajzos és Megyer két tokaji dűlőt jelöl, itt található az a 112 hektárnyi terület, amelyen Laurent-ék gazdálkodnak. Az irányítás egységes, a két termőhely azonban markánsan különböző. A Pajzos andezites altalaja nyáron képes elraktározni a nap melegét, majd éjszaka visszaadni a szőlőnek, ezért itt sokkal magasabb a bogyó cukorfoka, a pára miatt pedig nagyobb az aszúsodási hajlam. Az innen készített bor egyéni karaktert hordoz, a dűlő jellegzetes, aszalt kajszis ízvilága ott van minden Pajzos-aszúban. A Megyer altalaja ezzel szemben mállékony, puha riolittufa, amit a szőlő remekül képes hasznosítani, és a bogyó ízébe beépülve enyhén krétás, ásványos ízvilágot teremt. A Megyeren éppen ezért erőteljes, kerek, vastag, szép száraz borok születnek teljesen spontán módon, borászati beavatkozás nélkül.
Innen való az a bor is, amit most kóstolunk. A 2015-ös Furmint Selection a legjobb furmint díját kapta a VinAgorán, holtversenyben a Kovács Nimród Pincészet borával.
Laurent-ék furmintjának komoly mélységei vannak, a citrusos, déligyümölcsös ízeknek köszönhetően mégis tele van játékossággal. Örömmel fedezzük fel benne a passiógyümölcsös, ananászos jegyeket, amit némi édes fűszeresség egészít ki. Nagyon szerethető, kedves bor, érdemes megkóstolni, de ha már itt vagyunk, aszú nélkül ne induljunk tovább!
- Paulus Borház, 63-as stand
Ha Mór, akkor ezerjó, ezt minden gyerek tudja, A Móri borvidék legnagyobb szőlőterülettel rendelkező pincészeténél most mégis rozét kóstolunk, ez kapta ugyanis a kategória Champion-díját a VinAgorán.
A bort maga a főborász, Mogyorósi Lajos tölti, és közben szívesen mesél a 130 hektáron gazdálkodó pincészet mindennapjairól. A Paulus Rosé 2017 egyébként merlot és pinot noir házasítása, fele-fele arányban. Akik a ropogós savú, harsány, nagyon üde rozékat szeretik, azoknak nem ez lesz a kedvencük; a Paulus bora teltebb, mélyebb a szokásosnál, nekünk ezért is ízlik nagyon.
A jóleső korty fölötti örömünkben gyorsan megkóstoljuk a generosát, amit szintén remek ízléssel készítettek el, aztán a borász búcsúajándékaként még egy kis ezerjó kerül a poharunkba. Aki teheti, látogassa meg a 63-as standot, nem fog csalódni.
4. Egri Korona Borház, 22-es stand
Az Eger és Egerszalók közelében, Demjénben található Egri Korona Borház a magánkézben lévő szőlőbirtokok közül az egyik legnagyobbat mondhatja magáénak az országban. A 270 hektáros ültetvény zömmel új telepítésű, egy ötvenhektáros darabja valaha érseki szőlőterület volt, itt található a borház, ahol természetesen szívesen látják a vendégeket.
A borászat standjánál a VinAgora Champion-díjas cabernet sauvignonját kóstoljuk. A 2013-as évjáratú Cabernet Sauvignon Selection mélyvörös színű, nagy testű, határozott karakterű vörösbor. A leírás szerint hagyományos fakádban erjedt, majd két évig új barrique hordóban érett, mielőtt palackozták volna. Ízében a fajtára utaló feketeribizlis jegyek fekete bogyós erdei gyümölcsösséggel és a hordóból érkező vaníliás, étcsokis karakterrel egészülnek ki. Sűrű, mint az éjszaka, de valahogy mégsem nehézkes, az egri savak biztosan tartják az alapot.
A bor polci ára 18.000 Ft, de aki komolyabban érdeklődik, megtudhatja a standnál azt a titkos beszerzési forrást, ahol sokkal kedvezőbb áron hozzá lehet jutni.
Aki szeretné meglátogatni a birtokot, nyugodtan tervezzen 2-3 napra. A borház mellett ugyanis van egy 16 szobás wellnesshotel és egy 12 házból álló üdülőfalu a termálfürdő szomszédságában, és a hely egész évben várja a vendégeket.
- Pauleczki-Vin Szőlőbirtok és Pincészet
Kezeket fel, ki kóstolta már a birtok borait? Meggyőződésünk, hogy nem lesz nagy tolongás, a Pauleczki-Vin nem tartozik a Tokaji borvidék sztárpincészetei közé. A 45 hektáros szőlőbirtok Tokaj-Hegyalja egyik legismertebb települése, Tolcsva határában található, közelebbről a Kincsem-, a Mandolás- és a Szentvér-dűlőben. Az ültetvény legnagyobb részén illatos fajták teremnek, sárga muskotály és ottonel muskotály érik a terület közel 70%-án, a maradék harmincon osztozik a furmint és a hárslevelű. A ritka arányoknak köszönhetően a pincészet főként az aromatikus borairól ismert, és azon kevesek közé tartozik, ahol készítenek aszúbort is 100% sárga muskotályból.
Most is ilyet kóstolunk, a Muscat Lunel 6 puttonyos Aszú 2000 ugyanis Champion-díjat kapott a botritizált borok kategóriájában. A bort a vállalkozást vezető Pauleczki Zsuzsanna mutatja be, aki édesapjától vette át a birtok irányítását.
Igazi ritkaságot pörgetünk a pohárban, a színe mint a csorduló akácméz, az illatában friss gyümölcsök sokasága, mellette aszalt füge és aszalt birsalma adja az édességet. A korty is üde és gyümölcsös, 6 puttonyos aszú, mégis jól iható, édes és krémes, de a savtartalom remekül ellenpontoz. Soha rosszabb befejezést.