2016.11.09. | Burai László
Fontosak az ünnepek, főleg ha egy kedves születésnapról van szó, ilyen esetben még azt az áldozatot is zokszó nélkül vállalja az ember, ha pezsgőt kell választani a nagy napra. Persze közeledik az év vége is, az ünnepekre is hasznos képben lenni.
Legyen Kreinbacher, gondoltam, hiszen a piacra lépésük óta stabilan hozzák a jó minőséget, amivel rövid idő alatt jókora rajongótábort szereztek maguknak. Ráadásul a nyáron történelmi sikert arattak a nemzetközi Champagne és Pezsgő Világbajnokságon, két aranyérmet is elhoztak, magyar pezsgő előttük nem nyert ezen a versenyen aranyat.Pedig elsőre nem volt ilyen egyértelmű a történet, jó pár kérdőjel volt az induláskor. Senki nem tudta előre, hogy a furmint jó pezsgőalapanyag lesz-e, de az sem volt biztos, hogy sikerül majd a somlói karaktert a pezsgőben megőrizni. Ugyan egyre több pezsgő fogy, de az is kérdés volt, hogy hogyan fognak a fogyasztók a Kreinbacher pezsgőre reagálni, főleg annak fényében, hogy egyből 4 fajta is piacra lépett.
Nos, az idő megadta a válaszokat: már tudjuk, hogy a champagne-i pezsgőmester, Christian Forget pontosan tudta, hogy a furmint jó alap lesz, mind a négy pezsgő erre a fajtára alapoz. A somlói karakter talán nem olyan markáns, mint a csendes boroknál, de azért megvan a saját karakterük így is. A fogyasztók pedig szemmel láthatóan szeretik a buborékokat a Somlóról is.
Szép sorban haladva az összes pezsgőt megkóstoltam, a végén pedig bónuszként a magnumot is. Az Extra Dry-jal kezdtem, a furmint mellett 15% chardonnay is került az alapborba. Árban ez a legkedvezőbb, a maradék cukor is ebben a legtöbb, 16 gramm litereként. Élesztős jegyekkel nyit, majd lehengerlő barackos-vajassá válik az illat, a korty is krémes-vajas, egyszerre érett és nagyon gyümölcsös, mellette sós. Itatja magát rendesen, jól kidolgozott pezsgő, nem találunk fogást rajta, a kicsit magasabb dosage-nak köszönhetően nagyon barátságos is, nehéz elképzelni, hogy ne szeresse valaki.
Jöhetett a Brut Classic, szintén 15 százaléknyi chardonnay-val, 10 gramm maradék cukorral. Friss, gyümölcsös az illat, zöldalma, őszibarack, citrusfélék és méz, a végén pici sóssággal itt is. Finom krémes a korty, a buborékok jó minőségűek, így kell fokozni az élményt!
100%-ban furmint nyerspezsgő a Brut Nature, tehát itt nincs is dosage, csontszáraz. Szikár, kétségkívül elegáns korty, a citrusok dominálnak, mellette finom virágos karakter. Nem biztos, hogy mindenki értékeli, de aki igen, az ugyancsak. Ebben érezhető leginkább a sós karakter, szépen keretezi a kortyot, izgalmas!
Prestige Brut, ez a csúcs. Édes, virágos nyitás illatban, friss gyümölcsökkel: golden alma, citrusok. Szikárabb szerkezet, végtelenül elegáns, vibráló gyümölcsök, kedvesség, hosszú lecsengés, finom sóval. Ezt is inkább haladóknak ajánlanám, bár 9 gramm maradék cukor van benne, ez adja a kedvességét.
Kuriózum a magnum változat, 500 palack készült a 2011-es évjáratból. A nagyobb palackban másképp érik, fejlődik a pezsgő, így mindig érdekes egy ilyen összehasonlítás. Érettebb, mélyebb az illata, a zöldalma mellett élesztősség is megjelenik. Friss, életteli a korty, egészen jó arányú, citrusos és nyári almás gyümölcsösséggel. Szép arányok, a sav szinte tökéletes, könnyen lehet, hogy elcsíptük az eleganciát…
Marad a kérdés, hogy mit is válasszunk egy kiemelt ünnepre. A két alappezsgő biztos választásnak tűnik, ha a száraz pezsgő már elfogadott, de azért nem haladókkal kóstolunk. Mindkettőnél hangsúlyos a gyümölcsösség, de azért már megvillantanak egy-egy erényt is a komolyságból, eleganciából.
Haladóbb társaságba nyugodt szívvel vigyük a Brut Nature-t vagy a Prestige Brut-t, ezekkel nem nyúlunk mellé semmilyen sorban. Ja, és igyunk pezsgőt sűrűbben, ne csak ünnepekkor, a buborékok rengeteg jókedvet szabadítanak fel.
Fotó:
Dancsecs Ferenc / FurmintPhoto
-
weboldal