2023.10.30. | Vargha Márk
Nem cseresznye! Szőlő a javából! Merthogy Szomolyán az is terem! Vargha Márk kollégánk a Csalakatos Pince borait kóstolta végig a közelmúltban…
Az Egri borvidék bájos falva, Szomolya méltán híres nevezetessége a rövid szárú fekete cseresznye, amit mindenki imád, de szerencsére nem ez az egyetlen ok, ami miatt érdemes ide ellátogatni. Itt él és dolgozik például Lakatos Bálint, aki a családi szőlőbirtokon igyekszik minél egyedibb natúrborokat készíteni. (Nincs fejtés, kén, szűrés, derítés.) Már a gyöngyöspatai kékfrankosfesztiválon megígértük neki, hogy meglátogatjuk, és ígéretünket kora ősszel be is tudtuk váltani. A Border Birtok tulajdonosához, Dér Gáborhoz hasonlóan a borászkodás Lakatos Bálint számára is mellékállás és szenvedély, amivel 2015 óta foglalkozik. A pincét élelmiszermérnök feleségével ketten működtetik (a vezetéknevek összeolvasztása adja a nevét), és kétéves kislányukon kívül minden gondolatukat leköti. Az 1,8 hektáros meglévő birtokhoz tavaly 0,9 hektárt vásároltak, és egyelőre örülnek, ha elbírnak ezzel a termőterülettel, amin elsősorban zöld veltelini, kékfrankos, blauburger és zweigelt terem. Van azonban a Vén-hegyen a blauburger mellett egy Bálint nagyapjától örökölt vegyes ültetvény is, ahonnan 14 fajtát lehet szüretelni: zenitet, olaszrizlinget, pinot noirt, turánt, zweigeltet, bakatort, syrah-t, kadarkát – és még sorolhatnánk.
A pincében egy gépi bogyózó és egy kosaras prés fogad. A fehérszőlő-fajták esetében a fürtök negyede, a kék szőlőknél ötöde vagy annál kicsit kevesebb hányada préselődik egészben. Előbbieket szereti durvaseprőn, utóbbiakat héjon tartani (és napi kétszer csömöszölni). Nézzük, mi is az aktuálisan kóstolható „végeredmények” listája!
1. Zöld veltelini 2022
Hogy kerül Szomolyára az osztrákok emblematikussá vált fajtája? Nos úgy, hogy annak idején a téeszben 60 hektárt telepítettek, hogy az orosz piacra dolgozó pezsgőgyárat kiszolgálják alapanyaggal. Csendes borként valószínűleg sok élvezeti értéke már csak azért sem volt a szőlőnek, mert hektáronként 300 mázsára volt beállítva a terméshozam… Nos, a Csalakatosnak innen, a „téeszes” Mácsalma-dűlőből augusztus végén szedett zöld veltelinije 12,5%-os alkohollal volt „tervezve”, aztán 13,7%-os lett, de a stílusa mégis közelebb áll a federspielhez, mint a smaragdhoz. (Wachau régió borait az alkoholtartalmuk alapján három kategóriába sorolják: steinfeder, federspiel, smaragd. A federspiel borok alkoholtartalma 11,5-12,5% között mozog, míg a smaragd boroké minimum 12,5%. – a szerk.) Tetszetős karakterét már Gyöngyöspatán volt alkalmunk dicsérni, most sem volt ez másképp.
2. Kékfrankos light 2022
Szeptember elején szüretelték, a negyede egészfürtösen került nyílt kádba két napra, majd kíméletes préselés után spontán erjedt és érlelődött fél évig, használt tölgyfa hordóban. Ízében szomolyai fekete cseresznye, mi más? A 13,4%-os alkohol ellenére valóban kiérdemli a light jelzőt.
3. Forgalomba nem került vörös cuvée 2019
Egerszólátról származó 70%-nyi kékfrankos és 30%-nyi blauburger házasítása, még a teljesen natúr előtti korszakból, kevés kénnel. No meg érezhető illóval. Rendkívüli, bár helyesebb lenne trendkívülinek mondani. Minket beaujolais nouveau-ra emlékeztetett az illatban és ízben egyaránt megtalálható, intenzív rágógumis-banános aromatikájával. Jó volt kóstolni.
4. Vörös 2021
Jogszabályi akadályok miatt nem lehetett bikavérnek nevezni. 50% kékfrankos, 25% blauburger, 15% zweigelt, a többi syrah, pinot noir és turán. Mindezek 13 hónapra kerültek együtt hordóba november 1-jén, majd másfél év palackos érlelés következett. Gazdag, nagyon gyümölcsös és finoman fűszeres. A kékfrankos az Ispánberki-dűlő alsó részéből került bele.
5. Ispánberki kékfrankos 2021
A neves szomolyai dűlő felső részéből került ki az alapanyag, „a kőbánya alól”, tehát sziklás, vékony termőrétegű talajról, ami az ital sós-köves jellegében mutatkozik meg. A tőketerhelés 1 kilogramm, az eredmény sűrű szövetű, komoly bor, 13,5%-os alkohollal. Bálint ezt tekinti jelenlegi zászlósboruknak, és helyesen teszi.
A Csalakatos Pince nem a siker kapujában áll, hanem már át is lépett azon. A borok csúcséttermekben és kicsiny borszaküzletekben bukkannak fel. Bár Bálint és felesége rettentő gyorsan is eladhatták volna az aktuális készletet a külföldi érdeklődőknek, inkább több helyre „szórtak” a kincsekből, hogy minél több hazai fogyasztó élvezhesse a borokat és vigye a hírüket. A közönséget jövőre több kellemes meglepetés is várja, egyet lelövök: jön az első zweigelt. Az egri és a magyar natúrborászatok palettája újabb szép színnel gazdagodott. Ha pedig azt is eláruljuk, hogy a két legnagyobb példaképüknek Sziegléket és Tomcsányiékat tekintik, mindenki sejtheti, hogy jó úton járnak majd ezután is.
Fotó:
Vargha Márk