2023.10.24. | Vargha Márk
Mindig szeretünk újdonságokat felfedezni, olyan pincékben kóstolni, ahol még nem fordultunk meg korábban. Vargha Márk a balatoncsicsói Border Birtokon járt, ahol Dér Gábor boraival kötött közelebbi ismeretséget…
Dér Gábor két festői, de kevésbé ismert észak-balatoni faluban, Balatoncsicsón és Szentjakabfán gazdálkodik, nem egészen három hektáron, s már gyermekkorát is itt töltötte. Apró csicsói pinceépülete a faluból messziről látszik, cserébe annak teraszáról varázslatos a panoráma a tóra és a dombokra. Kékfrankossal, rajnai rizlinggel, szürkebaráttal, juhfarkkal és olaszrizlinggel foglalkozik. A kézi szüretelésben és az egészfürtös préselésben hisz, a műtrágyázásban és a rovarirtásban nem. A pinot noirt tájidegennek tartja, a rozét divatnak (azt mondja: a chardonnay-őrület lecsengett, épp a sauvignon blanc- és rozémániában járunk), a címkén a kézi grafikát pedig szépnek. De beszéljenek Gáborról a kóstolt borok:
1. Olaszrizling 2022
A bor 1990-ben telepített szőlőből készült. A 13%-os alkoholt a legkevésbé sem érezni, a sav hihetetlen lendületet ad a reduktív eljárással készült bornak. Almát és körtét kerestünk, „minden csövön” áradó pomelót találtunk. Széles körnek szóló, könnyen eladható bor.
2. Juhfark 2020
Somló adottságaival nem lehet persze versenyezni, de juhfark mindig is volt a környéken. 13%-os alkohol, a szakirodalomnak megfelelő, neutrális aromavilág, somlói ásványosság nélkül. Érettségében is különbözik az előző olaszrizlingtől, hiszen 9 hónapot fahordóban is volt. A borász szerint 3-4 év múlva jut a csúcsra, akkor mutatja meg valódi arcát.
3. Juhfark 2021
Szintén 13%-os alkoholtartalmú bor, önmagában lehet, hogy nem nyitná ki az ember egy beszélgetéshez, de fűszeres fehér húsokhoz kitűnő választás. Bizonyítja ezt az is, hogy áprilisban a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér üzemeltetője borversenyt tartott az 1. Terminálon, ahol legfontosabb partnereivel közösen, vakkóstolás keretében választott ki négy kategóriában egy-egy bort, amely – mint írták – „a jövőben méltó képviselője lesz Magyarország kapujának.” A Border ’21-es Juhfarkja a fehér gasztro kategóriában 104 nevezett bor közül a 9. helyen végzett.
4. Mosolyod 2021 – száraz fehérbor
Tíz hónapot seprőn tartott bor, ennek köszönhető a krémes korty, az alkohol 14%-os. A mindennapok itala lehet, könnyen csúszik, virágillattal csábít.
5. Rajnai rizling 2021
Spontán erjedt tartályban, 6 hónapon keresztül. Inkább virágos, mint gyümölcsös, szép tiszta. A maradék cukornak köszönhetően már félszáraz, de épp csak átcsúszik ebbe a kategóriába.
6. Kékfrankos 2020
„Vino della casa”, azaz egy könnyed (11,5%-os alkoholú), zamatos, jó ivású bor. Gábor két hónapig használt csipszbetétet, hogy tanninokat és stabilitást kölcsönözzön neki.
Bár Dér Gábor a kis pincészetek tulajdonosai közül is a rejtőzködők közül való, érzésem szerint a jövőben mind többet hallunk majd róla. Exkluzív élmény volt az eső utáni szivárvány íve alatt a magyar tengert bámulni a teraszáról, és remélhetőleg ez az esély nem is olyan sok időre szélesebb közönség részére is megnyílik majd. Addig viszont bátran emeljük le a polcról a borait, ha szembetalálkozunk valamelyikkel, ugyanis a Balatonfüred–Csopaki borvidék egy kevésbé ismert, ám gyönyörű szegletéből származik az alapanyaguk, és a hozzáértő készítés miatt nem fognak csalódást okozni!
Fotó:
Vargha Márk