2023.04.13. | Szabó Edit
2022-ben Figula Mihály lett az Év Bortermelője Magyarországon. A címmel járó oklevelet nagyszabású gálaebéden adták át az ünnepeltnek a Magyar Bor Akadémia elnökségi tagjai…
A Magyar Bor Akadémia már több mint három évtizede elkötelezett képviselője a hazai borkultúra fejlesztésének, és egyik kiemelt feladatának tekinti minden évben, hogy megszervezze és lebonyolítsa az „Év Bortermelője Magyarországon” választást.A díjról
Figula Mihály (Balatonfüred–Csopaki borvidék)
Günzer Tamás (Villányi borvidék)
Lamport József (Egri borvidék)
Liptai Zsolt (Pannonhalmi borvidék)
Vesztergombi Csaba (Szekszárdi borvidék)
Közülük választották ki titkos szavazással a Magyar Bor Akadémia tagjai a nyertest. A legtöbb szavazatot 2022-ben Figula Mihály balatonfüredi borászra adták le, aki így ezzel (is) édesapja nyomdokaiba lépett. Az Év Bortermelője díj történetében most fordult elő először, hogy egy borászdinasztia két tagja is megkapta a díjat. Idősebb Figula Mihályt 2000-ben, fiát 2022-ben választották az Év Bortermelőjévé Magyarországon.
A Figula Pincészetről
A ma 30 hektáros szőlőterülettel rendelkező balatonfüredi Figula Pincészetet az idősebbik Figula Mihály alapította 1993-ban, és a munkában a kezdetektől az egész család részt vett. Ha a tehetség szorgalommal, kitartással és nagyon kemény munkával párosul, az előbb-utóbb szép gyümölcsöt érlel. Így történt ez Figuláéknál is: a kis birtok évről évre komolyabb lett, a borok pedig egyre szebbek. Az ifjabbik Figula Mihály abban az évben kapott diplomát a Kertészeti Egyetem szőlész-borász szakán, amikor édesapja átvehette az Év Bortermelője címet. Sajnos az ígéretesnek indult közös munka még egy évtizedig sem tartott, az idősebbik Figula Mihály váratlanul megbetegedett, és 2008-ban, 56 éves korában elhunyt. A birtok gondja a családra szállt, és egy percig sem gondolkodtak rajta, hogy folytassák-e, amit 1993-ban együtt kezdtek el.
Az azóta eltelt közel másfél évtized alatt az ifjabbik Figula Mihály komoly borásszá érett, borai szép eredményeket érnek el a hazai és a nemzetközi versenyeken, ő maga pedig a borásztársadalom megbecsült tagja lett. 2019-ben a Borászok Borászává választották, 2022-ben pedig ő lett az Év Bortermelője Magyarországon.
A díjat nagyszabású gálaebéden adták át, a rendezvénynek a Marriott Hotel bálterme adott otthont. A díjazott pályáját többen is méltatták, meleg szavakkal beszélt róla egyebek között a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás is. „A legnagyobb poénokat is rezzenéstelen arccal tudja előadni” – mondta, majd egy újabb gondolatban így folytatta: „Együtt lélegzik a szőlővel, a tőkékkel, ami a szőlőnek fáj, az neki is fáj. Nem csoda, ha ezeken a szeretettel dajkált tőkéken világraszóló borok születnek.”
Mindig van feljebb!
Az ünnepelt mindenekelőtt saját családjának és munkatársainak köszönte meg a díjat. Kedves szavakkal méltatta a körülötte lévő emberek értékeit, akik nélkül a balatonfüredi birtok nem válhatott volna azzá, ami. Külön kiemelte, milyen sokat köszönhet az édesanyjának, aki ma is csalhatatlan érzékkel kóstolja a borokat, kíméletlen kritikus, ha arra van szükség, és soha nem téved. Figula Mihály derűsen beszélt, és mondandóját sok humorral fűszerezte, de szavaiból érezhető volt: büszkeséggel tölti el, hogy édesapja után ő is megkapta ezt a díjat. „Nekem azt mondta az apám, hogy vagy a Kertészeti Egyetemre megyek, vagy világgá. Hát majd én is ezt fogom mondani Fülöp fiamnak, mert ez már egyszer bevált” – fogalmazta meg az utódlás kérdését a maga módján. „Magyarországon a szőlő és a bor minőségének nincs végpontja, óriási kitörési lehetőségeket látunk ebben. (…) Igyekezni fogunk a jövőben is, és minden áldott napot csak egy állomásnak tekintünk, mert tudjuk, hogy mindig van feljebb!” – zárta beszédét Figula Mihály.
A menü
A négyfogásos gálaebédet az ország kiemelkedő konyhafőnökei komponálták, kifejezetten a díjazott borai mellé. A szegedi Alabárdos Étterem séfje, Tóth Pál hozta az előételt. A tányérra lazac- és ráktatár került, cukkinibe tekerve, rózsát formázva. A fűszernövények és az ehető virágok mellett tojáskaviár fokozta a látványt és az ízhatást. Hozzá a 2021-es Olasz & Furmint került a pohárba.
A zelleres baguette-levest csicsókával és turbolyaolajjal dobta fel megálmodója, az ONYX séfje, Tóth Ágnes. Hozzá a 2021-es Sauvignon Blanc Selectiót kínálták. Remek volt a párosítás.
A kis főételként tálalt borjúduó egyrészt az állat legnemesebb, másrészt a legméltatlanabbul elhanyagolt részéből, vagyis szűzből és lábból készült. Az ételről készítője, Besenyei Dániel, a házigazda Marriott Hotel séfje azt mondta, hogy fontos kiegészítője a kelkáposzta, a savanyított shiitake gomba, az ördögszekér gomba vagy a paszternákpüré, de a legtöbbet mégis az a jus adja hozzá, amit 3 napon át főztek, majd egy napig redukáltak vissza, mire elérte a végleges állagát. Az est egyetlen vörösborát kínálták a fogás mellé. A 2020-as Figula 500 nem más, mint egy kékfrankos, amelyhez egy zsebkendőnyi pécselyi parcella adta a gyümölcsöt. Mindössze 500 liter készült belőle, és méltó bármilyen ünnepi pillanathoz.
„Kenyér és kolbász, egy kicsit szofisztikáltabban” – fogalmazta meg a főétel lényegét megalkotója, Takács Lajos. A szarvasgombás gyöngytyúkkolbászt piemonti mogyoróval és aszalt sárgabarackos ropogóssal tették teljessé, a savanyú káposzta, a kínai hagyma és a thai koriander már csak a „hab volt a tortán”. Az ételt a 2018-as Gella Olaszrizling kísérte nagyszerűen.
Zárszó
A desszertet és a sajtot már a báltermen kívül szolgálták fel, mert a program borkóstolóval folytatódott. A sok izgalmas, gazdag, szép és meglepő tétel közül hadd emeljünk ki egyet, amely csendes méltóságával aranyozta be az estét: Polgár Zoltán 1989-es hárslevelűje az egyik legszebb idős bor, amit valaha kóstoltunk.
Gratulálunk Figula Mihálynak, munkájához sok sikert kívánunk és azt, hogy soha, de soha ne veszítse el a humorérzékét!