2021.12.03. | Szabó Edit
A Magyar Bor Akadémia tagjai az idén is titkos szavazással döntötték el, hogy az öt jelölt közül ki kapja az Év Bortermelője címet. A pálmát ezúttal a Nyakas Pince borásza, Nyúlné dr. Pühra Beáta vitte el…
A Magyar Bor Akadémia tagjai az idén 31. alkalommal választották meg az Év Bortermelőjét Magyarországon. „A díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a nyertes bortermelő több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó, kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért, a borszakmáért tett erőfeszítéseiért adományozható” – fogalmaz Zilai Zoltán, a Magyar Bor Akadémia elnöke.
A jelöltlistán minden évben 5 borász neve szerepel, a névsor a borszakma prominens képviselőitől beérkezett javaslatok alapján áll össze. Mindenki 3 borászt javasolhat. Az idén 260 fő élt a lehetőséggel, és az alábbi 5 borász kapta a legtöbb jelölést:
Figula Mihály (Balatonfüred–Csopaki borvidék)
Günzer Tamás (Villányi borvidék)
Ipacs Szabó István (Villányi borvidék)
Liptai Zsolt (Pannonhalmi borvidék)
Nyúlné dr. Pühra Beáta (Etyek–Budai borvidék)
Günzer Tamás (Villányi borvidék)
Ipacs Szabó István (Villányi borvidék)
Liptai Zsolt (Pannonhalmi borvidék)
Nyúlné dr. Pühra Beáta (Etyek–Budai borvidék)
Közülük választotta meg titkos szavazással a győztest a Magyar Bor Akadémia tagsága. Az idei nyertes:
Nyúlné dr. Pühra Beáta (Etyek–Budai borvidék)
Személyében a díj történetének második női díjazottját köszönthetjük. Az első Gálné Dignisz Éva volt, aki 2013-ban kapta meg az elismerő címet. Talán nem is véletlen, hogy Éva és Bea hosszú idő óta nagyon jó barátnők, segítik és támogatják egymás munkáját.
A díjkiosztó ünnepséget a FELIX Kitchen & Barban rendezték, ahol a résztvevők mind az öt jelölt borából kaptak ízelítőt. A borokat maguk a borászok mutatták be.
A díjazottról
Nyúlné dr. Pühra Beáta a Kertészeti Egyetemen szerzett borász diplomát, majd doktori fokozatot, néhány éve pedig a pálinkamesteri címet is megszerezte. 2000-ben került a Nyakas Pincészethez, ahol kezdetben a főborász, Maya Ernő mellett dolgozott, majd teljes egészében átvette a pincészet irányítását. Bea szeret kísérletezni, folyton tele van ötletekkel, amelyek megvalósításában mindig élvezi a pincészet támogatását, így emberileg és szakmailag egyaránt kiteljesedhet. A jelenleg 188 hektáron gazdálkodó pincészet évente több mint 1 millió palack bort készít, amelyekből a hazai piac mellett bőségesen jut külföldre is. A Nyakas-borok az utóbbi húsz évben több mint 100 érmet szereztek, és ezek között számos világszínvonalú díj is található.
Az Év Bortermelője díjért Nyúlné dr. Pühra Beáta az alábbi szavakkal mondott köszönetet:
„Hála és köszönet mindazoknak, akik úgy ítélték meg, hogy én kaphatom 2021-ben az Év Bortermelője díjat. Amíg jöttem ide, végiggondoltam, hogy mennyi véletlen kísérte az utamat. Harminchét évvel ezelőtt beléptem egy számomra kedves szentélybe, ez volt a Soós István Borászati Szakközépiskola, ahol a sorsom megpecsételődött. Az első mentorom dr. Gazdag László volt, és tudom, hogy nélküle nem jutottam volna el oda, ahol most vagyok, hiszen ő szerettette meg velem ezt a szakmát, és onnan kezdve egyenes volt az utam.
A pályám során rengeteg szeretetet és segítséget kaptam a tanáraimtól, sokan itt ülnek most is azok közül, akik egyengették az utamat. Azt, hogy a Nyakas Pincéhez kerültem, és most Maya Ernő utóda lehetek, Kállay Miklósnak köszönhető. Ő mondta, hogy Bea, mindenképpen próbáld meg, hidd el, hogy azon a helyen lesz módod fejlődni. Én mindenképpen olyan munkahelyet kerestem, ahol a kutatás is a munka része, és nagyon köszönöm a biztatást, mert ez itt tényleg teljesült. Maya Ernő tavaly óta nincs közöttünk. Én úgy képzelem, hogy ül egy kék, fodros felhőn, velünk együtt issza a rizlingszilvániját, és remélem, hogy örül.
Nagyon sok embernek tartozom köszönettel. Mindenekelőtt a családomnak, akik sokszor a második vonalba kényszerültek, mert a munkám volt az első, de hittek bennem, hitték, hogy anya jó bort készít, és tudták, hogy egyszer majd eljön az az idő is, amikor rájuk is lesz elég figyelmem. Az, hogy itt állok, nem egy egyszemélyes siker. Mögöttem nagyon jó csapat van, nélkülük nem lennék sehol. Ők pontosan tudják, hogy egy gépezetben minden kis fogaskeréknek megvan a maga feladata, és mindenki munkája egyformán fontos.
Amikor a Soós szakközépiskolába jártam, a Ménesi úton volt a kollégiumunk. Mindig a Kertészeti Egyetem mellett mentem el, ahol volt egy alacsony kőkerítés. Azt a kerítést mindennap megsimogattam, és elmondtam, hogy milyen jó lenne, ha én egyszer ide járhatnék. Aztán amikor megvédtem a doktorimat, csak lehuppantam oda, mert soha az életben nem hittem volna, hogy ez nekem tényleg sikerülni fog.
És most ugyanígy állok itt. Hihetetlen, hogy bekerülhettem az Év Bortermelői közé, de ezzel persze kaptam a vállamra egy még nagyobb súlyt, mert eddig is azt vallottam, hogy a minőség mindenek előtt, de a díj birtokában még többet kell dolgozni és még többet kell letenni az asztalra, hogy öregbítsük a magyar bor jó hírnevét.
Ne haragudjatok, fiúk – mondta végezetül, a másik négy jelöltre nézve –, mindenki megérdemelte volna, de ezt a díjat ma én kaptam. Még egyszer nagyon szépen köszönöm!”
Nyúlné dr. Pühra Beáta, és a tavalyi díjazott, Borbély Tamás.
A 2021-es Év Bortermelőjének a rajnai rizling fajta a kedvence. Tudását gyarapítandó szívesen utazik külföldi borvidékekre, de úgy tartja, hogy hazánkban is rengeteg felfedezetlen kincs rejtőzik még. Külföldi útjai során leginkább az osztrák és az új-zélandi sauvignon blanc borok varázsolták el, pezsgőrajongóként pedig főként a Franciaországból származó pezsgők adják számára az ihletet, régi álma ugyanis, hogy pezsgőt készíthessen. Őszintén kívánjuk, hogy sikerüljön neki!
Mind az öt jelöltnek szívből gratulálunk, és munkájukhoz további sikereket kívánunk! Nyúlné dr. Pühra Beátának pedig innen üzenjük, hogy büszkék vagyunk rá! Íme a bizonyság: Gyengébb? Nem!