2021.06.23. | Szabó Edit
A Magyar Bor Akadémia Életműdíj Bizottsága 2020-ban úgy döntött, hogy Életműdíjat adományoz Szepsy István mádi borásznak. A világjárvány miatt többször elhalasztott díjátadóra végül június 21-én került sor…
Sokáig gondolkodhatunk, de nem fogunk méltóbb embert találni erre az elismerésre. Szepsy István fél évszázada dolgozik a Tokaji borvidékért, a tokaji bor nemzetközi hírnevének megteremtéséért. Büszkén és örömmel adjuk hírül, hogy a Magyar Bor Akadémia Életműdíját 2020-ban Szepsy István kapta.
Szepsy István 1951-ben született Bodrogkeresztúron, a Sárospataki Református Gimnáziumban érettségizett, a Kertészeti Egyetemen kapott diplomát, és 1990-ig Mádon dolgozott főkertészként. Munkaidő után fáradhatatlanul építette saját kis birtokát. 1997-ben Anthony E. Hwanggal létrehozták a tarcali Királyudvart, amely a maga 100 hektáros területével a világ egyik legnagyobb édes bort termelő birtoka lett. Óriási szakmai lehetőség volt ez, de amellett biztos megélhetést is nyújtott, amire szükség volt ahhoz, hogy a családi pince tovább épülhessen.
Kissé különc emberként István mindig a saját útját járta, és bár kísérleteinek kezdetben alig akadt követője, egy idő után mindenki számára egyértelművé vált, miért mondja mindig, hogy terméskorlátozás nélkül nem születhetnek nagy formátumú borok, és hogy nyitni kell a száraz borok felé.
Mióta csak ismerjük, Istvánt a kíváncsiság hajtja, és annak vágya, hogy saját területeiből kihozza a maximumot. Már hatéves korában tudta, hogy a tokaji szőlőnek szeretné szentelni az életét, és ez az elhatározás az eltelt évtizedek alatt mit sem változott. Kitartó munkáját számos díjjal ismerték el, megkapta Az Év Bortermelője és a Borászok Borásza címet, 2013-ban a világon másodikként neki ítélték a Les Seigneurs du Vin (A Bor Urai) díjat, amelyet a borászok Oscar-díjának is tekinthetünk.
„Tökéletesen ki lettem fényezve” – kezdte ünnepi beszédét a díjazott a tőle megszokott szerénységgel. Megtudtuk, hogy a Tokaji borvidéken 52 első osztályú dűlő van, amelyek közül egy tucatnyit választott ki magának. Erre a tizenkettőre fog fókuszálni a jövőben, mert ezek a területek segíthetik céljai elérésében. „Ha eddig egyedi borokat készítettünk, ezután még egyedibbeket fogunk készíteni” – ígérte a beszéd végén, és ha valakinek, hát neki bízvást elhihetjük, hogy ez így is lesz.
A díjátadót követő ebédet az Anyukám Mondta celebrálta, az ételek Dudás Szabolcs vezetésével készültek, az italokat Dudás Szilárd töltötte a vendégek poharába.
A kacsamájterrine mellé a 2016-os édes szamorodni, a habzó vajban, túrógombóccal tálalt harcsafiléhez a 2017-es Úrágya Furmint, a zöldséges bárányhoz a 2016-os Szent Tamás Furmint szegődött társul, a desszertként felszolgált Rákóczi-túróst és ezzel az egész étkezést pedig a 2013-as Szepsy Aszú koronázta meg.
A díjhoz szívből gratulálunk, és Szepsy Istvánnak sok aktív, boldog évet kívánunk!