2023.05.16. | Németh Judit
A Balaton déli partját bemutató minisorozatunk második részéből kiderül, hogy mit rejt a kék ajtó, és hogy a borászkodás lehet „gyerekjáték”…
Sorozatunk előző részében Balatonmáriafürdőn töltöttünk néhány órát, és megnéztük, hogy mit főznek a Port étteremben, most pedig Balatonföldváron táborozunk le. A település szép strandokkal várja a látogatókat, azt viszont kevesen tudják, hogy van kutyabarát fürdőhely is azok számára, akik a négylábú családtagokat is magukkal hozzák a partra. Az 1200 méter hosszú Kvassay sétány kellemes andalgásra csábít, aki pedig messzebbre nézne, másszon fel a kilátóba, és merüljön el a csodálatos balatoni panorámában.
Kóstoló a kilátóban
Ha azt mondjuk, Kékajtó, ki gondolná, hogy a név mögött egy kőröshegyi, zömében natúr borokat készítő pincészet rejtőzik? Németh Miklós, a pincészet arca-lelke rendhagyó helyszínen, a balatonföldvári kilátó tetőteraszán várt minket, három remek bor társaságában. A lelket nem véletlenül emelem ki, hiszen Miklós hitvallása, hogy a borkészítés szakrális tevékenység, ami a természettel egységben, annak teljes tiszteletben tartásával történik. A borász érzékenységénél csak a belőle sugárzó életöröm nagyobb. A Borsmenta egyik munkatársa, Vargha Márk járt már nála korábban, most az ő szavaival idézzük fel a pincészet megalakulásának történetét: „Miklós hosszú sportolói múlt után belvárosi vendéglátósként ismerkedett meg a borok változatos és nagy felfedezéseket rejtő világával, mígnem a sok-sok kóstolás után úgy gondolta, el merné készíteni a sajátját is. A dél-balatoni Kőröshegyre először csak el-eljárogattak a feleségével, de a szőlészkedés úgy beszippantotta őket, hogy hamar odaköltöztek.”
Az első boruk 2015-ben készült, és tényleg van kék ajtós pincéjük, de mivel van egy másik is, a „kékajtós” név kezdetben csak megkülönböztetésre szolgált. A Borochegyen található birtok egyébként 8 hektáros, de szerkezetátalakítás miatt jelenleg csak a feléről szüretelnek.
Nem gyerekjáték!
A család minden tagja kiveszi a részét a munkából, így nem véletlen, hogy az első tétel „Gyerekjáték” névre hallgat. A 2020-as olaszrizling spontán erjedt, két évet töltött acéltartályban, majd többszöri fejtés után került palackba, szűretlenül és derítetlenül. A pincészet belépő bora, virágos-almás karaktere könnyen levesz minket a lábunkról.
A játék-analógiát követve másodikként a Színjáték nevű olaszrizling narancsbor kerül a poharunkba. Harminc napig ázott héjon, kézzel csömöszölték, minimális kén hozzáadása mellett, szűretlenül került palackba. Gyógynövényességével, citrusokra emlékeztető ízvilágával számomra a kóstolt tételek közül ez volt a legkedvesebb. Hűs, nyári korty a szánkban, benne egy kis csavar, amitől kilóg a sorból, de éppen ezért olyan szerethető.
A sort a 2021-es Kőröshegyi Zweigelttel zárjuk. Miklós szerint ez a „just enjoy the moment (élvezd a pillanatot)” bora. Az volt a célja, hogy a jó olasz asztali borok mintájára alkosson egy mediterrán stílusú vöröset. Elég jól sikerült. Mindannyiunk számára ismerős életérzés, amikor a barátainkkal körbeülünk egy nagy asztalt, élvezzük a málnás-meggyes kortyot a szánkban, és csak hagyjuk folyni az időt.
„Nem az a célom, hogy nagy bort alkossak, hanem hogy harmonikusat” – mondja a borász, aki egyébként kiváló házigazda is. A pincéjébe most nem látogattunk el, de a kedvünket meghozta ez a találkozó. A Kékajtó előzetes bejelentkezés alapján szívesen lát mindenkit egy kóstolóra és pincelátogatásra Kőröshegyen, de ha több időnk van, a programot színesíthetjük lovas kocsis túrával és finom falatokkal is! Amint a Borsmenta korábbi írásából kiderül, nem csak borokban, de házi kosztban is erősek.
Hamarosan folytatjuk a déli part felfedezését, a következő állomáshelyünk Siófok lesz!
Fotó:
facebook
Vargha Márk
Németh Judit