2018.03.13. | Bőti László
Lezajlott az idei KávéBárBazár, az év egyik legsokoldalúbb gasztronómiai közönségtalálkozója. Feltérképeztük, hogyan működik a specialty világa vidéken, és annak is utánajártunk, mi a szösz az a batch brew…
Huszonkettő. Jelen pillanatban ennyi borvidékkel rendelkezik kis hazánk, és ha minden így halad tovább, akkor van rá esély, hogy „kávérégióból” sem lesz sokkal kevesebb.
Bár a kívül piros, belül zöld cseresznyék egyáltalán nem érzik jól magukat a mi éghajlatunkon, a belőlük különleges ízeket elővarázsoló pörkölők, baristák és bátor befektetők már annál inkább, így lehet, hogy lassan kávénagyhatalom leszünk. Persze, arányaiban nézve még mindig csak egy igen szűk réteg napi feketéje készül specialty babokból, az irányzat képviselői által beindított változás mégis erőteljes és örvendetes. Nekik hála, újszerű ízélményekkel lehetünk gazdagabbak, egyre több helyen szürcsölhetünk minőségi – olasz vagy újhullámos –- italt a csészénkből, és nem mellesleg számos település nekik köszönheti, hogy nagyobb pont lett a gasztrománok térképén, vagy hogy egyáltalán felkerült oda.
Debrecen, Tata, Szekszárd, Pécs – csak néhány azon városok közül, ahová már csak egy sétával egybekötött kávéélményért is érdemes ellátogatni, így szerintünk a hazai kávés helyzetről teljes körű képet alkotni csak budapesti tapasztalatok alapján óriási felelőtlenség. Érdemes hát néha vidékre is elruccanni, kóstolni, kicsit „szakmázni” a pörkölőkkel és a baristákkal, vagy legalább azokra a rendezvényekre kilátogatni, ahol összegyűlik a szakma apraja-nagyja. Mi most ez utóbbit választottuk, és szétnéztünk az idei KávéBárBazáron.
Helyzetjelentés a cívisvárosból
Debrecen az elsők között volt azon vidéki városok sorában, ahol egy specialty kávépörkölő megvetette a lábát, majd szépen fokozatosan egyre nagyobb népszerűségre tett szert, így nem árt időről időre megnézni, hogy mi is történik arrafelé.
A helyi úttörő, a Black Sheep csapata a nyáron nagyobb és központibb fekvésű helyre költözött, egyúttal egy igencsak rendhagyó kezdeményezést is útjára indítottak a pörkölővel immáron szimbiózisban élő kávézóban. Úgy döntöttek, hogy a friss pörkölés egy részét ezentúl kimérve, mesterségesen alacsony áron fogják kínálni, hogy azoknak is legyen esélye ebbe a világba belekóstolni, akiknek bár igényük lenne rá, a pénztárcájuk lehetőségei okán nem jutnak hozzá ilyen jellegű kávékhoz. A rendszer most már hónapok óta működik, és tapasztalataik szerint elérte a célját, hiszen egyre több olyan vendég fordul meg náluk – akár csak alkalmi jelleggel –, aki korábban el sem tudta képzelni, hogy egy eszpresszó másmilyen is lehet.
Örülnénk, ha sokan követnék a példájukat!
Kávéból hazait? Igen!
A kijelentés persze csak bizonyos megkötésekkel igaz, de nem is áll olyan messze a valóságtól, ugyanis bár a kérdéses ültetvény nem az országhatárokon belül, hanem Costa Ricán található, a tulajdonos bizony kis hazánk szülötte!
Bányai László jó néhány évtizeddel ezelőtt emigrált Amerikába, majd onnan költözött Costa Ricára, ahol kiemelkedően takaros kávéfarmot hozott létre. Kávéja egy szerencsés véletlennek és Tóth Sándornak, a szekszárdi Lucky Cap pörkölő tulajdonosának köszönhetően került vissza szülőhazájába, majd ért el sikereket a nagyközönség és a „geekek” körében egyaránt. Az ültetvényt Sándor nemrégiben személyesen is meglátogatta, és nemcsak a teljes idei termést vásárolta fel, de Laci bácsival közösen komoly kísérleteket folytattak különböző feldolgozási módszerekkel kapcsolatosan is.
Ennek eredményeit, vagyis az eltérő eljárások okán különböző, reményeik szerint izgalmas és újszerű ízvilággal operáló babokat ráadásul nem tartják meg maguknak, hanem jó pár hazai pörkölőhöz is el fogják juttatni, hogy a nagyközönség ugyanazt a tételt minél többek interpretálásában is kipróbálhassa.
A projektről, a kint töltött időről, az éppen akkor zajló szüretről és Laci bácsiról egyébként épp dokumentumfilm készül Lévai Balázs kezei alatt, így több érdekességet egyelőre nem szeretnénk elkotyogni.
Hódít a batch brew
Idegenül hangzik a fenti kifejezés? És ha azt mondjuk, hogy az amerikai filmek „kancsós” kávéiról van szó? Persze minőségibb és finomabb kivitelezésben, de a lényeg ugyanaz: friss, minőségi, géppel készült filterkávé, helyben fogyasztásra vagy elvitelre, egy perc alatt.
A filterkávé hazánkban nagyjából a specialty kávézók megjelenésével egy időben kezdett terjedni, hiszen tökéletes megoldás azoknak, akik nem akarnak az otthoni kávézáshoz komolyabb felszerelést beszerezni, de a korábbi kotyogóst szeretnék valami szofisztikáltabbra cserélni. A filtertechnológiával készített italok izgalmasak, mennyiségük okán (minimum 2-3 dl) hosszan iszogathatók, igazi koffeinbombák, ráadásul jó alternatívát jelentenek azoknak is, akik sem a presszókat, sem pedig a tejes italokat nem preferálják igazán. Ezek géppel készített verziója a batch brew, ami számtalan előnnyel rendelkezik: folyamatosan rendelkezésre áll, konzisztens minőségű és olcsó.
A technológia előnyeit egyre több kávézó kezdi felismerni, és a mind jobb gépek megjelenésével egyre többen fel is veszik a kínálatukba. Praktikussága és jó ár-érték aránya miatt nekünk is hamar a kedvencünkké vált, így örömmel kóstoltuk a standokon a jobbnál jobb tételeket, és bízunk benne, hogy ezt a kedvenc helyeinken is hamarosan meg tudjuk majd tenni.
Ha tehát valahol meglátják az itallapon a batch brew-t, akkor most szólunk: egy próbát mindenképpen megér!
A magyar Sommelier Szövetség versenye, a Sommelier Bajnokság szintén a KávéBárBazár keretein belül zajlott. Beszámolónkat ide kattintva olvashatják.
Fotó:
Bőti László